Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas střídá ministry častěji než Špidla, Gross a Paroubek dohromady

Česko

  8:00
PRAHA - VLÁDNÍ KRIZI SLEDUJEME ON-LINE Pouhých osm dní vydržela "dívenka" Karolína Peake v křesle ministryně obrany. Svým rekordně rychlým odchodem z funkce jen podtrhla další z fenoménů Nečasovy vlády. Pokud 10. ledna opravdu ministři strany LIDEM složí mandát (kromě Peake ještě Kamil Jankovský), zbydou ve vládě již jen tři její původní ministři. Takové personální tornádo nepředvedli premiéři Špidla, Gross a Paroubek dohromady ve všech svých vládách.

Karolína Peake a Petr nečas foto:  František Vlček, Lidové noviny

Za jejich vlád se udrželo od počátku volebního období do jeho konce ve vládě celých šest ministrů. Nastoupili do funkce za Vladimíra Špidly roku 2002 a opustili ji až s Jiřím Paroubkem roku 2006. Kromě Špidly a Paroubka zažili jako premiéra i Stanislava Grosse.

ČTĚTE TAKÉ:

Rychle se střídající koaliční kabinety ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v letech 2002 a 2006 tak paradoxně vykazovaly větší personální stabilitu, než vykazuje kabinet Petra Nečase. Ten přitom de facto nepřetržitě existuje již od roku 2010, tedy déle, než kterákoliv z těchto vlád.

NA CELOU ONLINE REPORTÁŽ SE PODÍVEJTE ZDE:

Po volbách v roce 2006 opouštělo spolu s Jiřím Paroubkem, který tehdy stál v čele ČSSD, Strakovu akademii i šest ministrů, kteří do ní vstoupili ještě s Vladimírem Špidlou v roce 2002. Pět z nich odcházelo ze stejných resortů, do kterých před čtyřmi lety přišli (jejich jména naleznete v rámečku).

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský

Do konce volebního období současné sněmovny přitom zbývá ještě celý rok a půl. Pokud v lednu vláda nepadne a ministři se budou střídat podobnou rychlostí, mohl by kabinet Petra Nečase překonat i další rekord z let 2002 – 2006, a sice v celkovém počtu lidí, kteří se v něm jako ministři či premiéři vystřídali. Těch bylo celkem 32, současná vláda zatím skóruje 28.

Kdo vydržel se Špidlou, Grossem i Paroubkem?

Cyril Svoboda (KDU-ČSL) – ministr zahraničních věcí

Bohuslav Sobotka (ČSSD) – ministr financí

Zdeněk Škromach (ČSSD) – ministr práce a sociálních věcí

Milan Šimonovský (KDU-ČSL) – ministr dopravy

Libor Ambrozek (KDU-ČSL) – ministr životního prostředí

Pavel Němec (US-DEU) – ministr pro místní rozvoj ve Špidlově vládě, později ministr spravedlnosti

Milan Urban (ČSSD) – ministr průmyslu a obchodu – do vlády nastoupil již za Vladimíra Špidly, nicméně nebyl prvním ministrem v čele resortu

Kdo vydržel s Nečasem?

Miroslav Kalousek (TOP 09) - ministr financí

Karel Schwarzenberg (TOP 09) - ministr zahraničí

Leoš Heger (TOP 09) - ministr zdravotnictví

Kamil Jankovský (LIDEM) - ministr pro místní rozvoj - jeho strana oznámila, že k 10. lednu mají všichni její ministři podat demisi

Autor: