Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Paradoxy klimateria

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Nedá mi to, abych se nevrátil ke „klimateriu“ odehrávajícímu se v Kodani. Je zde mnoho pozoruhodností. Například demonstrace proti počasí. Tak to tu opravdu ještě nebylo! Už jsme slyšeli heslo „poručíme větru, dešti“. To bylo před padesáti lety. Doba postoupila, vše je dokonalejší, i pitomosti dostoupily do vyšší úrovně, pročež demonstranti v podstatě volají „poroučejte větru, dešti“. Toto je ovšem klimaterický folklor. Blíže podstaty je druhá pozoruhodnost. Ještě minulé pondělí se hovořilo o tom, že v rámci klimateria se utratí deset bilionů dolarů, tedy deset tisíc miliard dolarů. V pátek už to bylo dvanáct bilionů. Dvoutisícimiliardové navýšení během pěti dnů, to už je pěkný úspěch! Kdo má oči, vidí, kdo uši, slyší, a kdo rozum, přemýšlí. Jde zde o obrovské peníze. Čerpání veřejných prostředků do soukromých peněz se vždycky muselo a musí vázat na nějaké konkrétní výsledky. Dálnice se musí postavit, třeba za dvojnásobek běžné ceny, tudíž půlku někdo zkasíruje do kapsy, nicméně výsledkem musí být dálnice. Nebo železnice, tam stát dokonce přiznal třicetiprocentní, čtěme tedy šedesátiprocentní zpronevěry. Ale přece jen zbyly nějaké koleje a elektrická vedení a ploužící se předražené vlaky. Ale klimaterium?

Tady se budou utrácet biliony bez vazby na výsledek. Někdo dostane nápad stavět větrníky, postaví se větrníky, pak se ukáže, že větrníky škodí, zbourají se větrníky, postaví se fotovoltaická pole a pak se zase zruší, biliony budou létat sem a tam, parafrázováno s Haškem, jako v říkadle od Pavly Moudré. Bože, kéž jsem klimaterikem, tentokrát podle Havlíčka!

Nicméně rozum ještě neuhasl pod nánosem ideologického bahna. Doba je zralá na vynález toho typu, který přijde nečekaně a změní svět. Už je tady? Možná. Společnost Nanosolar oznámila vynález solárních fólií, které produkují jeden watt za 30 centů. To by znamenalo, že elektřině vyrobené z uhlí poprvé vyvstala ekonomicky opodstatněná konkurence. Hovoří se o nanosolární energii, která nepotřebuje žádné subvence ze strany státu. Je konkurenceschopná, protože je levnější než energetika založená na čemkoli jiném. Tolik zprávy, zatím to není tak, že bychom měli střechy pokryté nanosolárními fóliemi. Pokud se zprávy potvrdí, změní se svět. A hned dodejme, že k lepšímu.

Nebude snadné takové technologie prosadit. Čekejme obtíže technického rázu, ale samozřejmě i politického a ideologického. Nedělejme si iluze, že klimaterici se jen tak snadno vzdají příjmových zdrojů schopných růst v řádu bilionů dolarů v rozmezí jednoho týdne. Vemeno dojné krávy je příliš velké a příliš v dosahu chamtivých rukou, aby mělo být opuštěno. A nedělejme si iluze, že se nenajdou argumenty proti nové čisté a efektivní energetice. Příklad máme v potravinářství. I tady novodobí tmáři vedou nelítostný zápas proti plodinám, které jsou efektivnější, výživnější a zdravější, které jsou schopné účinně pomáhat hladovějícím částem světa. Nebude to tedy snadné prorazit, ale dělejme vše pro to, aby se to podařilo.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...