Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paralyzovaný drážní uzel u Pardubic. Nevybuchlá munice zpozdí vlaky o hodiny

Pyrotechnik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pyrotechnik | foto: Lidové noviny

PRAHA/PARDUBICE Kvůli možnému nálezu desítky let staré munice v Pardubicích je připravený odklon rychlovlaků Pendolino SC i dalších dálkových vlaků. Magistrát se připravuje na evakuaci až desítky tisíc lidí. Za manévry v Pardubicích může přestavba křižovatky u rafinérie Paramo.

Vzhledem k tomu, že pod povrchem rafinérie se pravděpodobně nacházejí zbytky nevybuchlé munice z II. světové války, může dojít v případě potřeby jejího zneškodnění k omezení železniční dopravy na tratích Přelouč – Pardubice hl.n., Pardubice hl.n. – Pardubice-Rosice nad Labem a Pardubice-Rosice nad Labem – Medlešice. Bezpečnostní opatření při likvidaci výbušnin mohou být rozšířena také o evakuaci pardubického hlavního nádraží.

Rozhoduje Choceň

"Jsou v podstatě jen dva způsoby, jakým dráhy v případě nálezu postupují," vypověděl jeden z pravidelných cestujících na trase Praha - Pardubice. "Vlaky, které se o nálezu munice dozví ještě před klíčovou zastávkou v Chocni, prostě celé místo objedou přes Hradec Králové. Ty které dostanou příkaz k zastavení až za Chocní musí přepojit lokomotivu, vrátit se do Chocně a odtud také do Hradce," popsal výluku v praxi cestující.

NEVYBUCHLÁ MUNICE U PARDUBIC:

Na organizaci případné evakuace kvůli výkopovým pracím v Pardubicích se budou podílet desítky lidí - úředníci magistrátu, policisté, strážníci nebo hasiči. Práce u rafinérie Paramo začaly v pondělí a je možné, že se při nich objeví nevybuchlé letecké bomby z druhé světové války. Z rizikových zón by se muselo evakuovat až 10 000 lidí.

České dráhy na komplikace na trase upozorňují. Pokud však cestující vyjíždí například z Ostravy, o riziku prodloužení cesty nic netuší.

Průvodčí na trase cestujícím sdělují odhadovanou délku zpoždění. "Průvodčí mi řekl, že zpoždění bude přibližně dvě hodiny," uvedl cestující. "Tedy v případě, že se vlak podaří zachytit až před Pardubicemi a dojde k přepojování lokomotivy," dodal.

Evakuce bude trvat hodiny

Pardubický magistrát se na všechny eventuality snažil připravit i obyvatele. "Lidé jsou povinni uposlechnout výzvy velitele zásahu hasičů, jinak jim hrozí pokuta až 20 000 korun. Proškolili jsme 75 úředníků, o 25 víc, než bude potřeba, počítáme s dovolenými a nemocností," řekl vedoucí oddělení krizového řízení pardubického magistrátu Jiří Kyncl.

Záchranné složky doufají, že se do dvou hodin od oznámení případného nálezu podaří všechny lidi dostat z rizikové oblasti. Evakuační složky mají plány, jak postupovat, lidé jsou proškolení. Všichni zatím pracují jako jiný den.

"Máme co dělat, abychom uživili veškerý provoz. Krizový plán samozřejmě máme, ale neválí se nám tady zbytečně desítky záchranářů a nové sanity," řekl ředitel Záchranné zdravotnické služby Pavel Svoboda.

D1 Express

D1 Express

Pokud stavební firma narazí na nevybuchlé pumy, z magistrátu vyrazí 50 úředníků v reflexních vestách informovat obyvatele rizikových zón v oblasti 1100 metrů, kde žije asi 2000 lidí. Dvě desítky strážníků půjdou 600 metrů od místa nálezu. Přímo u Parama bydlí přibližně 220 lidí.

"Budeme na obyvatele zvonit dům od domu. Zatím jedeme v běžném režimu, nechceme vyvolávat zmatky. Jakmile nastane důvod k evakuaci, máme na to proškolené lidi," řekl mluvčí městské policie Pavel Čejka.

Případná evakuace ideálně potrvá osm až 12 hodin a dotkne se až 10 000 lidí, protože bude nutné bombu odvézt na bezpečné místo ke Starému Máteřovu, kde ji pyrotechnici zlikvidují. I na trase nákladního vozu by lidé museli opustit své domovy.

Hasiči mají připravený dokončovací stroj pro vyzvednutí a obnažení pumy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Indové protestovali proti prosincovému znásilnění studentky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Indové protestovali proti prosincovému znásilnění studentky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Indové protestovali proti prosincovému znásilnění studentky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!