Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Parašutisté budou mít pomník u zatáčky

Česko

PRAHA O pomníku československým parašutistům, kteří uskutečnili atentát na Reinharda Heydricha, je rozhodnuto. Bude stát co nejblíže místu, kde 27. května 1942 Jozef Gabčík s Janem Kubišem zastupujícího říšského protektora smrtelně zranili. Původní kobyliská zatáčka však již neexistuje. Překryla ji mimoúrovňová křižovatka.

V těchto dnech se na umístění pomníku shodly všechny kompetentní instituce, včetně vojenských historiků, historiků Akademie věd, legionářů i Českého svazu bojovníků za svobodu. Pomník bude stát na pozemku, jenž patří magistrátu.

„Je to průlom v jednáních. Je to vlastně poprvé, co všechny tyto instituce zasedly ke kulatému stolu,“ uvedla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. Skončilo tak půlstoletí hádek o to, zda atentát byl hrdinský čin, který si zaslouží obdiv, anebo zločin na člověku. Nynější politici a historici se shodují, že máme na československé parašutisty vzpomínat s úctou.

„Co jiného už by si podporu a pozornost zasloužilo? Byl to jeden z největších činů odbojové činnosti,“ hodnotí událost ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

I nadále ale zůstávají nezodpovězené některé otázky. Podle Šmídové není jasné například to, kdo a z jakých zdrojů bude pomník financovat. Nedořešená zůstává i podoba budoucího pomníku. „Vypíšeme architektonickou soutěž na jeho ztvárnění,“ sdělila Šmídová.

Vzhled pomníku je přitom nesmírně důležitý. Jde o to, aby se nestal pro neonacisty vítanou záminkou ke srocování se na místě, kde byl vážně zraněn jeden z nejvýraznějších představitelů hitlerovského Německa. Diskutuje se, zda je lepší zvolit hrubý kámen s textem, nebo figurální pomník.

Autor: