Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pardubické letiště získalo novou navigaci

Česko

PARDUBICE Na letišti v Pardubicích začal fungovat nový světelný naváděcí systém. Jeho rekonstrukce stála 24 milionů korun. Původní zařízení již bylo zastaralé a ohrožovalo provoz civilních i armádních letadel. Na prezentaci systému to dnes řekl ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Jan Andrlík. „Původní vojenské vybavení bylo více než 30 let staré a těžko udržovatelné, navíc neodpovídalo požadavkům NATO ani civilním leteckým předpisům,“ dodal ředitel letiště Vít Málek.

Světla za každého počasí z výšky jasně a zřetelně různými barvami ohraničují přistávací dráhu. Dřívější světla byla mnohem matnější a piloti měli obtížnější podmínky pro přistávání. Žluté sloupy, které tvoří tvar kříže a navádějí letadla na plochu, jsou z tříštivého materiálu. Podle Andrlíka záměrně.

„Snad se nemýlím, že jsme jediné regionální letiště, které má sloupy ze sklolaminátu. Když by došlo k případné kolizi s letadlem, roztříští se, rozbijí na kusy a nehrozí stroj, který pak může bezpečně přistát,“ vysvětlil Andrlík.

Letiště v Pardubicích zajišťuje smíšený provoz, vlastní jej a využívá armáda a zároveň odtud létají civilní spoje do zahraničí. Hlavně předloni, loni, ale i letos letiště zaznamenalo menší zájem cestujících. V loňském roce přepravilo méně než 50 000 pasažérů a vrátilo se tak na úroveň roku 2005. Do konce srpna terminál odbavil přes 35 000 lidí. Hlavní klientelou jsou dlouhodobě turisté z Ruska.

„Letos nejspíš odbavíme přes 50 000 pasažérů. Není to ještě to pravé ořechové, ale stav se začíná pomalu lepšit. Mrzí nás poměrně malé využití našimi cestovními kancelářemi. Musíme se nimi víc jednat, chystáme pro ně workshopy,“ řekl Andrlík. Letiště v minulosti už rozšířilo pojezdovou dráhu nebo oplotilo areál. V následujících letech chystá modernizaci technického zázemí za přibližně 300 milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!