Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krátí nás o vakcíny, stěžuje si pardubický hejtman Netolický. Je nespokojený s distribucí v režii státu

Martin Netolický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Netolický. | foto: ČTK

PARDUBICE Pardubický kraj si stěžuje na dlouhodobě nedostatečné dodávky vakcín do regionu. Podle hejtmana Martina Netolického (3PK/ČSSD) je kraj krácen u očkovacích látek Pfizer a Moderna ve srovnání s regiony, v nichž jsou fakultní a vojenské nemocnice. V počtu naočkovaných 117 na tisíc obyvatel je Pardubický kraj kraj těsně pod průměrem České republiky, který činí 119 na tisíc obyvatel. Za ním zůstává v tomto ohledu osm krajů.

„Pardubický kraj je spolu se Středočeským a Ústeckým je stále ještě dominantně krácen na vakcíně Pfizer, kde jsme hluboko pod průměrem. Obdobně jsme na tom u vakcíny Moderna, u vakcíny AstraZeneca jsme mírně nad průměrem,“ řekl ve čtvrtek Netolický novinářům. Podle něj by kraj byl schopen očkovat výrazně více lidí, kdyby měl dostatečný počet dávek. Do regionu přišlo 162 až 163 dávek vakcín na tisíc obyvatel, celostátní průměr činí 184 až 187. K 5. dubnu kraj získal 63 990 dávek vakcíny Pfizer, 10 900 vakcín Moderna a 13 600 dávek AstraZeneky.

Podle náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaely Matouškové (STAN) se bude látka AstraZeneca distribuovat pouze praktickým lékařům. Dostanou i část vakcíny Moderna, pouze potřebný počet dávek si kraj ponechá pro druhé kolo očkování.

V Pardubickém kraji bylo dosud aplikováno 81 266 dávek vakcíny. Denně je naočkováno více než 2000 lidí. Maximální výkon dosáhla v regionu vakcinace 30. března, kdy vakcínu dostalo 2545 osob. Asi 15 procent lidí míří z regionu za vakcinací jinam.

Pardubický kraj zřídil dosud 13 očkovacích míst. Jsou v krajských nemocnicích a v dalších krajem zřizovaných zdravotnických zařízeních. Používá se v nich vakcína Pfizer. Kromě toho funguje očkování místo ve státní Hamzově léčebně v Luži a v Seči, kde je zřídil praktický lékař Radoslav Svoboda. Pět nemocnic je schopných nyní aplikovat týdně 11 520 dávek vakcíny, dalších 4800 lidí zvládnou naočkovat ostatní očkovací místa. Podle Netolického je očkování i jednou z cest, jak zdravotnickým zařízením zčásti ekonomicky pomoci, protože v době koronavirové pandemie se jim propadly výkony a tím i příjmy. Je to také provozně nevýhodnější řešení.

Dvě vzniknou v Pardubicích na poliklinice Kolf a Paláci Magnum, další v Hlinsku, České Třebové a Chrudimi. „Každé by mělo naočkovat minimálně 400 osob týdně,“ uvedla Matoušková. V budoucnu by se mohlo očkovat i v soukromých zdravotnických zařízeních nebo na školách.

Hejtmanství není spokojeno ani se státem zajišťovanou distribucí vakcín. Například látku Pfizer přiváží distribuční firma pouze do Pardubic, odtud je musí do očkovacích míst rozvážet dvě vozidla Správy a údržby silnic Pardubického kraje speciálně vybavené mrazicím zařízením.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...