• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Martin Netolický.

Martin Netolický. | foto: ČTK

Krátí nás o vakcíny, stěžuje si pardubický hejtman Netolický. Je nespokojený s distribucí v režii státu

Česko
  •   11:49aktualizováno  12:06
PARDUBICE - Pardubický kraj si stěžuje na dlouhodobě nedostatečné dodávky vakcín do regionu. Podle hejtmana Martina Netolického (3PK/ČSSD) je kraj krácen u očkovacích látek Pfizer a Moderna ve srovnání s regiony, v nichž jsou fakultní a vojenské nemocnice. V počtu naočkovaných 117 na tisíc obyvatel je Pardubický kraj kraj těsně pod průměrem České republiky, který činí 119 na tisíc obyvatel. Za ním zůstává v tomto ohledu osm krajů.

„Pardubický kraj je spolu se Středočeským a Ústeckým je stále ještě dominantně krácen na vakcíně Pfizer, kde jsme hluboko pod průměrem. Obdobně jsme na tom u vakcíny Moderna, u vakcíny AstraZeneca jsme mírně nad průměrem,“ řekl ve čtvrtek Netolický novinářům. Podle něj by kraj byl schopen očkovat výrazně více lidí, kdyby měl dostatečný počet dávek. Do regionu přišlo 162 až 163 dávek vakcín na tisíc obyvatel, celostátní průměr činí 184 až 187. K 5. dubnu kraj získal 63 990 dávek vakcíny Pfizer, 10 900 vakcín Moderna a 13 600 dávek AstraZeneky.

Hejtmanství opomíjí účast praktiků na vakcinaci, napsala Netolickému jejich krajská lídryně. Ten s ní nesouhlasí

Podle náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaely Matouškové (STAN) se bude látka AstraZeneca distribuovat pouze praktickým lékařům. Dostanou i část vakcíny Moderna, pouze potřebný počet dávek si kraj ponechá pro druhé kolo očkování.

V Pardubickém kraji bylo dosud aplikováno 81 266 dávek vakcíny. Denně je naočkováno více než 2000 lidí. Maximální výkon dosáhla v regionu vakcinace 30. března, kdy vakcínu dostalo 2545 osob. Asi 15 procent lidí míří z regionu za vakcinací jinam.

Online reportáž

06:58
Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je nižší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 3254 infekcí.
21:38
Počet Američanů, kteří zemřeli po nemoci covid-19, přesáhl 600 000, což je nejvíce na světě. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.
21:31
Svět se musí připravit na to, že pandemie koronaviru potrvá ještě dlouho a že bude třeba zlepšit distribuci vakcín proti covidu-19, řekl dnes podle slovenských médií na mezinárodní konferenci Globsec bývalý švédský ministr zahraničních věcí Carl Bildt.
21:12
Očkování je v současnosti v boji s covidem ta nejsilnější zbraň. Jenže s příchodem nových mutací jí trochu vlhne prach. Momentálně se do dalších a dalších zemí dobývá virová mutace objevená v Indii označovaná delta. Více čtěte zde.
17:37

Pardubický kraj zřídil dosud 13 očkovacích míst. Jsou v krajských nemocnicích a v dalších krajem zřizovaných zdravotnických zařízeních. Používá se v nich vakcína Pfizer. Kromě toho funguje očkování místo ve státní Hamzově léčebně v Luži a v Seči, kde je zřídil praktický lékař Radoslav Svoboda. Pět nemocnic je schopných nyní aplikovat týdně 11 520 dávek vakcíny, dalších 4800 lidí zvládnou naočkovat ostatní očkovací místa. Podle Netolického je očkování i jednou z cest, jak zdravotnickým zařízením zčásti ekonomicky pomoci, protože v době koronavirové pandemie se jim propadly výkony a tím i příjmy. Je to také provozně nevýhodnější řešení.

V Česku přibylo ve středu 7015 nakažených, reprodukční číslo stouplo na 0,73. Epidemie stále zpomaluje

Dvě vzniknou v Pardubicích na poliklinice Kolf a Paláci Magnum, další v Hlinsku, České Třebové a Chrudimi. „Každé by mělo naočkovat minimálně 400 osob týdně,“ uvedla Matoušková. V budoucnu by se mohlo očkovat i v soukromých zdravotnických zařízeních nebo na školách.

Hejtmanství není spokojeno ani se státem zajišťovanou distribucí vakcín. Například látku Pfizer přiváží distribuční firma pouze do Pardubic, odtud je musí do očkovacích míst rozvážet dvě vozidla Správy a údržby silnic Pardubického kraje speciálně vybavené mrazicím zařízením.

Autor: ČTK