Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paříž chce učit Ashtonovou francouzsky. Zdarma

Česko

BRUSEL Nová šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová by se mohla zdokonalit v „jazyku diplomatů“, jak hlavně v minulosti bývala označována francouzština. Paříž totiž unijní ministryni zahraničí nabídla jazykové kurzy zdarma.

S nabídkou hodin francouzštiny pro Britku Ashtonovou, ale i pro polského předsedu Evropského parlamentu Jerzyho Buzka přišel francouzský státní tajemník ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Pierre Lellouche.

Ashtonová v pondělí podle serveru EUObserver prohlásila, že se ještě před létem vydá do Avignonu, a to i přesto, že má opravdu nabitý program. „Právě jsem mluvila s Pierrem. Jsem potěšena. Vlastně už jsem to přijala, “ řekla šéfka unijní diplomacie, která francouzsky hovoří, ale, jak sama přiznává, ne příliš dobře.

Lelloucheova nabídka v sobě nese podle serveru určitý satirický podtext. Právě Paříž totiž stále stojí v čele početných šiků, které Ashtonové vytýkaly její nedostatečné znalosti a kvalifikaci pro jeden z nejprestižnějších postů v EU.

Buzek nabídku odmítl Buzek na rozdíl od unijní šéfdiplomatky francouzskou nabídku odmítl, tedy alespoň prozatím. „Má nyní na programu příliš mnoho věcí. Možná to bude možné někdy na konci jeho funkčního období,“ podotkla jeho mluvčí. Jeden z jejích spolupracovníků dodal, že Buzek mluví kromě rodné polštiny i rusky, německy a anglicky. „(Francouzského prezidenta) Nicolase Sarkozyho neslyšíte mluvit ničím jiným než francouzštinou,“ dodal tento nejmenovaný zdroj.

V EU je 23 oficiálních jazyků, přičemž instituce mají tři hlavní pracovní jazyky – angličtinu, němčinu a francouzštinu. Představitelé EU musí mluvit alespoň jedním z těchto tří jazyků.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!