Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paříž šetří: doutníky jen ze svého

Česko

Francouzská vláda najela na úsporný plán. Nechala státního tajemníka proplatit doutníky, které si nakoupil z veřejných peněz, a zrušila tradiční večírek k pádu Bastily.

PAŘÍŽ/PRAHA Na Francouze doléhá ekonomická krize. Vláda ve snaze snížit rozpočtový schodek už začala svítit i do vlastních řad a hledá, kde všude peníze zbytečně unikají. Jednou z prvních „obětí“ se stal Christian Blanc, státní tajemník pro rozvoj regionu hlavního města.

Satirický týdeník Canard Enchaîné, který má šokující odhalení týkající se politiků obzvláště v oblibě, přišel v jednom červnovém vydání se zjištěním, že Blanc utratil za rok 12 tisíc eur z veřejných peněz za doutníky. Svá tvrzení podložil otištěnými účtenkami vystavenými vládě, na kterých figurovaly nejdražší kubánské značky.

Blanc velkoryse uhradil ze svého nejprve 3500 eur a později ještě 1000 eur se slovy, že to odpovídá množství doutníků, které on sám skutečně vykouřil (prý maximálně dva doutníky denně). Kam se podělo zbývajících 7500 eur však vysvětlit nedokázal. Nakonec obvinil bývalého šéfa svého kabinetu Guillauma Jublota, že to byl právě on, kdo má prsty v nákupu zbývajících doutníků a ještě navíc o celé věci informoval list Canard Enchaîné, Podle Blanca se tím Jublot mstil za to, že dostal v květnu výpověď. Příkladem jde i prezident „Doutníková válka“ se ve Francii vleče již několik týdnů. Premiér François Fillon teď dospěl k názoru, že veškerou odpovědnost za výdaje úřadu nese Blanc a důsledně trvá na tom, aby zaplatil celých 12 tisíc z vlastní kapsy.

Vládní utahování opasků tím ale nekončí. Tento týden prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že letos nebude tradiční oslava 14. července v Elysejském paláci. Loni akce na výročí pádu Bastily vyšla na více než 700 tisíc eur (zhruba 100 eur na každého hosta), což bylo podrobeno značné kritice. Sarkozy se tak pro letošek rozhodl jít příkladem a šetřit. K tomu samému vyzývá i svoje ministry.

Autor: