Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paříž zaplavili lososi

Česko

Francouzům se podařilo zlepšit kvalitu vody v řece Seině. Důkazem je návrat ryb

PAŘÍŽ V řece Seině, jež protéká hlavním městem Francie a ústí do vod lamanšského kanálu, je opět možné ulovit lososa nebo jinou tažnou rybu. Podle odborníků z Francouzské federace rybolovu (FNPF) to dokazuje pronikavé zlepšení kvality její vody.

„Vzhůru Seinou táhne čím dál víc ryb. Jejich počet letos překračuje naše nejzazší představy - Paříží proplulo na tisíc lososů,“ prohlásil radostně tajemník federace Bernard Breton. Jen oproti loňskému roku tak počet lososů atlantských v řece Seině vzrostl až čtyřikrát a zároveň se prodloužila trasa, kterou vzácné ryby urazí od břehů Atlantského oceánu směrem do vnitrozemí. Vloni totiž Státní ústav pro agronomický výzkum zaznamenal dvě stě šedesát lososů, ale to jen poblíž města Rouen, vzdáleného od ústí Seiny šestatřicet kilometrů. Paříž je přitom od místa, kde se řeka vlévá do moře, vzdušnou čarou vzdálena asi sto dvacet kilometrů.

Losos atlantský se kdysi v Seině vyskytoval hojně, ale výstavba přehrad a především rostoucí znečištění vody průmyslovým odpadem z ní tuto vzácnou rybu vyhnaly už začátkem minulého století. Naděje však vysvitla loni v říjnu, kdy byl u obce Suresnes u Paříže poprvé po sedmdesáti letech uloven atlantský losos, a to sedmikilový, a na stejném místě byl uloven také dvouapůlkilový mořský pstruh. Šestikilový losos byl před dvěma týdny uloven i v Pontoise, rovněž u bran Paříže.

Podle odborníků citovaných deníkem Le Monde sice nelze hovořit o stálém návratu lososů až do doby, kdy u nich bude zpozorováno rozmnožování, jejich výskyt má však důležitý ekologický rozměr. Breton zdůraznil, že pařížská aglomerace vyvíjí velké úsilí o zlepšení kvality vody v Seině. Podle něho řeka v posledních patnácti letech nezažívá prakticky žádné vážné organické znečištění. Výsledkem je, že proti roku 1995, kdy bylo možné v Seině najít už jen čtyři druhy ryb - kapra, úhoře, jelce a cejna, je dnes možné narazit na dvaatřicet různých druhů - sladkovodních i mořských tažných.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?