Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pařížské letiště znovu otevřelo zřícený terminál

Česko

PAŘÍŽ Pařížské letiště včera opět otevřelo svou chloubu, futuristicky vyhlížející terminál pro odbavování cestujících.

Terminál 2E hlavního pařížského letiště Roissy / Charles de Gaulle byl uzavřen skoro čtyři roky po zřícení části klenby, které si vyžádalo čtyři životy. Jako první do něj včera vstoupili cestující z Atlanty, na odletech byl jako první odbaven let do Moskvy. Do konce roku by mělo terminálem projít šest milionů pasažérů. V dalších letech pak devět milionů ročně.

Při neštěstí 23. května 2004 se zřítil 30 metrů dlouhý segment klenby. Kromě čtyř mrtvých bylo zaznamenáno šest raněných. Terminál byl tehdy v provozu necelý rok. Příčinou zhroucení byla nedostatečná odolnost betonové klenby.

Při rekonstrukci, která stála 130 milionů eur (skoro 3,4 miliardy korun), byl beton nahrazen kovem, takže klenba je nyní šestapůlkrát lehčí. Původní podoba terminálu zůstala zachována. Je to stále futuristicky vyhlížející, 660 metrů dlouhý tubus s elipsovitým profilem. Vyšetřování neštěstí není ještě z trestněprávního hlediska ukončeno. Je vedeno pro „neúmyslné zabití a zranění“, ale zatím nebylo proti nikomu vzneseno obvinění.

Terminál postavila společnost Eiffage nákladem 750 milionů eur. Byla to chlouba letiště v Roissy a zahájení provozu doprovázela velká sláva. Jeho včerejší obnovení se obešlo bez jakýchkoli oficialit.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Mohlo by vás zajímat