14. srpna 2013 13:56, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Parkanová se brání. Zveřejnila výslechy svědků ke kauze CASA

Vlasta Parkanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová. | foto: ČTK

PRAHA Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) zveřejnila na svých internetových stránkách záznamy výpovědí všech svědků i obviněných v kauze letadel CASA.

Materiály nechce kvůli pokračujícímu vyšetřování blíže komentovat. Parkanovou policie v souvislosti s nákupem letadel viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Vedoucí katedry trestního práva na Univerzitě Karlově Jiří Jelínek v České televizi řekl, že krok Parkanové je určitým nestandardním způsobem obhajoby, který ale může zkomplikovat vyšetřování.

Zveřejnění výpovědí může podle Jelínka kolidovat s normami na ochranu osobnosti

Jelínek to zdůvodnil mimo jiné tím, že někteří lidé mohou být varování nebo mohou zmizet důkazy, z toho důvodu je i přípravné jednání neveřejné. Zveřejnění výpovědí svědků nebo jiných obviněných může být navíc podle Jelínka charakterizováno jako nepřiměřený zásah do jejich osobní sféry.

"Může to kolidovat s normami na ochranu osobnosti, správné to podle mě není," prohlásil Jelínek. Dodal, že vyšetřovatelé by na situaci měli reagovat rychlým ukončení vyšetřování.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které v kauze vykonává dozor, se ke kroku exministryně nechce vyjadřovat. "Styl vedení obhajoby ani úkony obviněných nikdy nekomentujeme," napsala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Mezi zveřejněnými dokumenty (parkanova.cz) je například výslech bývalého náčelníka generálního štábu a nynějšího ministra obrany Vlastimila Picka, který na většinu otázek vyšetřovatelů odpovídá, že si na události doprovázející rozhodnutí o nákupu letounů nevzpomíná. Expremiér Petr Nečas (ODS), který byl v době rozhodnutí o letadlech ministrem práce a sociálních věcí, při výslechu například uvedl, že cena letadel byla obtížně odhadnutelná.

Letouny CASA

O nevýhodnosti transakce naopak vypovídal například pilot Karel Daňhel, který byl ze začátku také členem hodnotící komise. "Z následujících jednání hodnotící komise jsem byl vyřazen poté, co jsem napsal náčelníkovi generálního štábu, že nabídka, předkládaná společností Omnipol v závěru roku 2008, by měla být vyřazena," uvedl Daňhel u výslechu.

Parkanové se na policii zastal například její tehdejší náměstek Martin Barták. Při výslechu uvedl, že považuje obchod za výhodný pro ČR. Podporu Parkanové vyjádřil také někdejší ministr financí a její stranický kolega z TOP 09 Miroslav Kalousek. "Vláda o tom jednala několikrát, žádný z ministrů nevznesl pochybnost a všichni jsme tu operaci považovali za výhodnou," sdělil detektivům Kalousek, který zpochybnil rovněž znalecký posudek, na jehož základě policie stanovila škodu. Další z tehdejších náměstků Parkanové Radek Šmerda pak vypověděl, že neumí posoudit, zda byla cena letounů přiměřená či nikoli.

Parkanová a volby

Vlasta Parkanová nebude usilovat o pozici na kandidátkách. "Možnost účastnit se veřejného života má v ruce policie a státní zastupitelství," řekla bývalá ministryně obrany Parkanová. Zvažovat účast v těchto volbách pokládá za iluzorní.

O nákupu letadel CASA vláda rozhodla v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený (VÍCE ZDE). Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována Parkanová a její tehdejší náměstek Jiří Staněk (ČTĚTE TAKÉ). Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

Lidovky.cz, ČTK