Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Při fotbale na Letné trpí Dejvice, fanoušci tu totiž mohou parkovat zdarma

Zaplněné ulice v okolí Hradčanské v Praze 6 v době fotbalového zápasu na Spartě (30. září 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

Obyvatelé Prahy 6 si stěžují, že během víkendových zápasů fotbalové Sparty na letenském stadionu nemají kde parkovat. V tu dobu totiž v ulicích městské části nechávají auta fanoušci, z nichž mnozí přijeli z míst mimo hlavní město. Na rozdíl od Prahy 7 má totiž sousední šestá městská část o víkendu parkování zdarma, a to i v ulicích v docházkové vzdálenosti od stadionu.
  10:00

Parkování v lokalitě Prahy 7 je totiž výrazně omezené parkovacími zónami. V okolí letenského stadionu jsou na ulicích převážně modré zóny určené pro rezidenty. Většina zbylých parkovacích míst, převážně ve fialové zóně, je placená po dobu celého týdne.

Další placená parkovací místa nabízí parkoviště a garáže na Letenské pláni. Pouze malá část je vyhrazená jako návštěvnická (oranžová) zóna, která je o víkendu zdarma.

Naopak Praha 6 má v okolí stadionu také parkovací zóny, převážně modré a fialové, ty ale nejsou zpoplatněné o víkendu. Tím se může stát pro fanoušky parkování v Praze 6 lákavější. Může se jim totiž vyplatit cesta z domova mimo Prahu autem a parkování v lokalitě sousední městské části na místě, které je v docházkové vzdálenosti od stadionu.

Jaroslav, obyvatel Prahy 6, si problému všímá dlouhodobě. Podle něj se ulice během zápasů zaplní fotbalovými fanoušky, převážně v okolí Hradčanské, ze které je stadion pěšky dobře dostupný. „Nedávno parkovali i na trávě v parku,“ uvedl.

„Jak má Sparta teď vyprodané zápasy, tak je to vidět víc,“ dodal. Jako důvod této praktiky uvádí právě parkovací zóny, s radnicí však nepříjemnou situaci neřešil.

Radnice městských částí o problému nevědí

Podle mluvčího radnice Prahy 6 Marka Zemana tuto problematiku městská část neeviduje. „Žádný podnět jsme nedostali,“ řekl. Podotkl však, že pokud by městská část nějaký podnět k situaci měla, zabývala by se jím.

Mluvčí Prahy 7 Martin Vokouš uvedl, že o zmíněném problému nemá informace. „Předpokládám, že fanoušci parkují na Letenské pláni,“ řekl. Městská část pro fotbalové nadšence parkování nevyhrazuje, protože stání je podle ní dostatek, mimo parkoviště na Letenské pláni jsou k dispozici další parkoviště a také návštěvnické zóny. Ideální řešení by podle něj bylo, aby fanoušci na Letnou jezdili MHD, a tím by nemuseli řešit problematiku parkování.

Problémy spojené s parkováním řešili letos v červenci také v Květnici u Prahy, kde se začaly množit stížnosti na zábor veřejného prostranství pro soukromé parkování.

Soused si v Květnici vyznačil parkovací místo, stěžují si lidé. Vyhláška to ale dovoluje

4. července 2023

Autor: