3. dubna 2012 12:55, aktualizováno  15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komise si zve Topolánka kvůli BIS. Nemám zájem, vzkázal

Mirek Topolánek ve svém proslovu zkritizoval koaliční spolupráci ODS s VV.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek ve svém proslovu zkritizoval koaliční spolupráci ODS s VV. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovní komise pro kontrolu BIS si kvůli odposlechům Romana Janouška zve premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho předchůdce Mirka Topolánka (ODS). Po expremiérovi chce, aby objasnil rozpory v množství informací, které jako předseda vlády od BIS dostával.

Bývalý premiér po tom, co se na veřejnosti objevily odposlechy BIS tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma a pražského kmotra Romana Janouška, tvrdil, že informace o nich nedostával.

ČTĚTE TAKÉ:


Šéf tajné služby Jiří Lang však komisi řekl, že to je nepravděpodobné. "Odmítl, že by Topolánek nedostával informace o vyšetřování," tlumočil po jednání Langova slova šéf komise Richard Dolejš (ČSSD). Podle Dolejše by bývalý premiér měl dostat příležitost, aby se k novým skutečnostem vyjádřil.

Jenže Topolánek se za poslanci nechystá. "Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný ani reprezentativní orgán speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi,“ řekl Topolánek serveru Novinky.cz.

Topolánek se obává i úniku informací do bezpečnostní agentury ABL a do rukou bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. "Složení této komise bude umožňovat přímou informovanost jak struktuře ABL, tak struktuře Randáka," dodal k tomu.

Lang musel poslancům vysvětlovat i hovor kmotra Janouška s důstojníkem BIS, jehož nahrávku zveřejnil server Euro.cz. "Pan ředitel nás ubezpečil, že pokud docházelo ke kontaktům tohoto typu, byly plně pod kontrolou BIS a byly předem schváleny," řekl k tomu Dolejš. Od šéfa BIS si nicméně vyžádal informace, kterými doloží svá slova. Do té doby komise jednání přerušila.

Jiří Lang

Jiří Lang

Kromě Topolánka je na další schůzku pozván i Petr Nečas, jemuž komise přetlumočí postoj BIS ke kontaktům jednoho ze zpravodajců BIS Jana Pavlíčka s Janouškem, protože premíér "odpovídá za koordinaci zpravodajských služeb".

Další jednání bude i kvůli ABL

Jiné jednání se uskuteční kvůli údajnému uniku těchto odposlechů, které podle deníku Mladá fronta Dnes pořídila BIS, do bezpečnostní agentur ABL.

ABL tehdy vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Z dnešního Dolejšova vyjádření vyplynulo, že stále není vyřešen spor o údajný střet zájmů u Davida Kádnera (VV), který dříve v ABL pracoval. Jednání komise kvůli tomu před týdnem zkrachovalo.

ogoOndřej Golis, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!