„Z finančního hlediska politických stran patří senátní volby k těm nejvýhodnějším vůbec. Stejně jako u poslanců získají i v případě zvolení senátorem politické subjekty příspěvek na mandát ve výši 900 tisíc korun ročně,“ sdělil pro server Lidovky.cz politolog Milan Školník z katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Na rozdíl od čtyřletého poslaneckého mandátu získají ovšem politické strany v případě senátora příspěvek po dobu šesti let. Tak dlouho totiž trvá senátorský mandát.
Samotné poslance pak může také lákat delší doba, po kterou budou ve funkci a to se všemi náležitostmi. Obecně též méně práce za stejný plat, míní kromě Školníka i politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity. „Ne všemi zákony se Senát plně zabývá. U některých nechá uběhnout zákonnou lhůtu, některé jako celek odmítne,“ osvětlil Valeš, proč je pracovní tempo v horní komoře českého Parlamentu pozvolnější.
Sami kandidáti ovšem krok zdůvodňují snahou být blíže svému regionu či nutností v Senátu posílit. Zejména opozičním stranám se zde totiž příliš nedaří.
„Ve většinovém systému volby do Senátu mají větší šanci uspět jednotlivé osobnosti nežli jen značka – strana –, za kterou osoby kandidují. Takže výběr jednotlivých kandidátů proběhl jistě pečlivě,“ uvedl politolog Školník. Otázkou však je, zda pak straně nebudou známé tváře chybět ve sněmovních volbách.
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se prý oslabení ve sněmovně nebojí. „Konkrétní kandidáti do Senátu jsou lidé, kteří jak během kampaně, tak v rámci případného senátního mandátu mohou našemu hnutí jen pomoci,“ sdělil pro server Lidovky.cz. Případné nahrazení některých zákonodárců v dolní komoře Parlamentu rok před sněmovními volbami „nováčky“ naopak Rakušan považuje za šanci, jak tyto náhradníky zviditelnit.
Obdobně je tomu i u opozice. „Oslabení hnutí ANO bych se nebál, jsme nejsilnější stranou v Česku. Máme řadu schopných lidí v regionech,“ uvedl 1. místopředseda hnutí ANO a stínový premiér Karel Havlíček.
Koalice a opozice téměř rovným dílem
Politolog Školník také míní, že případné zvolení nemusí být automaticky ztrátou.