Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Parní válec Febiofest se rozjede

Česko

Stočtyřiaosmdesát snímků z padesáti sedmi zemí na pěti stech dvaceti jedné projekci po celé zemi. Sedmnáctý ročník filmové přehlídky Febiofest začne od čtvrtka válcovat republiku.

Salva na uvítanou letošního Febiofestu nemůže být pestřejší: přehlídku ve čtvrtek v pražském multiplexu Cinestar Anděl odstartuje čtveřice filmů nejrůznějších žánrů.

Jestli je některý z nich tím hlavním, tak Manželství Marie Braunové, představitele nového německého filmu R. W. Fassbindera. Titulní roli v něm totiž hraje Hanna Schygulla, která na zahájení převezme cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Dalším zahajovacím filmem je dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou, který rekapituluje život a dílo architekta Jana Kaplického. Režisérka spolu s producentkou Eliškou Kaplicky Fuchsovou film osobně uvedou, předtím budou v sále předány ceny Jaromila Jireše od Asociace režisérů a scenáristů.

Čtveřici doplní snímek Všichni jsou v pohodě s Robertem de Niro v hlavní úloze a drama Květ pouště, jež vypráví drsné životní peripetie původem somálské modelky Waris Dirie. V regionech bude Febiofest zahajovat novinka Alice Nellis Mamas & Papas.

Režisérky na vzestupu V soutěžní sekci Nová Evropa, která sdružuje vybrané debuty nebo druhé filmy tvůrců ze starého kontinentu, je třináct titulů; organizátoři se pyšní tím, že hned pět z nich natočily ženy. Patří mezi ně třeba Popel a krev, režijní debut herečky Fanny Ardant. Ta měla na Febiofest přijet, ale bohužel svou návštěvu odložila.

Hostů nicméně nebude málo. Se svou v Cannes uvedenou fantasmagorií Vejdi do prázdna dorazí například skandalista Gaspar Noé, jiný nejednoznačný francouzský tvůrce Bruno Dumont přiveze film Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem, který se k debatě mezi náboženstvími nevyjadřuje zrovna v rukavičkách. Chybět nebudou ani populární herec Martin Huba nebo britský režisér Terence Davies, jehož filmy budou u nás z filmové kopie k vidění možná naposled. Pražskou část festivalu zakončí komedie Muži, co zírají na kozy a účast herce Bruna Ganze, který rovněž převezme „celoživotního“ Kristiána.

I letos Febiofest nabízí programové bloky národních kinematografií i tematické. Sekce V hlavní roli dítě zprostředkovává dospělým pohled do dětské duše a mapuje podmínky, v nichž musejí některé děti žít. O dětské prostituci v Asii pojednává film Tohle je láska, režijní debut herečky Samanthy Morton Nemilovaná se týká týrání dětí. Nejblíže žánru dětského filmu je fantaskní titul Max a maxipříšerky od Spikea Jonze.

Vášeň a radost naopak tryskají ze sekce Proti proudu, jež se zaměřuje na snímky kreativně zacházejícími s tradiční formou. Jako mladší sestra Sedmikrásek Věry Chytilové prý vypadá švýcarská barevná feérie Pepperminta, lákavá je maďarská vize budoucnosti bez rádia i televize Vysílání. Tematickým blokem bez nutnosti vysvětlení je Gay a lesbické kino. Z národních a regionálních kinematografií se vlastních sekcí dočkají mladí polští filmaři, nastupující talenty z Asie, američtí nezávislí tvůrci, Latinská Amerika či Írán. Světové panorama nabízí to nejlepší z festivalů uplynulého roku - například snímky Kena Loache či Jane Campion..

Vpředprodeji se k nedělnímu večeru prodalo už dvacet tisíc vstupenek a i když jsou některá představení vyprodaná, na všechny tituly se ještě včera dala sehnat vstupenka. Největší zájem byl o filmy 500 dní se Summer, Dům košaté lásky a Svatba.

Na filmy, nebo za muzikou?

Rekordy letos láme doprovodný program. Slibuje čtyřiačtyřicet koncertů, doplněných o osmnáct vystoupení kapel, které budou soutěžit o poslední vystoupení na malé scéně. V Cinestaru bude k vidění výstava fotografií zachycujících Romana Polanského. Interaktivnější část doprovodného programu nabízí workshopy, dílny, tetovací salon či odpočinkovou zónu.

V Praze Febiofest zasáhne vedle multiplexu Cinestar i kina Ponrepo a Lucernu. V prvním z nich poběží lahůdková sekce mapující vývoj tuzemského filmového kýče v letech 1930 - 1989. V Lucerně se pak 31. března a 1. dubna uskuteční unikátní projekce klasického němého snímku Utrpení Panny orleánské, živě doprovázeného hudbou průkopníka minimalismu Broniuse Kustavičiuse.

V hlavním městě festival potrvá do 2. dubna, poté se přesune do šesti dalších měst Čech a Moravy: do Hradce Králové, Pardubic, Liberce, Brna a Olomouce. Samostatná část poběží na Slovensku. Lístky stojí 79 Kč. Všechny informace jsou na webových stránkách přehlídky www.febiofest.cz.

Autor: