Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek by do sportu chtěl převést 1,5 miliardy z loterií

Česko

  19:53
PRAHA - Předseda ČSSD Jiří Paroubek po dnešním jednání se zástupci šesti největších sportovních svazů slíbil, že pokud jeho strana vyhraje květnové parlamentní volby, zasadí se o systémové změny, které do českého sportu podle něj přivedou víc peněz než v současnosti. Pro Paroubka je hlavní vizí, že by ve sportu rozpustil až 1,5 miliardy korun z výnosů z loterijních her.

Jiří Paroubek na tiskové konferenci foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"To je naše základní představa," řekl Paroubek na tiskové konferenci. Šéf sociálních demokratů se v Lidovém domě setkal s představiteli šesti nejvýznamnějších tuzemských svazů, společně pak s šéfem fotbalového svazu Ivanem Haškem představili Memorandum ČSSD a sportovních svazů. V něm se shodují především na tom, že podpora sportu je v současnosti výrazně podhodnocená.

Paroubek má podle svých slov v zásobě i jiné varianty jakým způsobem sehnat pro sport peníze. I dnes zopakoval, že pokud ČSSD ve volbách zvítězí, bude připravena změnit zákon o dani z příjmu tak, aby velké firmy odváděly určitou část svého daňového základu. Sociální demokraté navrhují jedno procento, ale zatím neupřesnili, které firmy by takovým kritériím vůbec podléhaly.

Podle Paroubka by však mohly samy rozhodnout, jestli peníze věnují na sport, kulturu či do sociální oblasti. "I tak by to mohlo generovat 3,5 až čtyři miliardy korun," řekl Paroubek.

Dál trvá na zavedení další novinky: zřízení samostatné rady vlády pro sport, nad níž by měl jako premiér osobní dohled a v níž by se sešli představitelé sportovních svazů i ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kam sportovní oblast nyní spadá. Paroubek však upozornil i na to, že vedle státu musejí sport víc podporovat i kraje a obce.

Paroubkovým dalším cílem je zřízení specializovaných sportovních škol. "Ale nejde jen o ty velké sporty, rádi bychom podpořili i ty menší. Chceme, aby z masovosti časem vznikla i kvalita," prohlásil Paroubek.

Fotbal dnes v sídle ČSSD zastupoval Hašek, který se jako šéf největší sportovní organizace stal neoficiálním mluvčím a lídrem všech svazů. "Beru to jako svoji povinnost. Byl jsem zvolený i proto, abych takto vystupoval a na podobnou problematiku upozorňoval," uvedl Hašek.

Hokejový svaz reprezentoval generální sekretář Martin Urban, basketbalový, atletický a lyžařský svaz předsedové Miroslav Jansta, Libor Varhaník a Lukáš Sobotka, golfovou federaci pak prezident Milan Veselý.

Hašek po dnešní schůzce jako už několikrát zopakoval, že český sport se bez výrazné injekce ze státního rozpočtu neobejde. "Podpora je nejmenší za posledních dvacet let," prohlásil Hašek.

K tomu doložil i statistiky: zatímco v roce 1989 putovalo ze státního rozpočtu do sportu podle Haška 0,65 procenta, nyní je to prý pouze 0,24 procenta. "Ta situace je nyní kritická. Propad je nutné rychle zastavit, nebo za to společnost začně brzy hodně platit. Ale je dobře, že se o tom začalo mluvit i na politické úrovni, už to je posun," řekl po jednání ČTK Hašek.

Hašek v blízké budoucnosti hodlá jednat i s dalšími politickými stranami. Plánuje i schůzku se zástupci ODS, hlavního volebního rivala ČSSD.

Autoři: ,