Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek: Dryml selhal

Česko

Je to stejné jako kauza Morava, tvrdí premiér Topolánek. Lídr opozice to odmítá

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek by se na místě Vladimíra Drymla nejspíš vzdal funkce vicehejtmana Královéhradeckého kraje. „Myslím si, že pokud bych byl na jeho místě, tak já bych z funkce prvního vicehejtmana Královéhradeckého kraje odešel. Já ale o těch věcech všechno nevím,“ řekl včera Paroubek v České televizi.

Reagoval tak z dovolené na případ neetického jednání senátora a vicehejtmana Drymla. Ten podle nahrávky MF Dnes sháněl kompromitující informace na svou stranickou kolegyni, poslankyni Hanu Orgoníkovou. „Musím se distancovat od jednání doktora Drymla,“ prohlásil Paroubek.

Celá záležitost ovšem byla podle Paroubka „politickou provokací“ ze strany deníku a Drymlovo chování prý bylo selháním jedince a „omylem“. „Vědomě neporušil žádný zákon, to je zřejmé, mohl se dopustil porušení určitých etických principů,“ uvedl předseda ČSSD.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) v ČT řekl, že by podle něj měl Dryml opustit senátorské křeslo. „Myslím, že Dryml není o nic lepší než Morava a má opustit senátorský mandát. Je to úplně stejný příběh, je to naprosto nepřijatelné,“ soudí Topolánek. Paroubek podle něj Drymlovo chování „neměří stejným metrem“ jako obdobnou kauzu Morava.

Při kauze Morava totiž Paroubek volil mnohem ostřejší slova. Hned den po jejím vypuknutí vyzval nejen poslance Jana Moravu, aby se okamžitě vzdal mandátu, ale i Topolánka, aby odešel z veřejného života. „Takovým způsobem se chovat je, myslím si, naprosto neuvěřitelné v parlamentním sboru demokratické země, pokud jsme ještě demokratickou zemí,“ kritizoval tehdy Paroubek Moravu v televizi Z1.

Podobně jako nyní Dryml sháněl důvěrné informace o poslankyni ČSSD, Morava loni v září vyjádřil zájem o lechtivé fotografie poslance ODS Vlastimila Tlustého.

Podle Paroubka je ale Drymlův případ jiný, než byl ten Moravův. „Jsem přesvědčen, že nikdo nemůže ani slovem naznačit, že by tady bylo něco podobného jako kauza Morava.“ Podle něj totiž případ „nenese znaky systémového jednání, vydírání, politické korupce a zastrašování tak, jako tomu bylo v kauze poslance ODS Moravy“.

Ve středu Paroubek vyzval Drymla, aby se omluvil Orgoníkové i ČSSD. Ten to ale odmítl. Prý si není vědom toho, že by Orgoníkovou nebo ČSSD poškodil a předseda ČSSD podle něj nemá přesné informace. Dryml navíc podle ČTK oznámil, že hodlá na MF Dnes v souvislosti se zveřejněním kauzy podat trestní oznámení. Už je prý připravené. Napadnout má tvrzení listu, že si najal detektivní agenturu a o informace žádal. Tvrdí, že byl osloven a informace mu byly nabídnuty.

Kauzu odhalila nahrávka, na které Dryml vyjádřil zájem o kompromitující materiály. Chtěl po figurantovi, který se vydával za detektiva, aby zjistil číslo údajného vyšetřovacího spisu Orgoníkové. Ta je mimo jiné předsedkyní krajské ČSSD a Dryml s ní vede spor o koupi soukromé nemocnice krajem.

***

„Nikdo nemůže ani naznačit, že by tady bylo něco podobného jako kauza Morava.“

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!