Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Paroubek: Já si budu vybírat

Slovensko

  16:28
PRAHA - Poslední ze série předvolebních přesilovek Lidových novin je netradiční. Předseda ČSSD Jiří Paroubek svou účast na redakční debatě podmínil tím, že fotografie bude vybírat on, což pro nás nepřijatelné nebylo, avšak zásahy stranického sekretariátu do redakčních textů jsme přijmout nemohli. Bylo by to nefér i vůči ostatním lídrům, kteří v sobě odvahu našli. Proto se setkání v redakci neuskutečnilo. Pokusili jsme se za předsedou ČSSD přijít i do Lidového domu, abychom mu osobně vysvětlili, že nekoušeme, ale odmítl se s námi bavit o čemkoli podstatném. Alespoň byl ochoten napsat čtenářům vzkaz, i to je zpráva pro voliče, za kterou Jiřímu Paroubkovi děkujeme. Snažili jsme se, aby portrét Paroubka bez Paroubka byl stejně plastický jako ostatní.

Jiří Paroubek s manželkou a komentátoři LN. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Sociální demokraté vyhrají volby, o tom nelze pochybovat. Otázkou je, zda je vyhrají dostatečně. Tedy bude-li ČSSD po sečtení hlasů v takovém postavení, které by ji nevyšachovalo ze hry o sestavení vlády, podobně jako se stalo na Slovensku v roce 1998 Vladimíru Mečiarovi. Tehdy volby vyhrál, ale vládu nakonec sestavil Mikuláš Dzurinda.

S blížícími se volbami demokratické strany mající šanci na křesla ve sněmovně deklarují stále rozhodněji rezervovanost vůči osobě předsedy ČSSD. TOP 09 dokonce povolební spolupráci s ČSSD vyloučila úplně. ODS slovy volebního lídra odmítá velkou koalici. Samozřejmě že po volbách bude situace jiná a radikalismus vyprchá, nicméně jestli mají lídři stran s Jiřím Paroubkem osobní negativní zkušenost, šancím ČSSD to neprospívá.

Nepřekonatelný odpor po volbách taje
Leckdo vzpomíná na veletoč Miroslava Kalouska ze srpna 2006, kdy ještě jako předseda KDU-ČSL oznámil, že s Paroubkem a komunisty (navzdory předvolebním slibům) chce vládnout. Reakce členské základny tehdy Kalouska smetla z čela strany. To si letos připomene nejen místopředseda TOP 09, ale jistě i Cyril Svoboda. Koaliční potenciál ČSSD bude určován především náskokem ČSSD před ostatními stranami. Minimální rozdíl v odstupu mezi prvním a druhým, například na úrovni z před čtyř let, bude pro oranžové prohrou.

Kulatý stůl s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem

Kaiser: Podíl ženy na polidštění předsedy

Weiss: Nenávist vůči Paroubkovi: proč tak málo?

Zlámalová: Podivuhodná ekonomika J. P.

Petráček: Kdybych byl Gerhardem Schröderem...

Tohle nebezpečí Jiří Paroubek bagatelizuje a tváří se, jako by výsledek víkendových voleb musel kopírovat podzimní krajské volby v roce 2008. Tehdy ČSSD ve všech krajích drtivě zvítězila a mohla si vybírat, s kým vytvoří vládnoucí většinu. V celostátních volbách to podle mnoha ukazatelů nebude zdaleka tak suverénní. Své by mohl vyprávět třeba Mirek Topolánek, který před čtyřmi roky zvítězil nevídaným výsledkem přes 35 procent hlasů, a přesto nevládl ani čtyři roky. V listopadu loňského roku situaci pan Paroubek hodnotil následovně: "Nižší volební výsledek než 35 procent může sice stačit ČSSD k volebnímu vítězství, nemusí však stačit k sestavení vlády pod vedením této strany." Aktuální prohlášení případných koaličních partnerů to plně potvrzují.

Komunisté jsou ČSSD nejbližší
Že povolební manévrovací prostor nebude veliký, si uvědomují i v Lidovém domě, svého přirozeného partnera KSČM nyní, před volbami, spíše zapírají, ačkoli by bylo pro stranu ideální, kdyby spolu s komunisty získali parlamentní většinu. Jiří Paroubek by tak mohl obnovit systém, který uplatňoval v době, kdy byl premiérem a hlasoval spolu s KSČM v parlamentu proti svým tehdejším koaličním partnerům. Za těchto okolností by bylo vlastně úplně jedno, jak by byla složena vláda, rozhodující slovo by měla sněmovna. Zneužitelnost levicové většiny by byla v takové situaci asi největší překážkou při sestavování jakékoli středové koalice.

Debaty o tom, zda by levicová většina měla podobu koaliční vlády, ať již s komunisty (kvůli spoluvládě by musela ČSSD zrušit usnesení bohumínského sjezdu), či menšinové, jsou do značné míry akademické. Obě varianty otevírají komunistům vstup do funkcí v míře po listopadu 1989 nevídané. Zároveň ale vytvářejí pro ČSSD problém v tom, že nezanedbatelné části členů strany i veřejnosti se vládnutí s komunisty nebude líbit. Další nepominutelnou překážkou levicové vlády by představovaly reakce finančních trhů a kredibilita země v zahraničí.

Na druhé straně by bylo vtažení komunistů do systému polistopadového režimu historickým krokem, kterým by se Jiří Paroubek jistě zapsal do historie, tedy pokud by se mu povedlo komunisty zkrotit v jejich choutkách po systémové změně a eliminovat jejich protiatlantickou a protievropskou politiku. Zda se do tohohle riskantního podniku ČSSD pustí, bude samozřejmě záležet též na povolebních průzkumech veřejného mínění.

I přeběhlíci přestanou páchnout, až nastane nouze
Na rozdíl od situace z před čtyř let se letos neodehraje licitace o sestavení koalice ani tak na poli programovém, ale v rovině osobní. Vše se bude spíš točit kolem záruk, zda to, co by účastníci koalice vyjednali, bude následně i platit a zdali to bude zejména ČSSD, jmenovitě Jiří Paroubek, dodržovat. Program bude diktovat ekonomická situace.

Veškerá předsevzetí a slavnostní prohlášení, že žádná příští vláda nesmí, nemůže a nebude postavena na přeběhlících, se může stát blábolem v okamžiku, kdy jeden z bloků, ať levicový (ČSSD a KSČM), či občanský, chcete-li středopravicový, budou mít převahu menší než tři poslance.

Dalším faktorem, jenž promluví do sestavování koalic, jsou podzimní senátní a komunální volby. V senátních voliči zpravidla kompenzují strany poražené na celostátní úrovni, v komunálních volí na základě osobní zkušenosti. Pokud by však například vznikla menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů, lze čekat že by vyhlídky levice v těchto volbách byly slabší. Proto je relativně živá i představa, že se sestavením vlády budou lídři (a to všichni) otálet, aby si "nepokazili" pozice před podzimními volbami.

Jiří Paroubek má pravdu, když říká, že ČSSD může vládu sestavit s kýmkoli. V pragmatismu rozhodně nezaostává za žádnou z konkurenčních stran, naopak i zde kráčí její předseda v čele pelotonu.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...