Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Paroubek končí, neustál propad ČSSD ve volbách

Česko

  15:50aktualizováno  22:00
PRAHA - Ještě v pátek se šéf ČSSD Jiří Paroubek tvářil jako optimista a očekával, podle svých slov, velké vítězství ve volbách. Krátce po zveřejnění skutečných volebních výsledků však bylo vše jinak. Na večerní tiskové konferenci oznámil svoji rezignaci na post šéfa sociální demokracie.

Jiří Paroubek rezignoval. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Reagoval tak na výsledek voleb, ve kterých sice ČSSD vyhrála, avšak celkovým vítězem je pravice. Potvrdila se tak exkluzivní informace LN z jednání grémia ČSSD, kterou volební manažer Jaroslav Tvrdík i Paroubkův mediální poradce Petr Dimun ještě krátce před Paroubkovou tiskovou konferencí označovali za lež. Podobně odmítal informaci o Paroubkově rezignaci i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Sedím vedle něj na grémiu a je to vyložená lež," řekl Zdeněk Škromach.

"Prohráli jsme jako strana, prohrály zájmy obyčejných lidí, prohráli obyčejní lidé," prohlásil Paroubek obklopen lidmi z ČSSD po jednání grémia strany. "Už to tak někdy v životě bývá, že výsledek je v rozporu s našimi představami," dodal.

"Během sedmi až deseti dnů předám funkci předsedy ČSSD. Je to má osobní iniciativa," řekl Paroubek, který nehodlal své odstoupení nijak šířeji komentovat.

Zisk mandátů v Poslanecké sněmovně

Sociální demokraty nyní povedou místopředsedové. Zřejmě zejména Bohuslav Sobotka, který se před novináři ujal slova hned po Paroubkovi.

Paroubkovu rezignaci ocenil i volební lídr ODS Petr Nečas. Ten nejprve ocenil všechny Paroubkovy kroky, které udělal pro Českou republiku. Nečas však současně konstatoval, že  Paroubkův odchod může přispět ke změně konfrontační atmosféry v české politice. "Spolupráce s ČSSD je ale dál nepřijatelná," uvedl Nečas.

Podle informací LN velká část ČSSD vyráží slavit odchod Jiřího Paroubka. Podle Jaroslava Foldyny ale pouze jeho rezignace nic neřeší. Mluví se i o tom, že by se měl vzdát své funkce i volební manažer ČSSD Jatoslav Tvrdík.

Paroubek: Lidé si vybrali jiný směr, než nabízela ČSSD

"Česká republika má nakročeno k pravicové koalici. To je zřejmé," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek odpoledne v reakci na výsledek voleb, který se pohybuje kolem 22 procent hlasů.

"Lidé si vybrali jiný směr, než nabízela ČSSD," připustil Paroubek. "Je pro mě překvapením, že Věci veřejné a TOP09 jsou silnější, než jsme čekali," komentoval výsledky.


Právě nové strany na politické scéně podle něj stojí za nižším volebním ziskem, než jaký očekával v Ústeckém kraji, kde je lídrem kandidátky. "Tyto strany nám vzaly část hlasů. Očekával jsem v tomto kraji výsledek 32 až 35 procent hlasů," dodal Paroubek. Podle průběžných výsledků zde strana získala asi 23,5 procenta hlasů.

Politická mapa ČR ve volbách do Poslanecké sněmovny

Naopak ODS je s výsledkem spokojená. Náskok ČSSD se jí nakonec podařil oproti počátečním číslům stáhnout na pouhá dvě procenta hlasů. Získala 20 procent hlasů.

"Je to velká výzva. V tuto chvíli nemá cenu zaujímat jakákoliv stanoviska, protože ty odhady jsou nepřesné. Nicméně pokud by se potvrdily, tak by to znamenalo možnost vytvoření koalice rozpočtové odpovědnosti, koalice, kterou tato země potřebuje, a koalice, ke které my jsme připraveni," prohlásil šéf ODS Petr Nečas.

Podle prezidenta Václava Klause znamenají výsledky voleb zásadní oslabení dvou standardních politických stran - ČSSD a ODS. Účast hodnotí jako přiměřenou.


Sečteny už jsou téměř všechny hlasy a lze již s jistotou říct, že do sněmovny se dostane celkem pět stran. Z třetího nejvyššího zisku se raduje TOP09, čtvrtou příčku obsadili komunisti a pětici úspěšných uzavírají Věci veřejné.

"Děkuji našim voličům, kteří se odhodlali jít s námi cestu, která bude někdy obtížná, ale o které víme, že změní naši republiku," řekl šéf TOP09 Karel Schwarzenberg. Uvedl, že jeho prioritou je stát, který bude rozumně hospodařit, a tudíž bude schopen postarat se i o ty, kteří to "opravdu potřebují". Za úspěch označil to, že se straně podařilo získat více hlasů než komunistům.

Ti si dlouhodobě udržovali pozici třetí nejsilnější parlamentní strany. Tentokrát se musí spokojit se čtvrtou příčkou. Předseda strany Vojtěch Filip zhodnotil zisk strany, zhruba 12 procent, kladně. "Velké strany se oproti roku 2008 nebo evropským volbám propadly o deset procent, my o jedno procento, takže v tomto ohledu jsem spokojen," prohlásil Filip.

Ve sněmovně naopak neusednou ani lidovci, ani zelení. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda už reagoval na neúspěch strany (4,4 procenta) rezignací na svoji funkci. Zodpovědnost za propad strany přijal i předseda zelených Ondřej Liška, který hodlá spolu s vedením strany nabídnout své funkce na sjezdu, který svolá v nejbližších dnech. Strana získala pouze 2,4 desetiny procenta hlasů.

Zeman se chce vrátit zpátky "do nory"
Návrat na politickou scénu se nevydařil předsedovi Strany práv občanů Miloši Zemanovi. Připustil, že se mu nepodařilo vytvořit alternativu sociální demokracie, stejně jako se TOP09 podařilo vytvořit alternativu ODS.

"Ty starý jezevče z Vysočiny, proč jsi z té nory na šest měsíců vylezl?" popsal své pocity z volebního výsledku Zeman. Naznačil, že na post předsedy hodlá rezignovat, a vrátí se opět "do nory".

FOTOGALERII Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ NAJDETE ZDE.

Naplní se také odhady volebních průzkumům, že ze sněmovny odejde Strana zelených. Získali pouze necelé 2,4 desetiny procenta hlasů.

Autor: