Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek nabízí podporu prezidentovi lidovců

Česko

  20:03
PRAHA - Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vypustil pokusný balónek, který má nalomit ochotu poslanců a senátorů KDU-ČSL podpořit Václava Klause při volbě prezidenta.

Jiří Paroubek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Paroubek v internetové televizi Brněnská 1 naznačil možnou podporu kandidátovi KDU-ČSL na prezidenta. Podmínil jí nadstranickostí, proevropským a sociálním cítěním kandidáta a ochotou navázat na tradici Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. "Já si myslím, že by se takový kandidát mohl stát příštím prezidentem," řekl šéf hlavní opoziční strany.

Wilhelm, Illnerová, Parkanová?
Někteří křesťanští demokraté podle tisku uvažují o jiným kandidátech na prezidenta. Konkrétně má jít o bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma nebo někdejší šéfku Akademie věd Helenu Illnerovou. Mluví se prý i o lidovecké ministryni obrany Vlastě Parkanové. Řada lidovců ale považuje Václava Klause za dobrého prezidenta a vyjadřuje mu podporu.

Jediným známým kandidátem dosud zůstává Václav Klaus, kterého podporuje ODS. Občanští demokraté chtějí získat podporu svých koaličních partnerů. Zelení dlouhodobě dávají najevo, že Klause na Hradě dalších pět let nechtějí a vybírají nyní vlastního kandidáta. Lidovci chtějí o svém postoji k prezidentské volbě rozhodnout na podzim.

Autoři: ,