17. ledna 2006 8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: Nejsem diktátor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 123Diskuse

PRAHA Hlavně o mně neříkejte, že jsem diktátor či zneužívám osobní moc, abych mohl vyhazovat nepohodlné poslance z kandidátek kvůli jejich názorům. Zhruba to včera asi nejvíce leželo na srdci premiérovi Jiřímu Paroubkovi, když byl kritizován za sobotní odstranění Oldřicha Němce z nevolitelného místa liberecké kandidátky ČSSD kvůli tomu, že kritizoval poslaneckého kolegu Michala Krause za jeho „kakaovou misi“ v Ghaně.

A to přesto, že se Kraus nejprve vzdal funkcí a včera - po poradě s premiérem - rezignoval i na funkci poslance a oznámil, že už nebude kandidovat do sněmovny. Paroubkův postoj se přitom nelíbil ani řadě sociálních demokratů. Na večerním zasedání poslaneckého klubu například zazněly hlasy, že Němcovo vyškrtnutí „bylo ukvapené“.

Ještě v sobotu vůči Němcovi nemilosrdný Paroubek začal své postoje mírnit. Před zasedáním klubu si Němce pozval na kobereček. Už před tímto setkáním premiér uvedl, že Němec sice svojí kritikou Krause poškodil stranu, ale že pokud se omluví, Paroubek jej opět vrátí zpět na nevolitelné čtrnácté místo kandidátky.

Němec ovšem názor nezměnil. „Řekl jsem premiérovi, že se nemám za co omlouvat, a na kandidátce tak nebudu,“ sdělil LN. Paroubek byl dokonce k Němcovi tak „laskavý“, že mu slíbil, že se zasadí o to, aby nebyl vyloučen z ČSSD. Němec má totiž asi čtvrt roku starou „podmínku“ za brožury, v nichž napadal kandidátku ČSSD v Libereckém kraji.

Aby bylo všem opravdu jasné, že premiér sám kvůli názorům nikoho nevylučuje a respektuje demokratickou volbu, rozeslal Paroubek včera ještě speciální tiskovou zprávu. V ní tvrdí, že s Němcovým vyloučením z kandidátky vlastně nemá nic společného.

„K rozhodnutí o vyřazení Oldřicha Němce z nevolitelného místa volební kandidátky došlo při tajném hlasování předsednictva ČSSD (80 procent členů předsednictva vyřazení v tajné volbě podpořilo). Odmítám proto jakákoliv slova o diktatuře či zneužití osobní moci. Pokud je někdo demokrat, tak by měl demokratickou volbu respektovat,“ napsal Paroubek.
Lidové noviny, Petr Kolář
  • 123Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!