3. června 2009 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek obvinil ODS z provokace

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes obvinil ODS z přípravy předvolební provokace, jejímž výsledkem má být zraněný mladík na mítinku ČSSD.

Podle Paroubka tím ODS chce v předvolební kampani před volbami do Evropského parlamentu postavit veřejné mínění proti sociální demokracii. 

 "Víme s kým máme co do činění:  Mirek Topolánek a Ivan Langr se určitě nevzdávají. Jsme přesvědčeni, že minimálně ve zvažované rovině je příprava možné provokace, jejímž výsledkem bude zraněný mladý člověk v průběhu mítinku ČSSD. A nejlépe, pokud možno těsně v závěru předvolební kampaně, tak aby se veřejné mínění jednoznačně postavilo nám. Známe ODS a víme, že varianta Kubiceho afektu 2- 3 dny před volbami prostě musí využít," uvedl dnes Jiří Paroubek na oficiální internetové stránce sociální demokracie.

Je to ultradarebák, míní Langer

Místopředseda ODS Ivan Langer se proti Paroubkovým výrokům ostře ohradil. " Jiří Paroubek je buď blázen, chorobný lhář nebo ultradarebák, který je schopný říct cokoliv. V této souvislosti si vždy kladu otázku, co je horší, zda nepotrestané lži Jiřího Paroubka nebo hozené vajíčko," řekl LN Langer. " Svět Ivana Langra je odlišný od světa Jiřího Paroubka. Na mých narozeninách se nikdo nestřílí a můj hodnotový svět neformovali pinglové, vexláci, prostitutky, estébáci a komunističtí papaláši," dodal.

Celé prohlášení Jiřího Paroubka

Souhlasím s těmi, kdož pokládají vajíčkové násilí na mítincích ČSSD za zásadní zlom ve vývoji demokracie v České republice. Je nesporné, že toto hnutí pravicových radikálů je překročením toho, co jsme dosud v demokracii pokládali za tolerovatelné a co – protože nebylo důrazně odmítnuto – může přejít v další fázi k dlažebním kostkám, či – mnohem závažnějším ublížením na zdraví či možná i života.

Nepronáším tato slova nadarmo, abych lacině vyvolával atmosféru strachu. Opak je pravdou. Prvá fáze vajíčkového boje skončila fiaskem u Anděla. Nyní následuje zdánlivě švejkovské reagování stále ještě Langrovy policie. Ta zasahuje proti antifašistům protestujícím proti Dělnické straně, avšak bez jakéhokoliv zásahu nechává vrhat tisíce vajec na politické představitele ČSSD a napadat sedící babičky, či vyšle absurdně „na moji ochranu“ před východem z budovy České televize tuším 10 policistů, tak aby jedinými dalšími přítomnými byly kamery a novináři.

Nechci a nemohu i v této chvíli neocenit odvahu nemnohých. Vysoce oceňuji postoj prezidenta republiky Václava Klause, který ač je politicky někde jinde nežli ČSSD, rozeznal principiální nebezpečnost metod tohoto pravicově radikálního hnutí. Oceňuji odvážné články Jana Macháčka či Jana Šterna, tím spíše, že i tito publicisté se řadili v minulosti spíše k pravicovému mediálnímu a politickému táboru.
 
Není ovšem vůbec náhodou, že Mirek Topolánek a Ivan Langr hájí nepokrytě tezi, že jsme si útoky zfanatizované mládeže proti sobě sami zorganizovali. Nemylme se. To není hloupost a nahodilost. Stejně tak není hloupostí a nahodilostí již zmíněná činnost – nečinnost a švejkování policie.

Hnutí "Vejce pro Paroubka v každém městě!" mělo od počátku jediný cíl, zdrtit nás, a ukázat nás národu jako ustrašené ratlíky. U Anděla utrpělo potupnou porážku. Tito fanatici útočili vajíčky, trhali plakáty bezmocným babičkám, hrubě nadávali. Ale zcela je zaskočilo a zejména jejich ideové a materiální podporovatele, že jsme důstojně a stoickým klidem situaci zvládli.

Nevím ovšem, zda se mám z toho radovat. Víme s kým máme co do činění:  Mirek Topolánek a Ivan Langr se určitě nevzdávají. Jsme přesvědčeni, že minimálně ve zvažované rovině je příprava možné provokace, jejímž výsledkem bude zraněný mladý člověk v průběhu mítinku ČSSD. A nejlépe, pokud možno těsně v závěru předvolební kampaně, tak aby se veřejné mínění jednoznačně postavilo nám. Známe ODS a víme, že varianta Kubiceho afektu 2- 3 dny před volbami prostě musí využít.

Proto s takovou intenzitou voláme po ochraně účastníků našich mítinků. Vajíčka nevyšly, ale provokace budou pokračovat.  ODS jde v podstatě o všechno.

Proto žádám nejen naše voliče, ale i ty, kteří jsou možná k našim představám světa vlažní: Spojme se, přátelé. Nedopusťme další politické provokace. Jde skutečně o demokracii.

Jiří Paroubek
předseda ČSSD

Více informací o vyhrocené volební kampani si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.