30. října 2017 19:11, aktualizováno  20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek pootevřel vrátka k návratu do ČSSD. Pražská organizace už mu nebrání

ČSSD vedl Paroubek v letech 2005 až 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD vedl Paroubek v letech 2005 až 2010. | foto: MAFRA

Praha Expremiér Jiří Paroubek nakročil k velkému politickému návratu. Někdejší předseda sociální demokracie, která pod jeho vedením v roce 2006 získala nejvíce procent hlasů ve své novodobé historii, v pondělí uspěl u pražské organizace ČSSD.

Ta přitom dosud bránila Paroubkovi v návratu, o který se pokoušel již letos v červnu. „V době volební kampaně mi nepřišlo vhodné, abychom do ní zasahovali a hovořili o bývalém předsedovi strany. Nyní ale nemá smysl bránit nikomu, kdo chce vstoupit do sociální demokracie a být u jejího restartu,“ potvrdil LN pražský poslanec a místopředseda strany Petr Dolínek.

Paroubek rozhodnutí vítá: „Straně chci pomoci, bude to však dlouhodobější proces. Musí přijít revoluce zdola,“ řekl v pondělí LN. Český expremiér, který sociální demokraty v roce 2011 popudil odchodem ze strany a založením konkurenční strany LEV 21, však stále nemá zcela vyhráno.

Aby byl jeho comeback definitivní, souhlas s jeho vstupem by musely potvrdit stranické orgány ČSSD na Praze 5. Organizace vedená Janem Smetanou podle informací LN nepatří mezi fanoušky politika, kterému se pro jeho svérázný politický styl přezdívalo „buldozer“. Pokud by straníci z Prahy 5 ale přece jen vyslovili souhlas, na tahu budou středočeští sociální demokraté, mezi něž chce Paroubek vstoupit.

Sice má již souhlas místní organizace v obci Cerhenice i okresní kolínské ČSSD, k tomu však bude potřebovat i razítko od krajského – tedy středočeského – vedení strany. Jejím lídrem je předseda sněmovny a místopředseda strany Jan Hamáček.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky