Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek převedl dluhy na syna. I s bytem

Česko

PRAHA Jiří Paroubek drží rekord. Je politikem, který se nejrychleji vypořádal se svými dluhy. Vyplývá to z majetkového přiznání předsedy ČSSD.

Ještě v roce 2007 dlužil Jiří Paroubek celkem asi tři a tři čtvrtě milionu korun. Něco přes 2,8 milionu z toho dělal hypoteční úvěr u Raiffeisen stavební spořitelny, 260 tisíc činil leasing u firmy Renault Leasing a zhruba 680 tisíc měl Paroubek splatit Raiffeisen bance.

Podle nedávno zveřejněného majetkového přiznání se Paroubkova finanční situace loni podstatně zlepšila. Na začátku letošního roku mu zbývalo splatit už jen 620 tisíc korun z úvěru u Raiffeisen banky.

Paroubek se tak loni zbavil závazků za více než tři miliony korun. Jak je to možné?

„Je to jednoduché,“ řekl Jiří Paroubek LN. „Auto jsem prodal. Nemám auto, proto neplatím leasing. Byt jsem převedl na syna a spolu s ním jsem na něj převedl také hypotéku.“ Paroubek v podstatě dodržel to, co zveřejnil po rozvodu se svou první manželkou Zuzanou.

Na svých internetových stránkách na podzim roku 2007 informoval, jak se vypořádá s manželkou po zářijovém rozvodu. Bývalé manželce Zuzaně připadly pozemky a chalupa v Horním Maxově, byt na pražském Veleslavíně a polovina úspor ve výši 400 tisíc korun.

Paroubkovi zůstalo auto na leasing, chata ve Vraném nad Vltavou, dva byty v pražských Stodůlkách. Na družstevní platil úvěr, na byt v osobním vlastnictví hypotéku. Paroubek už tehdy mluvil o tom, že hypotéku bude platit jeho syn Jiří.

Podle zveřejněného majetkového přiznání už Paroubek hypotéku skutečně neplatí. Řekl, že hypotéku i byt převedl na syna. Syn Jiří se k majetkovým vztahům s otcem odmítl vyjádřit.

Krátce po rozvodu mluvil Paroubek o tom, že auto na leasing bude splácet společně rovným dílem se synem Jiřím. Měsíční splátka činila 15 500 korun. Žádný leasing už v Paroubkově majetkovém přiznání za loňský rok nefiguruje. Paroubek vysvětlil, že auto prodal.

Krátce po rozvodu Paroubkových vzbudil pozornost především raketový růst ceny pozemků v okolí chalupy v Horním Maxově. Zuzana Paroubková zdědila chalupu po svých rodičích. V roce 2003 Paroubkovi koupili pastviny v jejím okolí o rozloze zhruba 70 tisíc metrů čtverečních za 461 tisíc korun. O dva roky později přikoupili sousední stavební pozemek za 413 tisíc korun.

Za pozemky, které původně stály 874 tisíc korun, později zaplatila realitní firma Louda Group poděbradského podnikatele Pavla Loudy pět milionů korun. Žádná změna územního plánu, která by takový růst ceny vysvětlila, se ale nechystala. Pochybnosti budil především fakt, že kupec Louda má blízko k advokátu Miroslavu Janstovi, který má zase blízko k politikům ČSSD.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...