Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek se chová jako prasečkář

Jiří Svoboda, první polistopadový předseda KSČ (1990-1993, kdy rezignoval po neúspěšné snaze zreformovat komunistickou stranu), filmový režisér a přednášející na Univerzitě Jana Ámose Komenského.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Svoboda, první polistopadový předseda KSČ (1990-1993, kdy rezignoval po neúspěšné snaze zreformovat komunistickou stranu), filmový režisér a přednášející na Univerzitě Jana Ámose Komenského. | foto: Lidové noviny

Velmi vlažná vyjádření vedení KSČM k trestům smrti v padesátých letech podle Jiřího Svobody nejsou žádným odstřihnutím se od minulosti. „KSČM dává dnes příliš mnoho argumentů lidem, kteří by ji chtěli zakázat,“ domnívá se režisér, který byl v letech 1990-1993 šéfem českých komunistů.

* LN Byl jste v KSČ, po převratu prvním šéfem KSČM, chtěl jste stranu transformovat, kvůli politice jste zažil i fyzický útok. Jak hodnotíte dnešní komunisty?
KSČM je stále v karanténě. Důvody pro transformaci byly jasné. Stát se regulérní stranou, která se vyrovná se zátěží minulosti. A neponese ji už na zádech jak batoh kamení.

* LN V době, kdy se KSČM ujímá vlády v krajích, je v karanténě?
Stále je v karanténě na úrovni vládní. Komplikuje to situaci sociální demokracii, která jiného přirozeného spojence na levici nemá.

* LN Jsou dnešní komunisté pro vás stalinisté?
Nějací bezpochyby ano. Ale třeba Jirka Dolejš už věkem je těžko stalinista. A i jeho názory... Znám ho dobře, on patřil k lidem, které já jsem přivedl do analytického útvaru strany jako talentovaného ekonoma... Vojtěch Filip, tak to je technik moci. Je velmi obratný, což vidíte i na tom, že je místopředsedou sněmovny. Ten je schopen vyobchodovat a využít potenciál strany aspoň k tomu, že získá tuto funkci.

* LN A má v sobě toho stalinistu?
Ten talent podle mě má. Když se dostane k debatě o minulosti, k padesátým letům... Ve snaze uhájit suverenitu své pozice se snaží rozkročit a vyhovět i ultralevému křídlu.

* LN Může se KSČM v čele s ním transformovat?
Pro pozici strany asi ideálním představitelem není. Zastává stanoviska, která jsou pro většinu lidí nepřijatelná. Už jen třeba zahraničněpolitická otázka... Orientace na velmi vzdálené země - Koreu či Čínu, v tom přece občané ČR nemohou hledat jakoukoli inspiraci. To jsou jen jeho resentimenty.

* LN Vy jste pro radar. Jak byste Filipa přesvědčil, aby KSČM změnila názor?
KSČM se vždy hlásila k tomu, že chce českou pozici vybudovat jako neutrální a suverénní, která se nedostane do závěsu vlivných sousedů, kteří mají zájem na česko-moravském prostoru. Na jedné straně Německo, na druhé Rusko, přičemž obě tyto země nás kdysi obsadily... Garancí tady jsou skutečně Spojené státy, které tento zájem o naše území nemají. Ale mají zájem mít v Evropě silného spojence. Zájem Vojtěcha Filipa a komunistické strany, ale hlavně celé ČR, je v tom, aby tu radar byl. Aby se transatlantická vazba posilovala.

* LN Takhle ho asi nepřesvědčíte.
Možná ho tak nepřesvědčím, ale je to ryze pragmatická úvaha. Rusko je vždy iracionální partner. A hlavně je to partner s nepochybnými mocenskými zájmy. Na druhé straně i v EU je nedostatek demokratických institucí a do jisté míry se tu páří kočka se psem, protože mi přece nemáme společné dějiny, společné hrdiny, společnou mytologii. Formulování nějaké pozice evropského lidu je jen technokratický pojem. Nemá relevanci z hlediska „cítím se jako Evropan“.

* LNA vy se necítíte jako Evropan?
Rozhodně ne. V první řadě jsem Čech, a pak už jsem rovnou kosmopolitní. Na světě je mnoho krásnějších míst než Čechy. Paříž je rozhodně krásnější než Praha. New York je zajímavější než Praha. Řím je úžasný. Ale bydlím v Čechách.

* LN Co by musela KSČM udělat, aby se aspoň teď odstřihla od své minulosti? Vy jste už v roce 1992 chtěl měnit název strany...
Musel by tam být jasný pohled na padesátá léta. Nestačí říkat, že to byly omyly. Musí se jasně říct, že to byly justiční zločiny, na nichž se tehdejší KSČ jako guberniální filiálka sovětské moci aktivně podílela. Byla to KSČ, kdo vytvořil podmínky ke zjevně nelegálním procesům. Toho se KSČM nikdy zcela nezřekla. Vždyť to je výsměch, že vyšetřovatelé, kteří byli odsouzeni za nezákonnosti v padesátých letech - třeba Kohoutek, Doubek -, vycházeli z kriminálů dřív než ti, které tam mučili. Ta velmi vlažná vyjádření vedení KSČM k tehdejším trestům smrti, že to bylo možná trošku přehnané... To není žádné odstřihnutí se od minulosti. KSČM dává dnes příliš mnoho argumentů lidem, kteří by ji chtěli zakázat.

* LN Je podle vás zákaz nesmysl?
Tak asi by to bylo velmi složité z hlediska ústavněprávního. A myslím, že by to ani vůbec nic nevyřešilo, protože ten voličský potenciál se vždycky někam přelije...

* LN Jak hodnotíte, že ve sněmovně sedí bývalý bachař, který mlátil v Minkovicích politické vězně?
Pokud je mu to prokázáno, tak by ten mandát měl hlavně složit.

* LN Jak jinak byste to ještě chtěl prokazovat než několika svědky, kteří prohlašují, že je řezal?
Ano, samozřejmě. Vondruška by měl být vyzván ke složení mandátu. Na KSČM to nevrhá dobré světlo.

* LN Pro mě jste taky komunista, protože jste do KSČ vstoupil v roce 1975, kdy jste velmi dobře věděl, co má ta strana na svědomí.
Ano. Byl jsem zvolen na olomouckém sjezdu a ke sjezdovým materiálům, na nichž jsem se tehdy podílel, se hlásím. Odkazovali jsme na socialistickou internacionálu, nebyly tam zmínky o třídním boji. Bylo tam odsouzení a omluva...

* LN Jak v člověku takovéhle přesvědčení vznikne, když ví, co komunisté dělali za zvěrstva?
Nechci vám říkat laciný argument, ale...

* LN Církev, že?
No ano, když mě do toho takhle tlačíte, mohl bych říct: „Prosím vás, jak je možné, že chodíte do kostela, a podívejte se na dějiny církve!“

* LN Vezměme to od vás. Proč se v roce 1975 vstupuje do KSČ?
Ty důvody jsou i rodinné. Můj otec byl levicového smýšlení, protože pocházel z velmi jednoduché rodiny. Vždy mi vyprávěl, jak to mám snadné, protože on na právech, když se chtěl ráno umýt, musel v umyvadle nejdřív rozbít led. Maminka tedy pocházela spíše z buržoazní rodiny, takže ten dopad nepociťovala. Ale i její vzpomínky na třicátá léta a tehdejší krizi určitě v rodině byly...

Uvozovky dolníZájem Vojtěcha Filipa a komunistické strany, ale hlavně celé ČR, je v tom, aby tu radar byl. Aby se transatlantická vazba posilovala.

Uvozovky horní


 


* LN Třicátá léta vás formovala, zatímco padesátá nikoli?

Ano. Vzpomínky na třicátá léta na mě měly vliv. A mají ho dodnes. Nevidím cestu ve zvyšování nájmů důchodcům, kteří se dostávají na pomezí toho, že skočí z okna. Jinak promiňte, ale já jsem ročník 1945. Mně bylo v padesátých letech pět.

* LN Takže jste informacím o procesech nevěřil.
Nemůžu říct, že jsem tomu nevěřil. Tomu nevěřili jenom hlupáci.

* LN Takže jste tomu věřil, ale...?
Ale považoval jsem to za poválečný exces.

* LN Vy milionům mrtvých v sovětských gulazích říkáte exces?
O Rusech já nemluvím. To nemělo s marxismem nic společného.

* LN Karel Pecka řekl: „Když skončila válka, bylo mi osmnáct. Byl jsem nezkušený a středně všeobecně vzdělaný kluk z Českých Budějovic. Přesto mi ty necelé tři roky víc než stačily, abych pochopil, jaké svinstvo a jakou hrůzu pro naši zemi ten vítězný komunismus znamenal.“
Tak já nevím, jestli to Peckovi stačilo, ale jistě znáte volební výsledky z roku 1946. Jistěže jednotlivci hodnotili vývoj jako Pecka. Ale valná část si vzpomínala na třicátá léta a na Mnichov. A to mělo vliv. Já jsem realista, a proto vnímám svět takový, jaký je. I dnes.

* LN Když se dnes už neoznačujete za komunistu, kam se řadíte?
Ty sebedefinice... Víte, to je těžké, takhle se zařazovat.

* LN Na svém blogu píšete, že jste liberál upřednostňující ruskou častušku před Elvisem Presleyem.
Teď jste mě definovala dobře.

* LN A volíte KSČM?
Ne.

* LN Koho tedy?
Za Klause jsem volil ODS. Já nevím, jestli lidé docenili, že tím nejsložitějším tranzitivním obdobím, kdy tady mohly vzniknout stejné excesy jako v Polsku - myslím třeba hyperinflaci -, Klaus provedl společnost velmi sociálně. A teprve současná vláda inspirovaná tou žravostí různých lobbistických skupin se začala chovat jinak než Klausova. Svět začínají ovládat nadnárodní elity, které vůbec necítí loajalitu k žádné zemi, ale jen k velkým korporacím, ze kterých dostávají velké prostředky, s nimiž jezdí hrát golf. Nevím, já na to nemám recept. Je těžké najít reálnou alternativu.

* LN Koho tedy volíte, když už Klaus není předsedou ODS?
V posledních volbách jsem nevolil nikoho. A zvažuji, zda vůbec ještě někdy k nějakým volbám půjdu. Poté co i ČSSD je napojená na stejné lobby jako ODS... Tím, že půjdu k volbám, bych tomu jen vytvářel stafáž a ztratil bych hodinu času. Mám jít volit ČSSD, aby oni pak udělali koalici s ODS a s Bursíkem? To bych byl blázen. Jen bych vytvářel falešnou legitimitu lidem, kteří se drží za každou cenu moci.

* LN Jak z pozice pedagoga hodnotíte Paroubka? Na Univerzitě J. A. Komenského učíte reklamu a o Grossovi jste řekl, že za celou svou kariéru nevyslovil jedinou zaznamenání hodnou myšlenku, vyjma „Myslím to upřímně“.
Paroubek se přiblížil klasickému sociálnědemokratickému představiteli, který v sobě má jisté plebejství, ale přitom je vzdělaný, je schopen srozumitelně formulovat některé věci... Bohužel ve vnějším image mu ti imagemakeři neporadili dobře. Nemyslím, že předseda sociálních demokratů má chodit v růžových oblecích, že má mít svatbu v drahém hotelu v Mariánských Lázních... Je hezké udělat si hezkou svatbu, ale nesmím říkat, že zastupuju dolních deset milionů a chovat se přitom jako velkoburžoa! Jako prasečkář!

* LN Tedy ztráta sebereflexe a podlehnutí mocenským choutkám?
Ano. A zároveň jsou to fémové nenávisti uraženého člověka. Ten jeho fémový odpor vůči Václavu Klausovi... Podívejte se na ty Paroubkovy fašizoidní rysy... On představuje ty zpocené obličeje, na kterých vidíte, jak jim z těch pórů prýští osobní nenávist. Nikoli snaha dospět ke konsenzu. A to prosím vás v sobě mají stejnou měrou třeba Kateřina Jacques a Martin Bursík. Z té Jacques tohle úplně prýští! Z ní vyprýštil ten živel z ulice. Ta se od těch divokých soudružek, které přišly po roce 1948, moc neliší. Když jsem na ni koukal, jak se rozhlíží po Španělském sále, kdo jak zvedá ruku a chystá se toho člověka zaškrtit... Jak je možné, že se rozumný předseda klubu ČSSD Hašek najednou změní v ďábelskou postavu se šílenýma očima? To je, jak když je vedou na barikády a je to život, nebo smrt! Jestli zvolí Klause, je to náš konec! A je to boj o Madrid!

* LN Měl pro vás noblesu Miloš Zeman, který vás vlastně i zval do ČSSD?
Určitě. Nejen noblesu. On měl mnoho společných rysů s Václavem Klausem. Klaus je tedy daleko noblesnější. On má jemnější kulturní rozhled, byť je brán jako technokratický člověk. A netají se tím, že není člověk z lidu. On je intelektuál, univerzitní profesor.

* LN Vy ho dost obdivujete.
Já ho velice obdivuju! Je to politik, který bude teprve doceněn. My dnes vzpomínáme na Masaryka, jako kdyby ho český národ konsenzuálně přijal. A zapomínáme, že mu vytloukli okna a studenti na univerzitě ho nenechali ani domluvit, takže nakonec šel do exilu. A ten Klaus se ocitá ve velice podobné situaci.

* LN Takže mu rozumíte, když říká, že je disident EU?
V tom mu bezesporu rozumím. V této zemi není politik, který by se s ním mohl po pás rovnat!

* LN Kdo další má pro vás na současné politické scéně noblesu?
Jistou noblesu pro mě měl pan ministr Schwarzenberg. Trošku ji ztratil v kauze Čunek, kde se mi zdá, že příliš dal všanc toho šlechtice. Myslel jsem, že to pro něj má větší váhu než portfej ministra. Ale nějakou noblesu v sobě pořád nepochybně má.

* LN Jako jediný? Z KSČM nikoho nezmíníte?
Ne, to ne.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...