16. září 2009 9:25, aktualizováno  11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek se shodl s Klausem: Vláda potřebuje jasný mandát

Prezident Václav Klaus (vpravo) přijal 16. září na Pražském hradě předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus (vpravo) přijal 16. září na Pražském hradě předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. | foto: ČTK

PRAHA Předsedovi socialistů Jiřímu Paroubkovi se včera "povedlo" zrušit předčasné volby. Dnes na Pražském Hradě jednal s Václavem Klausem. Společně hledali řešení, jak z politické krize ven. Od 11 hodin je u českého prezidenta ministr financí Eduard Janota.

Český prezident dnes mimo jiné prohlásil, že volby jsou možné, jen pokud je nebude možné zpochybnit. Po schůzce s Jiřím Paroubkem také řekl, že Fischerova vláda by měla dostat jasný mandát.

Prohlášení prezidenta republiky po schůzce s předsedou ČSSD

1. Stav, který vznikl po rozhodnutí ČSSD nepodpořit rozpuštění sněmovny podle nového ústavního zákona, je logickým vyústěním politického chaosu, který vznikl postupem Ústavního soudu. Ten zásadním způsobem narušil podmínky pro volnou soutěž politických stran, zpochybnil právní jistotu a předvídatelnost dění na politické scéně. Důsledkem je destrukce zbytků důvěry mezi parlamentními stranami. Pro občany i pro celou naši zemi je to věc velmi nešťastná.

2. Dnes jsem hovořil s předsedou ČSSD Paroubkem a zítra se setkám s předsedou ODS Topolánkem. Budu hledat možnosti, jak dnešní hlubokou politickou krizi vyřešit volbami v jakémkoli včasném termínu. Volby, jen když bude jistota jejich nezpochybnění. Pokud ne, pak považuji za zcela nutnou alespoň dohodu na pevném a jasném mandátu vlády premiéra Fischera.

3. Dnešní vláda toto posílení mandátu potřebuje. Naše země si nemůže dovolit v situaci, kterou svým nezodpovědným rozhodnutím Ústavní soud vytvořil, aby byla ohrožena autorita a funkčnost ostatních ústavních orgánů a státních institucí.

Václav Klaus, Pražský hrad, 16. září 2009Václav Klaus chtěl dnes původně jednat s oběma lídry dvou nejsilnějších politických stran - Jiřím Paroubkem (ČSSD) a Mirkem Topolánkem (ODS). Druhý jmenovaný příjde na Hrad až ve čtvrtek kvůli návštěvě brněnského veletrhu.

Paroubek: Volby jen tehdy, pokud nebudou zpochybněny
Jiří Paroubek zdůraznil, že se s prezidentem Klausem shodli, že volby by se měly konat jen tehdy, bude-li jisté, že nebudou zpětně zpochybněny. Zopakoval také důvod svého včerejšího názorového zvratu. Uvedl, že hlavním důvodem pro jeho rozhodnutí bylo tušení, že kdyby se Poslanecká sněmovna rozpustila, Ústavní soud by krok poslanců zpochybnil.

Podle předsedy sociálních demokratů jsou dvě varianty, které vedou k řešení současné krize. První by byla ta, že vláda předloží zákon o státním rozpočtu, který by byl schválen společně s vyslovením důvěry vládě. Druhá a reálnější varianta počítá s tím, že by se politické strany, které sestavily současnou úřednickou vládu, shodli na posílení mandátu Fischerovy vlády do voleb.

Problém: úřednická vláda a rozpočet
Oba politici mimo jiné řešili, co dělat s mandátem současné úřednické vlády. "Mandát jsem přijal s vědomím, že vládu povedu do termínu předčasných podzimních voleb, tedy do října letošního roku. Tomu odpovídá i půdorys vlády, složení a programové prohlášení," řekl po včerejších událostech premiér Jan Fischer, který si tímto řekl o silnější mandát.

Od 11 hodin je u českého prezidenta ministr financí Eduarda Janota. S ním by měl řešit jeho návrh rozpočtu s balíčkem protikrizových opatření, který by měla vláda předložit v nejbližších dnech ke schválení sněmovně. Sociální ani občanští demokraté zatím s Janotovým návrhem nesouhlasí. ODS se brání zvyšování daní a ČSSD zase odmítá škrty v sociální oblasti. 
melMartin Melichar, Lidové noviny

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz