28. března 2011 17:00, aktualizováno  17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek se spojí s KSČM, chce svrhnout vládu

Jiří Paroubek při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek při rozhovoru pro LN. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Bývalý šéf socialistů Jiří Paroubek se připojí ke komunistům při jejich snaze o vyslovení nedůvěry vládě. Paroubek zároveň vyzývá sociální demokraty, jejichž nové vedení takový krok dosud odmítalo, aby se k němu přidali.

Pro hlasování o nedůvěře kabinetu je zapotřebí 50 podpisů. Komunisté mají šestadvacet poslanců. Když se k nim přidá Paroubek, chybí pro návrh 23 hlasů.

"Návrh KSČM na vyslovení nedůvěry vládě přichází v situaci, která tento návrh legitimizuje. Je věcně správný, politicky i ústavně odpovídající situaci, pro který byla ústavodárcem koncipována.

Přečtěte si celé Paroubkovo vyjádření

Jiří Paroubek.PAROUBEK: Dva důvody, proč podpořím komunistický návrh na vyslovení nedůvěry Nečasově vládě


Pokud bych jej nepodpořil jen proto, že bych se obával, že mne média budou spojovat s komunisty, musel bych se vzdát poslaneckého mandátu, neboť bych porušil jak své předvolební sliby, tak ústavní slib poslance," uvedl Paroubek.

Opakují chyby
"Je mi líto, že s tímto návrhem nepřišla ČSSD, ačkoliv jsem se o to dlouhou dobu snažil. Bohužel, jak staré, tak i nové vedení ČSSD, opakuje stejné chyby, kterými si ČSSD už prošla v letech 2004 a 2005, kdy se rezignuje na tvorbu politiky, která se pak utváří podle titulků a komentářů médií a strategická iniciativa, lídrovství, se předává jiným. Jsem rád, že oproti diskusi o důchodové reformě to v tomto případě jsou aspoň komunisté a ne haiderovští populisté v čele s Vítem Bártou. To je druhý důvod, proč se připojím k iniciativě poslanců KSČM na vyslovení nedůvěry vládě," konstatoval dále Paroubek.

Exšéfovi ČSSD se nechce čekat na to, až Vondru donutí k odstoupení Věci veřejné nebo Kalousek. Taková role by prý měla patřit nejsilnější parlamentní straně, tedy sociální demokracii.

ČTĚTE TAKÉ

Vedení socialistů zatím návrhy KSČM na vyvolání hlasování o nedůvěře kabinetu odmítalo. Namísto toho šéf socialistů Bohuslav Sobotka prohlásil, že by se měli znovu pokusit zařadit na jednání sněmovny bod týkající se kauzy ProMoPro Alexandra Vondry.

Schůze o ProMoPru nestačí 
Paroubek se ale domnívá, že to nestačí. "Na pozadí průběhu poslední mimořádné schůze, svolané na návrh ČSSD ve věci kauz ministra Vondry, také nechápu, proč by nejsilnější parlamentní strana měla adresovat další poníženou supliku vládní koalici v podobě další mimořádné schůze k témuž.

Předseda KSČM Vojtěch Filip s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

Výsledkem bude velmi pravděpodobně jen opětovná dehonestace ČSSD," napsal Paroubek a vyzval členy ČSSD ve sněmovně, aby se k němu přidali.

Co k akci Jiřího Paroubka řekl Přemysl Sobotka a Michal Hašek:

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:
"Jiří Paroubek je zkrátka netrpělivý člověk, už několikrát kvůli tomu ale udělal strategickou chybu. Klubu ČSSD navrhnu svolání mimořádné schůze k odvolání ministra Vondry. U takové schůze je na rozdíl od hlasování o nedůvěře vládě šance na podporu některých koaličních poslanců."

První místopředseda ČSSD Michal Hašek:
"Myslím, že jde o prázdné gesto bez reálné možnosti ukončit Nečasovo koaliční trápení a sám Jiří Paroubek to dobře ví. ČSSD upřednostňuje další mimořádnou schůzi sněmovny, zvláště po dnešním závěru ODS, že Alexandr Vondra zůstává ministrem obrany. Jsme zvědaví na názorovou kontinuitu stran TOP 09 a VV, které minulý týden vyzvaly A. Vondru k rezignaci a ODS k řešení kauzy ProMoPro."

"Budu rád, pokud se ke mně na základě výše zmíněných argumentů připojí i další poslanci ČSSD. Pokud ne, nevidím v tom problém," sdělil poslanec Paroubek.

Vyhlašoval nedůvěru co 14 dnů
Staronový místopředseda strany Zdeněk Škromach nechtěl odhadovat, zda se někdo ze socialistických poslanců k Paroubkovi přidá. "Chápu Jiřího Paroubka, který v době, kdy byl v čele ČSSD, vyhlašoval nedůvěru vládě takřka co čtrnáct dní. Je to věcí poslaneckého klubu strany. Pozice předsedy a šéfa poslaneckého klubu Bohuslava Sobotky byla dosud jiná," řekl Škromach.

Zdeněk Škromach ve volebním štábu ČSSD.

Toho nepřesvědčil ani fakt, že Alexandr Vondra nerezignuje, protože ho podle informací LN z jednání výkonné rady podržel premiér Petr Nečas. "Jen to vystihuje charakter této vlády, která se tím jen zesměšňuje," podotkl Škromach.

Paroubkovu aktivitu naopak přivítal šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Každý podpis vítáme. Ale nikoho nepřesvědčujeme. Pokud se někomu zdá stejně jako nám, že si tato vláda důvěru nezaslouží, je ochoten překousnout, že nešlo o jeho návrh a je ochoten k návrhu přidat svůj podpis, jsme samozřejmě rádi. Ale že bychom nějak lovili v klubu ČSSD, nebo někoho přesvědčovali, to nikoliv," řekl LN Kováčik. Střízlivě však připouští, že opozice ve sněmovně na svržení Nečasovy vlády reálně nemá.

pdkPetr Kolář

Najdete na Lidovky.cz