28. dubna 2009 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek testuje, zda vládnout s komunisty

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Viktor Chlad

PRAHA Sociální demokraté budou prý v interním průzkumu veřejného mínění zkoumat, kolik lidí odmítá případnou vládní koalici KSČM a ČSSD, i to, komu by vadila menšinová vláda sociální demokracie opřená o hlasy komunistů.

"Je pravda, že si mapujeme komunisty a v dohledné době budeme mít nová data k tomu, kolika lidem vadí vláda s KSČM a kolika vadí menšinová vláda s podporou KSČM," řekl šéf analytické sekce Lidového domu Oto Novotný Hospodářským novinám (HN), které o záměru ČSSD informovaly jako první.

Sociální demokraté si podle Novotného testovali vztah lidí ke komunistům už jednou po krajských volbách, kdy ČSSD uzavřela s komunisty v některých krajích koaliční vlády.

"Pokud jde o účast komunistů ve vládě, tak ta vadila drtivé většině lidí, menšinová vláda s podporou komunistů, která by prosazovala program ČSSD, ale většině našich voličů nevadí," řekl HN Novotný.

O interním průzkumu nevědí podle HN ani někteří členové předsednictva ČSSD. "Vůbec nevím, že bychom si něco takového testovali. Každopádně jasně říkám, že bych měl problém s účastí komunistů ve vládě, menší problém bych měl i s tím, kdyby tiše měli podporovat vládu," řekl HN místopředseda strany Milan Urban.

Jiní členové vedení však podle listu přiznávají, že o průzkumech vědí. "Testujeme různé varianty možné povolební situace. Výrazně vede možnost menšinové vlády podporované komunisty nad případnou velkou koalicí s ODS," uvedl pro deník první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, kterému by vláda podporovaná komunisty nevadila. "Důrazně ale odmítám jejich účast ve vládě. Stále pro nás platí bohumínské usnesení, které takovou spolupráci zakazuje," říká.

Paroubek v pondělí uvedl, že po říjnových předčasných volbách do Poslanecké sněmovny případná koalice s KSČM nepadá v úvahu, protože sociální demokraté mají usnesení sjezdu, které to zapovídá. Paroubek počítá ale i s tím, že by mohli voliči "rozdat karty" i tak, že bude muset sestavovat menšinovou vládu. Pak nevyloučil, že by to mohl být kabinet, který by vznikl s podporou občanských demokratů nebo komunistů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!