Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
22. září 2009 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: Topolánek má zabránit stížnosti senátorů ODS na Lisabon

Šéf ČSSD Jiří Paroubek otočil, volby chce až v červnu. ČSSD ukončila kampaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek otočil, volby chce až v červnu. ČSSD ukončila kampaň. | foto: ČTK

PRAHA Předseda ODS Mirek Topolánek by měl podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka zabránit senátorům své strany v ústavní stížnosti na lisabonskou reformní smlouvu. Jinak podle něj hrozí, že Česko nebude mít eurokomisaře.

Do této funkce ČSSD navrhuje Vladimíra Špidlu, který ji nyní zastává, nebo ekonoma Jana Švejnara, uvedl Paroubek na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.

Jestliže Topolánek senátory ODS nepřesvědčí, aby stížnost nepodávali, bude to podle Paroubka znamenat, že s ní ODS souhlasí. Oddalováním ratifikace lisabonské smlouvy reformující fungování rozšířené EU může Česká republika podle Paroubka "sama sebe posadit do zadních lavic" a ztratit vliv na evropské dění.

Pokud totiž nebude tento zásadní dokument unie přijat, pak bude podle evropského poslance Jiřího Havla platit smlouva z Nice, ve které se uvádí, že komisařů musí být méně, než je členských zemí unie, pokud jejich počet dosáhne 27. "Což se stalo," zdůraznil Havel. Evropská unie má 27 členů od roku 2007, kdy se rozšířila o Bulharsko a Rumunsko.

ODS ale už dříve tento argument sociálních demokratů odmítla s tím, že to nemusí automaticky znamenat, že právo na nominaci svého eurokomisaře ztratí právě Česko. Staronový šéf Evropské komise José Barroso nicméně již varoval Iry, že by mohli přijít o eurokomisaře, jestliže odmítnou lisabonskou smlouvu v druhém referendu začátkem října. Kromě irského referenda se čeká také na Německo, Polsko a Českou republiku, kde chybí podpis prezidentů.

Prezident Václav Klaus již oznámil, že o svém postoji k lisabonské unijní smlouvě rozhodne až jako poslední v Evropě. Občanští demokraté mají také vlastní kandidáty na člena Evropské komise.

Jsou jimi Jan Zahradil a Alexandr Vondra (oba ODS). Lidovci navrhují na tento post někdejšího ministra Pavla Svobodu (KDU-ČSL). Lídr strany TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes prohlásil, že odpovědnost za výběr nového českého zástupce v Evropské komisi je na vládě premiéra Jana Fischera, dodal ale, že jeho někdejší vládní kolega Vondra má potřebné znalosti a práci by zvládl.

Havel však míní, že Barroso je připraven vytvořit v komisi koalici lidovců a socialistů. Bude proto vybírat kandidáty těchto stran. Z tohoto hlediska považuje za nejvhodnějšího Špidlu.

Navíc prý půjde Barrosovi o vyváženost obou stran v komisi. Protože ale bude socialistických členů komise méně než lidoveckých, považuje za logické, že dostanou socialisté významnější portfolia. Špidla prý má navíc šanci obsadit místopředsednické křeslo. Kandidát České republiky by měl být znám do několika dní, uvedl Paroubek.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.