Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek už myslí na vládu úředníků

Česko

  15:13
PRAHA - Pokud by se rozpadla vládní koalice a politici se dohodly na předčasných volbách, měl by do jejich konání vládnout kabinet odborníků. Je o tom přesvědčen předseda ČSSD Jiří Paroubek, který tak reagoval na neshody v koalici při projednávání některých vládních předloh v Poslanecké sněmovně.

Jiří Paroubek

Šéf nejsilnější opoziční strany ale rozhodně vyloučil, že by se ČSSD byla ochotná dohodnout s ODS na velké koalici.

O ní hovořil minulý víkend na programové konferenci sociálních demokratů v Pardubicích ekonom a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar, který tam vystoupil jako host. Podle jeho názoru by měla být ČSSD na velkou koalici připravena. Kromě Paroubka ji však v minulých dnech odmítl i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Paroubek sice hovoří o "velkém marasmu" vládní koalice, v její rozpad ale příliš nevěří. "Nemyslím si, že si budou chtít kapři vypustit rybník," řekl. Šéfové koaličních stran i vládní poslanci se podle něj budou za všech okolností "zuby nehty" držet svých funkcí. "Uspořádat mimořádné volby proto nebude jednoduché," dodal.

Pokud by se ale přesto situace vyhrotila, pak si umí představit, že by mohla ČSSD dva až tři měsíce do mimořádných voleb tolerovat vládu "postavenou spíš na odbornících než na politicích".

Vládní koalice čelí už delší dobu tlaku menších poslaneckých skupin či jednotlivců, kteří mají výhrady k návrhům, jež vláda posílá do sněmovny. Někteří poslanci ODS kolem Vlastimila Tlustého zablokovali tento týden spolu s opozicí návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a nejsou spokojeni ani s reformami policie.

Někteří poslanci Strany zelených zase odmítají smlouvy o stavbě amerického radaru v Brdech a spolu s některými lidovci mají výhrady i k některým částem reformy zdravotnictví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!