Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Paroubek v rytířském sále: Obereme bohaté

ČSSD představila cestu z krize: Žádné úspory * Vyšší daně pro firmy a bohaté * Miliardy na nové byty, půjčky a stipendia

PRAHA Nebudeme šetřit, naopak budeme ještě víc utrácet a to vše zaplatí na vyšších daních bohatí a podnikatelé.

Tak vypadá originální recept předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na cestu z hospodářské krize a akutního rizika státního bankrotu. Včera ho představil na Mezinárodní ekonomické konferenci sociální demokracie v pražském čtyřhvězdičkovém hotelu Best Western Kampa.

Paroubek nechystá žádné úspory v povinných výdajích státu, které zemi do dluhů stahují. Nepočítá ani s reformou penzí a zdravotnictví, k níž vyzývají mezinárodní instituce. Lidem s příjmy nad 100 tisíc měsíčně chce zvýšit daně ze současných 23 procent na 38 procent. Firmy by pak měly platit ze zisků 21 procent místo nynějších 19 procent. „Přílišná daňová liberalizace nevede k iniciaci ekonomického růstu,“ vysvětluje Paroubek.

„To je skvělý scénář na přidušení ekonomiky a přímou cestu ke státnímu bankrotu. Firmy i bohatí lidé se snadno daním vyhnou a přesunou sídla jinam. A státu zbudou jen dluhy,“ komentuje tento plán šéf Svazu průmyslu Jaroslav Míl.

Paroubek chce na vyšších daních, úspornějším provozu úřadů a omezení korupce získat 35 až 45 miliard. Tím však ani zdaleka neřeší obří schodky mezi 180 a 240 miliardami, které Česku podle odhadů České národní banky a Evropské komise v příštích letech hrozí.

Dalších 11 miliard se navíc Paroubek chystá utratit za vyšší mateřskou, nové sociální byty, novomanželské půjčky a stipendia. „Výše uvedená opatření jsou Zdí změny,“ ohlašuje předseda sociální demokracie stavbu nových hladových zdí po vzoru Karla IV. Zaplatí se prý z vyššího hospodářského růstu, který svojí rozpočtovou politikou nastartuje. ČSSD se tak vrací k časům Vladimíra Špidly, který s populárním heslem „Zdroje tu jsou“ zatáhl zemi v roce 2003 – v čase vrcholící prosperity – do hlubokého schodku.

Na vyšší růst hospodářství se nikdo nemůže spoléhat. „Musíme se připravit na éru, kdy celá světová ekonomika, Česko nevyjímaje, poroste jen o 1 až 2 procenta. Tomu musí všichni zodpovědní politici přizpůsobit své rozpočtové plány,“ říká viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Pokud by tedy Paroubek dostal šanci spolu s komunisty své vize prosadit, hrozí zemi vážná rozpočtová krize. Poslední průzkum STEM tento týden dává levicovým stranám pohodlnou většinu 114 hlasů.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Paroubkův projev je ale spíš klasickým předvolebním populismem. Předseda ČSSD dobře ví, v jak špatném stavu veřejné finance jsou. Nechce být premiérem bankrotářem, vítajícím v Praze misi Mezinárodního měnového fondu, která bude prosazovat nekompromisní snižování důchodů, platů a sociálních dávek jako v Lotyšsku a Maďarsku.

Paroubek slibuje i další nesplnitelné věci, jako přijetí eura v roce 2014. Toho není ČSSD schopná, pokud nenabídne už příští rok snížení schodku přinejmenším o 80 miliard. Eurozóna navíc kvůli krachujícímu Řecku míří do těžkých časů a nikdo nemá chuť přijímat další problémové a zadlužené země.

Předseda ČSSD ale už v úvodu svých rozpočtových plánů každého vybízí, aby je bral s rezervou: „Platí, že svět chce slyšet dobré zprávy.“ Proto svým voličům, kteří touží nepříjemnou realitu hlubokých schodků a potřebu šetřit vytěsnit, vše před volbami barví na růžovo.

Autor: