Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: Zákaz komunistů? Politická stupidita

Premiér Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jiří Paroubek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Podat vám ruku? K tomu nevidím důvod. Tak se loučil premiér Jiří Paroubek s Lidovými novinami.

LN Podle Miroslava Kalouska jste normalizační funkcionář, Kalousek je podle vás podrazák, vy si po příštích volbách, pokud uspějete, dokážete představit, že byste šli s lidovci opět do koalice?
Tak umím si to představit sice těžko, ale umím si to představit. Je to jedna z variant.

LN A jaké jsou ty další varianty?
Třeba velká koalice s ODS, v krajním případě si to umím taky představit. A pak je to menšinová vláda ČSSD.

LN Vy si umíte představit velkou koalici s Topolánkovou ODS?
Podívejte, moje představivost je veliká.

LN V ODS se ozývají hlasy proti Topolánkovi. Byla by pro vás přijatelnější ODS Pavla Béma?
Já jsem o tom zatím neuvažoval.

LN A co se týče té menšinové vlády, je tu varianta, že by tím tichým partnerem ČSSD byli komunisté. Vy považujete KSČM za demokratickou stranu?
Já v politice neznám žádného tichého partnera. Buďto je to vládní partner - a já jsem řekl stokrát a teď to zopakuju po sto prvé, že vládní spolupráce po těch příštích volbách mezi sociální demokracií a komunisty nepřipadá v úvahu...

LN To až po těch dalších...
Možná v dalších, možná taky ne. Možná v těch přespříštích, možná taky ne. Já jsem také řekl své jasné představy o tom, co by komunistická strana měla udělat, aby ta spolupráce připadala v úvahu. Pokud jde například o to, aby se důsledně a jednou provždy vypořádala s minulostí, tak to vidím jako naprosto nezbytnou věc. Prvořadé jsou i určité změny v oblasti zahraniční politiky a v oblasti fiskální politiky je to naprostá rozpočtová kázeň.

LN Pořád tomu nerozumím. Můžete mi říci, jak si vy představujete způsob, kterým by se KSČM vyrovnala se svou minulostí?
Já bych to nechal na nich.

LN Všichni o tom mluvíte, už se z toho stalo klišé. Ale nikdo nikdy nedokázal říct, jak si to vlastně představuje.
Podívejte, já si to i dokonce dovedu představit, ale nechal bych to skutečně na komunistické straně. Komunisté projevili velkou soudnost, protože oni vědí, že společnost není zralá ani k tomu, aby oni byli členy vlády. Takže ústy svého nového předsedy Filipa vyjádřili zájem podpořit menšinovou vládu ČSSD. Oni nehovoří o své vládní účasti. Oni nedávají tento požadavek v případě, že budou mít obě levicové strany většinu mandátů. A to svědčí o jejich větší zralosti, než jakou vidíme například u antikomunistických a komunistožroutských útoků ODS.

LN Jestli jsem to správně pochopila, tak KSČM za demokratickou stranu nepovažujete, protože jste mluvil o nutnosti změn.
KSČM se v těch posledních šestnácti letech chová jako běžná politická strana u nás. Ona hlasuje pro nebo proti návrhům ve sněmovně, její představitelé působí v řadě rad měst a obcí společně s představiteli dalších politických stran...

LN Jezdí na Kubu, kde vychvalují tamní režim...
Oni nedělají nic pro to, aby rozbili náš politický systém.

LN Já zas můžu připomenout, že se cítí být přímým pokračovatelem KSČ. Z toho, co říkáte...
Proto se musí jasně vyjádřit ke své temné minulosti. Pokud odsoudí ty temné okamžiky svých dějin, tak já si myslím, že se to dostane zase do jiné roviny.

LN A zatím není možné, abyste mi odpověděl, zda jsou demokraté.
Tak já nevím, co bych na to měl říct... Chovají se jako standardní politická strana.

LN Možná jsem, pane premiére, nechápavá. Ale nevím, zda mi tím říkáte, že komunisté jsou demokratická strana.
Jsou komunistická strana.

LN A to se vzájemně vylučuje?
Jsou komunistická strana a musejí se vyrovnat se svojí minulostí. Přejděme dál, to nemá smysl, abychom takhle hovořili.

LN Pravicoví senátoři navrhli zákaz propagace komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení. Vy se k nim připojíte?
Ta novela by znamenala i to, že by komunistická strana ani nemohla kandidovat ve volbách, protože by prostě nemohla vést svoji volební kampaň. Já nemůžu s takovýmto návrhem souhlasit. Považuji ho za nemoudrý a politicky stupidní.

LN Myslíte, že jsme měli komunisty zrušit už před šestnácti lety, jak jste tehdy sám navrhoval, a když už se to neudělalo, tak se s nimi dnes má normálně jednat?
Podívejte, před šestnácti lety byla jiná situace. Nicméně osobně považuju za největší politickou hloupost svého života, že jsem se k téhle věci připojil. A musím říct, že jestli něco komunistům v těch volbách v červnu 1990 pomohlo, tak to byl právě tento útok, který je stmelil, sjednotil, zahnal do jednoho houfu tak, že se stali druhou nejsilnější stranou v zemi.

LN Tehdy jste jim pomohl tím, že jste je chtěl zakázat, a dnes jim pomáháte tím, že s nimi jednáte.
To, co říkáte, je čirá demagogie, paní redaktorko.

LN Děkuji. Kdo všechno jsou podle vás Marťané? Byl by pro vás partnerem Vladimír Železný?
To si těžko umím představit.

LN Proč?
Tak při vší úctě k němu a k jeho inteligenci a mediální zručnosti pro mě prostě není důvěryhodným partnerem, protože byl u jakési investice, za kterou Česká republika musela zaplatit jedenáct miliard korun.

LN ČSSD bude pomáhat Ficově opozičnímu Smeru a Smer chce pomáhat vám. Znamená to, že Fico bude jezdit po vašich mítincích a bude tady vyprávět, jak špatně dopadly reformy na Slovensku a jak je ve svých důsledcích špatná rovná daň?
Tak je možné, že pan Fico se někde na nějakém mítinku opravdu objeví. Je možné, že bude hovořit i na toto téma.

LN Jste si s Ficem názorově blízcí?
Tak vy naznačujete, že je něco jiného nežli sociální demokrat. Já si myslím, že je sociální demokrat. On není populista, jak se o něm píše. Je sociálním demokratem tak jako já nebo Gerhard Schröder.

LN Já si myslím, že je rasista.
To jsem nezpozoroval.

LN Navrhoval, aby přídavky dostávali lidé jen na tři děti. A o Romech k tomu řekl: "Zjistili, že je kvůli rodinným přídavkům výhodné mít děti, nemůžeme před tím zavírat oči. Já bych dával rodinám přídavky jen na tři děti. Jinak garantuji, za deset let tu máme milion Romů." To je...
Podívejte, já jsem byl nedávno na Europe Breakfest a jeden z hejtmanů za ODS hovořil o propopulačních opatřeních, se kterými chce ČSSD přijít, a vyjadřoval se velmi podobným způsobem. Myslíte, že je rasista?

LN A vy si nemyslíte, že to, co Fico řekl, je rasismus?
Nemyslím, že je to rasismus. Řekněme, že je to neopatrné a neobratné.

LN Někteří slovenští politici litují, že se rozdělilo Československo. Jste s nimi v tomto zajedno?
Tak vnitřně toho můžu samozřejmě litovat, ale beru to tak, jak to je.

LN Lituje toho i Fico. Co ten váš nápad, aby se Česká republika přejmenovala na Československo? To byl jenom vtip?
Takový nápad jsem nikdy neměl. Já jsem řekl, že by bylo dobré využít v zahraniční politice státu image Československa, protože všude, kde jsem, lidé nemluví o České republice nebo o Slovensku, ale o Československu. Málokdo ve světě dál než 300 kilometrů od našich hranic si všiml, že došlo k rozdělení. Takže využít prostě té dobré obchodní značky by bylo dobré jak pro Česko, tak pro Slovensko.

LN A jak toho chcete využít?
Já jsem ministerstvo zahraničí požádal o rozpracování tohoto nápadu. Taky jsem řekl, že pokud to nebude považovat za rozumné, tak ať to nerozpracují. Já osobně bych si uměl představit, jak to rozpracovat.

LN Takže jak?
Využít prostě téhle obchodní značky tak, jako se třeba na výrobcích některých pobaltských zemí objevují názvy made in USSR.

LN Takže my bychom vyváželi pod značkou ČSR?
Ale tak to není.

LN Já to vůbec nemyslím útočně. Jen nevím, co tím myslíte.
Zůstaňme u toho, že jsem to řekl jako nápad, který by mělo rozpracovat ministerstvo. Prostě využít té dobré značky Československa.

LN Říkáte, že představu máte. Tak se vás jako premiéra ptám...
Já ji mám, ale nevím, proč bych ji říkal, protože vy, cokoliv řeknu, budete považovat za hloupost.

LN To není pravda, pane premiére.
Ale samozřejmě je to tak. Můžeme přejít dál.

LN Vlády nejsou zvyklé před volbami lidem utahovat opasky. Chystáte něco podobného tomu, co pár týdnů před evropskými volbami udělal Špidla, který dal tisícovku důchodcům a dva tisíce dětem s nárokem na přídavky?
Ne. My jsme ty věci založili trošku systémově a takováto jednorázová opatření, která nemají v podstatě význam, dělat nebudeme.

LN Považoval jste to za populistické gesto?
Považoval jsem to za gesto, které mělo určitý význam. Nic víc, nic míň.

LN Říkáte, že nechystáte žádná podobná gesta, protože nemají žádný význam. A zároveň že toto gesto mělo určitý význam. To jsem se tedy ztratila.
Nechme to tak. Každé gesto má přece nějaký význam. Politika je hlavně o gestech.

LN Já jsem se ptala, zda to bylo předvolební populistické gesto.
No tak asi to mělo předvolební význam. Musíte se na to zeptat Špidly, já bych něco takového nedělal.

LN Přejdu k tématu novinářů. V čem chcete změnit tiskový zákon? Řekl jste, že se chcete nechal inspirovat Rakouskem, tedy byste chtěl, aby u nás fungovaly také tiskové soudy. Přičemž v Rakousku tiskové soudy nefungují.
Tiskoví soudci jsem řekl. To nějaký váš kolega trošku zkomolil.

LN Tiskoví soudci u nás fungují.
Já sám jsem nezažil, že by fungoval nějaký specializovaný soudce.

LN Třeba pražská soudkyně Stamidisová.
To je možné, že je na mediální kauzy, ale není to podle zákona. Já nechci vykládat nějaké detaily, to nemá smysl. Já si to ani nepamatuji. Já myslím, že kdyby se vzal "přes kopírák" ten rakouský zákon a promítl se do českých podmínek, tak by mi to naprosto stačilo.

LN Vy jste třeba mému kolegovi říkal, že u nás neexistuje právo na odpověď. Ale ono existuje.
Tak to zkusíme. Kolikrát jsem chtěl, aby bylo uplatněno právo na odpověď a ty redakce se na mě s naprostým přehledem vykašlaly.

LN Měl jste osmidenní lhůtu na to, aby to uveřejnily. A když to neudělaly, tak jste se mohl do patnácti dnů obrátit na soud.
No tak to určitě ano. A pak se budu soudit dva roky. Kdežto v tom Rakousku vše probíhá rychleji. Já nevím, jestli jsou v tom rakouském zákonu lhůty, nebo ne, protože tím jsem se zabýval před rokem.

LN Je to tam.
Tak je to rozumné. Cílem je ochrana práv jednotlivce.

LN Vy říkáte, že musíme skoncovat s balkánskými poměry. Co to podle vás znamená?
Že si každý píše, co chce bez jakékoliv odpovědnosti. A to třeba v Rakousku není možné.

LN Mluvila jsem o tom s mluvčím české ambasády v Rakousku Mohelským, a ten nemá dojem, že by tam novináři pracovali jinak. Řekl: "Ministr financí má nějakou liebschaft, byli na dovolené, novináři je vyfotili, jak se líbají, byl z toho skandál, ale nikdo nenadával novinářům. A názory tu novinářům taky nikdo nevyčítá."
Já vám dám třeba pět telefonů, ale ne ty, které se vám budou hodit. Dám vám třeba telefon vídeňského starosty nebo jeho poradce...

LN Počkejte, nic mi nepodsouvejte. Je snad logické, že jsem volala na českou ambasádu, ne?
No tak je to logická věc.

LN Tak nevím, proč jste mě nařkl z účelovosti.
Je to zcela účelové. Já vám říkám, co já na základě těch dlouhých diskusí v Rakousku zjistil. To nebyl jeden telefon. Já jsem s těmi lidmi mluvil do hloubky. Takže vím, jak to v Rakousku funguje. Dám vám jeden příklad. Moji ženu 14 dní poté, co jsem se dostal do funkce předsedy vlády, jedny noviny vyfotografovaly a daly tam nápis "Paroubku, upal tu čarodějnici" nebo něco v tom směru. Dodnes se mi ty noviny neomluvily. Já jsem to samozřejmě dal k soudu. No a výsledek bude jaký? Po dvou letech se mi možná omluví, možná že mé manželce dají na útulek chudých psů deset tisíc. Takhle si představujete, že bude fungovat ochrana osobnosti? Když jsem byl v Rakousku, všechny politické špičky tam věděly, jaké útoky jsou na mě a na moji rodinu. Všichni říkali, že si jenom odplivli. Že u nich by tohle nebylo možné. To jsou balkánské poměry.

LN Pane premiére, mně se nelíbily útoky na vaši ženu. Ale říkáte, že jste o tom s lidmi v Rakousku mluvil do hloubky. To asi ne, když jste tvrdil, že tam fungují tiskové soudy, a ony tam nejsou.
Paní redaktorko, já se tou věcí zabýval někdy před rokem. Já jsem řekl, že tam fungují tiskoví soudci a nějaký váš moula z toho udělal, že fungují soudy. Za to já nemůžu.

LN Nevím, proč musíte urážet novináře a nadávat jim do moulů.
Ale vy jste mě právě teď obvinila z toho, že já jsem řekl nepravdu. Uvědomujete si to vůbec?

LN Uvědomuju.
Tak prosím, chovejte se slušně.

LN Co je na tom neslušného? Já jsem vám řekla, že jste mluvil o tiskových soudech, které tam neexistují.
Já jsem vám řekl, že jsem mluvil o soudcích a že někdo, kdo je moula, to zpotvořil.

LN Slyšela jsem vyjádření vaše i vaší mluvčí. Tak je nás asi hromada moulů a všichni jsme zkreslili vaše vyjádření.
Podívejte, i kdyby to tak bylo, tak jenom oddalujete ten problém. Jsou tady prostě balkánské poměry, na kterých se podílíte i vy.

LN Takže abychom ukončili téma - chcete, aby tu byly specializovaní soudci, zákonné lhůty...
Já jsem vám řekl jednoznačně, co chci. Vzít ten rakouský zákon a "podle kopíráku" ho udělat na české poměry". Tečka. Detaily, abyste mě vyslýchala, když jsem to studoval před rokem... To je úplně směšné, abyste mě tahala za slovíčko, jestli jsem řekl soudy nebo soudci. O co se tady snažíte? Já příště samozřejmě budu trvat na autorizaci toho rozhovoru. Jestli ne, tak ho okamžitě ukončím. Budeme autorizovat tento rozhovor?

LN Ne. (rozhovory s politiky redakce LN autorizuje jen na základě předběžné dohody.)
Tak končím.

LN Můžu vám podat ruku na rozloučenou?
Nevidím k tomu důvod.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!