Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Paroubek: Zrušení lustrací počká

Česko

  14:46
PRAHA - Premiér po kritické reakci koaličních partnerů zmírnil své výroky, jimiž podpořil zrušení lustrací. To podle něj může "ještě rok či dva počkat".

Jiří Paroubek na zasedání ČSSD. foto: Pavel Wellner Lidovky.cz

Paroubek nechce kvůli otázce lustrací riskovat rozpad koalice. Důležitější je nyní prosazení rozpočtu a dalších zákonů, u nichž ČSSD potřebuje podporu koaličních partnerů, řekl dnes

Přednost má rozpočet
"Máme před sebou desítky zákonů v Poslanecké sněmovně, včetně například a zejména státního rozpočtu, a já nechci, aby některá z koaličních stran najednou třeba chtěla vyskočit z koalice," řekl Paroubek. Stabilita koalice je v tuto chvíli přednější, než soukromý a politický názor na lustrace, dodal.

Paroubek: Lustrační zákony byly nemorální

Obtěžuje mě prověřování lidí z mého okolí, říkal ještě včera premiér Jiří Paroubek k tomu, proč chce zrušit lustrační zákony.

LN Proč se hodláte připojit ke snaze komunistů zrušit lustrační zákony?

Neřekl jsem, že se k tomu hodláme připojit. Řekl jsem, že lustrační zákony v tuto chvíli splnily svoji úlohu a nevidím důvod, aby platily dále. Už například proto, aby se nemohlo psát v Lidových novinách, že třeba fotograf, který mě fotí, byl agentem StB. Mě už to prověřování stovek lidí v mém okolí obtěžuje. Takovýto hon na čarodějnice musí přestat. Ale to je můj názor. Chci si udělat definitivní názor až po diskusi v ČSSD.

LN Komunisté svoji podporu tzv. antidiskriminačního zákona spojili se zrušením lustračních zákonů. Je to tedy od vás ústupek KSČM, abyste si zajistili jejich hlasy?

Ne. Přistupuji k tomu z morálních pozic. Protože podle mne byly ty zákony užitečné, ale nemorální od samého počátku.

Premiér trvá na tom, že lustrační zákony jsou nemorální, protože stojí na principu kolektivní viny. O jejich zrušení chce znovu jednat za rok nebo za dva, až bude situace "zralejší". Otázka lustrací by se podle něj měla vyřešit předtím, než vstoupí v platnost nový služební zákon. Jeho účinnost sněmovna posunula na začátek roku 2007.

Iniciativa KSČM
Zrušení norem, které zapovídají exponentům bývalého režimu zastávat funkce ve státní správě, navrhla ve středu KSČM. Paroubek tento krok podpořil s tím, že zákon splnil svoji roli a už je zbytečný. Jeho prohlášení pobouřilo oba menší koaliční partnery ČSSD - lidovce i unionisty. Ostře jej kritizovala opoziční ODS. Všichni považují zrušení lustračního zákona za nepřijatelné.

Stoprocentní podporu pro zrušení lustrací nenašel Paroubek ani uvnitř ČSSD. Podle některých sociálních demokratů má zákon důležitý symbolický význam a jeho zrušení je předčasné. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že na zrušení lustračních zákonů je příliš brzy.

"Klub sociální demokracie nezaujal nějaké závazné stanovisko, je to věc názoru každého poslance," řekl dnes šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. Strana je podle něho rozdělena zhruba na dvě poloviny. "Já budu patřit do té půlky, která se domnívá, že v dnešní době takový zákon je zbytečný," řekl.

Lustrační zákony přijal parlament v roce 1991. Původně měly platit jen do roku 1996, ale poslanci už dvakrát prodloužili jejich platnost. O jejich zrušení se komunisté neúspěšně pokusili naposledy v červnu 2003. Proti zrušení lustrací se tehdy postavily ODS, KDU-ČSL, US-DEU a část poslanců ČSSD. Lidé, kteří chtějí zastávat například vysoké funkce ve státní správě, tak musejí i nadále předkládat osvědčení, že před rokem 1989 nebyli vysokými funkcionáři komunistické strany či příslušníky a agenty komunistické tajné policie - StB.

Nyní KSČM zrušením lustrací podmiňuje podporu novému antidiskriminačnímu zákonu. Tato norma má dát jasnější pravidla ochraně před diskriminací kvůli rase, pohlaví, sexuální orientaci nebo věku. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ještě na této schůzi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!