Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubkovi přibývá problémů

Česko

  8:04
PRAHA - Nemilosrdný hon na oranžové šibaly se včera expremiérovi Jiřímu Paroubkovi vrátil i s úroky. Michal Pohanka - jeden z potenciálních šibalů - včera opustil poslanecký klub ČSSD, a změnil tím rovnováhu sil v parlamentu.

Tvrdý Paroubkův postoj ale vadí i dalším poslancům z ČSSD, kteří začínají svého až dosud nedotknutelného šéfa opatrně kritizovat. Nejde přitom o nějakou vzpouru šibalů. Poslanci prostě vidí, že ČSSD vynuceným útěkem Pohanky zřejmě definitivně ztratila šanci na svůj pokus o sestavení vlády.

„Neznám Pohankovy důvody. Ale pokud na něj skutečně zatlačili, a on opravdu odejde, nedostaneme se ani ke třetímu pokusu. Že by se pak, navíc po prohraných volbách, mohl ještě zvýšit tlak na Paroubka, aby skončil, je evidentní. Navíc se spekuluje, že by mohli odejít ještě další dva lidi,“ řekl LN jeden z poslanců ČSSD.

Paroubek chyboval i tím, že v politice jistě správnou presumpci viny neuplatnil proti Pohankovi už dříve. Informace, že něco nemusí být v pořádku měl. Pohanka totiž figuruje už v odposleších z Kubiceho zprávy, která unikla na veřejnost těsně před sněmovními volbami.

Paroubek si ale uvnitř strany nenadělal nepřátele jen svým „vymetením“ Pohanky. Jako slon v porcelánu si v posledních dnech počínal třeba i vůči odborářům nebo mocné pražské organizaci ČSSD.

Odboráři většinou volí ČSSD. To ale Paroubkovi nezabránilo v tom, aby svým v obecních a senátních volbách neúspěšným spolustraníkům nedoporučil přechod „na třeba odborářskou práci“. Později se za to sice omluvil, ale pachuť, že považuje odbory za druhou ligu, nerozptýlil. 

Vedení pražské ČSSD zase Paroubek rozlítil svoji kritikou za volební porážku od občanských demokratů. Expremiér si ale zřejmě neuvědomil, že když před čtyřmi lety vedl pražskou kandidátku sám, prohrál s ODS také a navíc získal ještě o procento hlasů méně.

Dokud byl Paroubek premiérem a měl spolustraníky čím obdarovávat, odpor ve straně proti němu v zásadě neexistoval. Od té doby ale Paroubek jen paběrkuje. Prohrál sněmovní i obecní volby a dlouhé měsíce u prezidenta neúspěšně žadoní, aby mohl sestavit vládu. Jeho pozice v ČSSD proto začíná celkem logicky slábnout.

Autoři:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat