Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Partner agresor či porod přímo na erotickém privátu. Příběhy matek, které řeší nouzi prostitucí

Česko

  5:00
PRAHA - Odhadem 13 tisíc žen poskytuje v Česku placené sexuální služby. Až dvě třetiny z nich podle odborníků tvoří matky samoživitelky, které nevidí jinou možnost zabezpečení svých dětí než vydat se cestou prostituce. Tíživé situace, jimiž si procházejí, jsou rozdílné, ale vyústění mají stejné. Server Lidovky.cz zmapoval příběhy tří českých společnic.

Prostituce, ilustrační foto. foto: www.thesmokinggun.com

„Pro mnohé ženy, které samy vychovávají potomky, představuje nedostatek peněz problém, jejž nevědí, jak vyřešit. Rozhodnou se proto pro poskytování sexuálních služeb,“ říká Zdeňka Pecharová ze Spolku pro ochranu žen, což je organizace, která se snaží předcházet prostituci způsobené sociální nouzí.

Začala ‚sezóna‘ prostitutek. Unikátní pohled do sexuálního byznysu v Česku

„Najednou vidí, že děti mohou obléknout, dát jim najíst, tak nabudou dojmu, že problém vyřešily. Pak už je těžké jim vysvětlit, že tato cesta není správná, aby toho zanechaly,“ dodává.

Své o tom ví sedmačtyřicetiletá Aneta. Matka tří dětí kdysi pracovala jako zdravotní sestra a toto zaměstnání ji naplňovalo. Její již bývalý manžel ovšem zcela propadl alkoholu. Nebylo výjimkou, že propil svůj i její výdělek. Aneta jej tak jednoho dne vykázala z bytu a nechala se s ním rozvést.

Spolek pro ochranu žen

Organizace, která vznikla roku 1989, se snaží předcházet prostituci způsobené sociální nouzí. Iniciovaly ji přímo ženy, který pracují nebo pracovaly jako prostitutky. Problematiky tohoto řemesla a sociálních problémů pravidelně diskutuje také s politiky.

„Exmanžel ale po rozvodu neplatil výživné a já tři děti nedokázala z platu zdravotní sestry uživit,“ líčí Aneta. „Abych se o děti postarala, začala jsem pracovat na erotickém privátu,“ dodává.

Od té doby uplynulo dvacet let. Všechny její děti odmaturovaly a nejmladší dokonce studuje vysokou školu. Přesto se ke změně profese prozatím neměla. „Čekám, až dokončí studia všechny moje děti,“ tvrdí.

Prázdný životopis a nedostatek sebedůvěry

Otázka, jestli se jí skutečně podaří s prostitucí skončit, zůstane ještě delší dobu nezodpovězena. Jisté je, že ji při shánění jiného zaměstnání nečeká nic snadného. Je si totiž dobře vědoma chybějící praxe v jakémkoliv jiném oboru.

Prázdné místo v životopisu společnic přitom není jedinou nevýhodou. Podle odborníků si ženy prodávající se za peníze po několika měsících v této profesi přestávají věřit, což projevuje i během pohovorů.

Před rozhodnutí najít si co nejdříve práci, aby byla schopna uživit syna, byla v minulosti rovněž postavena čtyřiatřicetiletá Lenka. Poté, co ji násilnický partner ohrozil střelnou zbraní, od svého protějšku definitivně odešla.

Z hanby chlouba za statisíce měsíčně. Regulace by prostituci přinesla další rozmach, míní ‚erotický král‘

„Od té chvíle jsem se starala sama. Hledala jsem tak okamžitý příjem, abych se mohla osamostatnit, zaplatit kauci za byt, koupit základní vybavení do bytu a tak dále,“ popisuje. „Vyučila jsem se jako kosmetička, ale chyběla mi praxe, tak jsem nedostala práci,“ říká.

Vydala se proto na erotický privát. Své sexuální služby na něm nabízela dva roky, než v soukromí otěhotněla. Otec se ale odmítl o dítě starat, a tak byla nucena pracovat až do porodu, aby měla dostatečně našetřeno. „Dopadlo to tak, že jsem porodila v sedmém měsíci přímo na pracovišti,“ vypráví.

„Plánovala jsem být doma asi tři měsíce, pak dávat dítě na hlídání babičce a pokračovat v práci prostitutky. Nakonec jsem ale musela dát dítě k adopci,“ ohlíží se za krokem, na nějž není vůbec pyšná.

„Selhává systém“

S odmítavým postojem nespočtu zaměstnavatelů se setkala i nyní čtyřiapadesátiletá Vendula. Řadu let pracovala ve státní správě. Z úřadu ji však jednoho dne z důvodu „optimalizace“ propustili. Okamžitě začala shánět nové povolání, aby se mohla nadále bez komplikací starat o syna v invalidním důchodu. Firmy ji však nechtěly kvůli vyššímu věku přijmout.

„Podpora v nezaměstnanosti byla nízká a nestačila na nájem a další potřeby. A to i přesto, že syn svým invalidním důchodem přispíval,“ přibližuje Vendula. Jaký způsob si pro řešení finančního deficitu nakonec vybrala, není třeba dodávat.

Lehkost, s níž se - nejen ona - dostala do složité životní situace, si nicméně dobře uvědomovala. I proto se později podílela na vzniku Spolku pro ochranu žen a snažila se přispět k debatě o minimalizování důvodů, které ženy k prostituci vedou.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, podobné zkušenosti jako Aneta, Lenka a Vendula má údajně 60 procent společnic. Odhadem ale až 90 procent žen mělo ke vstupu do prostituce sociální důvody. Podle spolku je to tím, že selhává systém – chybí obecní byty, pokulhává exekuční legislativa či složitě se vymáhá výživné.

Konkrétně s posledním bodem by mohlo pomoct takzvané zálohované výživné. Koalice ANO a ČSSD, podporovaná KSČM, ji slibuje v programovém prohlášení. Vláda ostatně chtěla schválit také zákon o sociálním bydlení, premiér Andrej Babiš (ANO) ale nakonec prohlásil, že taková legislativa není třeba. V platnost vešla letos naopak novela insolvenčního zákona, která upravuje proces oddlužení.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...