30. května 2018 9:00, aktualizováno  10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Partnerskou zemí Dnů NATO v Ostravě budou Spojené státy, představí vojenskou techniku

Kvůli bezpečnosti a plynulosti dopravy byl konvoj vzhledem ke své velikosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli bezpečnosti a plynulosti dopravy byl konvoj vzhledem ke své velikosti... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky už znají svoji zvláštní partnerskou zemi. Budou jí Spojené státy americké. Během přesunu amerických vojáků přes území České republiky v rámci cvičení Saber Strike 2018 to ve středu ráno ve Staré Boleslavi při setkání s vojáky oznámil velvyslanec USA v Česku Stephen B. King.

„Jsem rád, že na počest 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi USA a Československem mohu oznámit, že Spojené státy budou ‚Special Partner Nation‘ Dnů NATO v Ostravě letos v září. Výraznou účast americké armády připravujeme jako důkaz toho, jak moc si ceníme skvělých americko-českých vztahů, stejně jako členství obou zemí v Severoatlantické alianci,“ uvedl velvyslanec Stephen B. King.

King uvedl, že půjde o jedny z největších Dnů NATO v historii. Po příjezdu do kasáren se přivítal s americkými vojáky a prohlédl si techniku. S vojáky si také několik minut házel míčem na americký fotbal, který našel v jednom z obrněnců. Nechal si taky vysvětlit, jak obrněné vozidlo funguje.

„Chtěl bych poděkovat českému ministerstvu dopravy za mimořádnou podporu při průjezdu jednotek NATO. Spojené státy a NATO zvýšily úroveň a rozsah cvičení od roku 2014. Cvičení má ukázat, že Spojené státy jsou schopné pomoci ochránit své partnerské země,“ řekl King.

Server Lidovky.cz v loňském roce spustil pro návštěvníky unikátní interaktivní mapu vystavovaných letounů s detailními informacemi - podívejte se zde.

Dny NATO v Ostravě představily koncept zvláštní partnerské země této akce (tzv. Special Partner Nation - SPN) v roce 2014, kdy se jí stalo Polsko, o rok později Švédsko. Ve velkém rozsahu předloni prezentovalo své ozbrojené síly Německo, loňskou partnerskou zemí bylo Slovensko. SPN je unikátním komponentem, který poskytuje příležitost rozšířené prezentace dané země.

Dny NATO představují vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky ze 17 zemí...
Speciální partnerskou zemí akce bylo Slovensko.

„Velice si vážíme toho, že Spojené státy přijaly naši nabídku stát se letošní partnerskou zemí naší akce. USA se pravidelně účastní Dnů NATO již od roku 2007, a to vždy s velmi zajímavou technikou. Proto nás neobyčejně těší, že budou zvláštní partnerskou zemí v tento jubilejní rok,“ uvedl za organizátory akce Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000.

Během Dnů NATO na ostravském Letišti Leoše Janáčka, kde se akce tradičně koná, představí Spojené státy americké svou techniku.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz