Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pašoval Číňany v igelitu

Česko

  8:56
DOLNÍ DVOŘIŠTĚ - Stačilo málo a český řidič se stal jedním z největších „zabijáků“ v novodobé historii Rakouska. Tak hodnotí část rakouských médií případ zadrženého českého převáděče, který převážel přes česko-rakouské hranice v dodávce čínské uprchlíky.

azyl (ilustrační foto) foto: ČTK

Kdyby dodávku náhodou nezastavila za hranicemi silniční kontrola, Číňané by podle rakouské policie zcela jistě přišli o život. Jedenáct uprchlíků bylo totiž namačkáno ve čtyřech bednách, z nepochopitelných důvodů navíc ještě takřka neprodyšně obalených igelitem.

„Ve službě jsme toho viděli už hodně. S něčím podobným jsme se ale ještě nesetkali,“ řekl rakouské agentuře APA jeden z policistů, kteří uprchlíky objevili. Českou dodávku zastavila běžná silniční kontrola v městečku Freistadt jen zhruba patnáct kilometrů od hraničního přechodu Dolní Dvořiště/Wullowitz. Řidič policistům tvrdil, že v zavazadlovém prostoru převáží papírové kartony. Když ale hlídka otevřela zadní dveře dodávky, za papírovými krabicemi objevila čtyři uzavřené bedny polepené plastikovou fólií.

„Nevěřil bych, že je něco takového možné. Uvnitř beden ale bylo skutečně namačkáno jedenáct napůl udušených lidí,“ tvrdí rakouský policista. Číňané podle něj mohli dýchat vzduch pouze několika miniaturními otvory, které řidič v plastikové fólii vyřízl. „Ti lidé byli už tak vyčerpaní a zubožení, že jsme jim nepochybně zachránili život,“ uvedl policista. O tom, jak málo vzduchu měli Číňané k dispozici, svědčí podle něj množství kondenzované vody na dně beden.

Český řidič, jehož jméno rakouská policie zatím nezveřejnila, byl okamžitě zadržen a umístěn v policejní cele, kde se rozhoduje o jeho vzetí do vazby. Výslech uprchlíků i samotného řidiče zatím pouze potvrdil, že se jedná o Číňany převážené z Česka do Rakouska přes hraniční přechod Dolní Dvořiště.

Mluvčí cizinecké a pohraniční policie v Českých Budějovicích Anna Stloukalová LN potvrdila, že případy převážení uprchlíků v autech přes oficiální hraniční přechody jsou čím dál tím častější. „Vzhledem k uvolnění režimu na přechodech už se převáděči nepokoušejí tolik lidí převádět přes takzvanou zelenou hranici, ale riskují jejich převoz auty,“ uvedla včera Stloukalová.

Rakouští, němečtí i čeští policisté se proto nyní mnohem více zaměřují na vnitrostátní kontroly vozidel. Jestliže tak převáděč projede s uprchlíky přes hranici, zdaleka ještě nemá vyhráno. „Význam vnitrostátních kontrol navíc ještě stoupne poté, co Česko vstoupí do schengenského prostoru, v němž už kontroly na hranicích vůbec neexistují,“ tvrdí policistka Stloukalová.

Autor:

Mohlo by vás zajímat