6. listopadu 2018 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Past na medvěda na Vsetínsku navštěvují zatím jen jiná zvířata

Ochránci přírody připravili na medvěda odchytovou klec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochránci přírody připravili na medvěda odchytovou klec. | foto: ČTK

Vsetín Odchytová klec, která je nastražená na medvěda na jednom z hřebenů Vsetínských Beskyd, zatím přilákala pouze jiná zvířata. Zatoulala se k ní kočka, v sobotu také ptáci. Medvěd, který se potuluje od září po Zlínském kraji, zatím ke kleci nedorazil, nepřilákaly ho ani pachové stopy. Tým odborníků, který po medvědovi pátrá, několik dní nevěděl, kde se zvíře pohybuje.

V úterý však byly nově hlášeny škody, které zvíře způsobilo. Jde o tři nebo čtyři potrhané ovce v Karolince, řekl v úterý Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Ochránci přírody k nainstalované kleci nechodí. „Jen v pondělí jsme tam obnovovali pachové stopy. V sobotu nám tam létali práci, přilákala je kukuřice, kterou jsme tam nasypali,“ uvedl Orálek. Případný pohyb medvěda v okolí klece by zachytily fotopasti.

S myslivci a ochránci přírody v úterý hledá vhodné místo odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové. „Celý den jsou dnes v terénu, hledají vhodné místo, večer už bude na medvěda číhat,“ uvedl Orálek. Odlov divoké šelmy ve volné přírodě pomocí narkotizační střely je v Česku ojedinělý.

Pavlačík však již dříve řekl, že možné uspání medvěda je spíše jen doplňková alternativa a nedá se na ni spoléhat. Využitelná je spíše v případě, pokud by medvěd chodil pravidelně na jedno místo, což zvíře na Vsetínsku nedělá. Reálnější je spíše jej nalákat do odchytové pasti.

Medvěd již v regionu zabil asi čtyři desítky ovcí, také kozy, kohouta a králíka, ničil včelíny. Dříve hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) mluvil o možnosti odstřelu. Ukázalo se však, že medvěda je v případě odchytu kam umístit, dočasně by mohl být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O zvíře také projevila zájem belgická zoologická zahrada.

ČTK