7. srpna 2015 18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pátek byl nejteplejší den v roce, 39,3 stupně. Absolutní rekord ale nepadl

Koupaliště Klánovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koupaliště Klánovice | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pátek se stal v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,3 stupně. Teplotní rekordy padly na 135 ze 140 stanic s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu. V sobotu podle něj dosáhnou maximální teploty podobných hodnot jako v pátek.

Nejvyšší teploty se podle meteorologů pohybovaly mezi 34 a 38 stupni, v nížinách vystoupaly ještě výše. Stejně jako ve čtvrtek bylo nejtepleji v okolí Prahy. V Řeži zaznamenali nejvyšší hodnotu již v 15:00, 39 stupňů pak naměřili i v Dobřichovicích. Přes 38 stupňů dnes bylo například také ve Staré Boleslavi, Poděbradech, Tuhani, České Lípě či Kopistech.

V karlínském Přístavu 18600 se lidé u vody osvěžují v mlžítku
Lidé se koupou v Berounce na jezu

„Na téměř všech stanicích, měřících v ČR v síti ČHMÚ déle než 30 let, byl nastolen nový teplotní rekord k 7. srpnu. Těchto stanic s novým rekordem je 135 a patří mezi ně i pražské Klementinum,“ uvedl na webu meteorolog Pavel Šimandl. Hodnotu naměřenou v Klementinu však bude podle něj znát ústav až v sobotu. „Na 11 stanicích byl překročen nebo vyrovnán absolutní teplotní rekord, tzn. nejvyšší teplota, která kdy byla na dané stanici naměřena,“ dodal.

Horka a sucha potrvají podle dřívějšího vyjádření ČHMÚ ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky. I v druhé půlce prázdnin tak mají být teploty nadprůměrné. Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Doposud nejteplejším dnem roku byl 22. červenec, kdy bylo v Husinci-Řeži 39,2 stupně.

Vedro omezuje život

Dlouhotrvající sucho a horko způsobuje komplikace po celé zemi. Některé radnice musely omezit odběry vody, na dalších místech platí zákaz rozdělávání ohňů. Hasiči se i přesto potýkají s rozsáhlými požáry. V minulých dnech hořely lesy na Sokolovsku a Rakovnicku, v pátek k nim přibyl les u Dobřínova na Rokycansku. Teploty v Česku v pátek už přesáhly 39 stupňů, na většině stanic padly teplotní rekordy.

Pro celé Česko stále platí až do odvolání rovněž výstraha před zvýšeným rizikem vzniku požárů. Například ve Zlínském kraji nebo na Vysočině proto nesmějí lidé zakládat ohně na volných prostranstvích, pálit trávu či odpad nebo používat zábavní pyrotechniku. Podobně v Moravskoslezském kraji se nesmí plošně vypalovat porosty, rozdělávat oheň ani kouřit a odhazovat doutnající předměty v lesích a ve vzdálenosti do 50 metrů od okraje lesa. Hasiči ale nadále musí likvidovat rozsáhlé požáry především lesních porostů.

U Olešné na Rakovnicku na místě letošního zřejmě největšího lesního požáru zůstává posledních pět jednotek dobrovolných hasičů. Požár je už prakticky uhašen, ale místo je třeba ještě kontrolovat, aby se včas zabránilo případnému opětovnému rozhoření. Zcela zlikvidován byl i další větší lesní požár u obce Branžež na Mladoboleslavsku.

Třetí stupeň poplachu vyhlásili hasiči v pátek kvůli požáru lesa mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. Oheň hasí i vrtulník, ze dvou chatek v blízkosti museli požárníci evakuovat čtyři lidi. Hasiči zasahují také v lese u Šindelové na Sokolovsku. Porost hoří od čtvrtka. Požár sice není na velké ploše, prohořívá ale v hloubce a ve velmi nepřístupném terénu Některé obce se kromě požárů potýkají také s výrazným nedostatkem vody. 

Na některých místech Přerovska vyhlásily radnice kvůli dlouhodobému suchu omezení používání vody z veřejných vodovodů nebo z vodních toků. Dotklo se to například obyvatel části Lipníku nad Bečvou v Podhoří, kteří nesmějí z veřejného vodovodu napouštět bazény. Kvůli suchu vyhlásila také radnice v Hranicích zákaz čerpání vody z Bečvy a přítoků.

Šetrně s vodou

Královéhradecká radnice zakázala odběry povrchových vod z vodních toků a nádrží a odběry podzemních vod ze studní a vrtů. Omezení platí až do odvolání pro celé území Hradecka, tedy i pro dalších 80 obcí v okolí. Obdobná opatření už v souvislosti se současným počasí vyhlásila i další města v hradeckém kraji. Na mnoha místech Vysočiny klesly průtoky v řekách kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokým teplotám na minimální stav. V menších vodních tocích voda není.

Lidé by v tropických teplotách měli omezit pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. Přibývá kolapsů, v Praze jich ve čtvrtek ošetřili nejvíc za celý týden. Centrem hlavního města musí jezdit 18 kropicích vozů, které zchlazují ulice vodou. Do cisterny se vejde až 10 000 litrů vody. Každý z vozů přitom projede městem denně zhruba čtyřikrát.

Zlínská radnice zase zavedla opatření pro zaměstnance. Těhotné zaměstnankyně nebo zdravotně indisponovaní pracovníci mohou dostávat fyzicky méně náročné úkoly. Pokud to jejich zdravotní stav vyžaduje, povolena je jim výjimečně i práce z domova.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.