Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patočka pracoval i pro Sobotku. Díky kontaktům v ČSSD čerpal peníze z Úřadu vlády

Česko

  5:00
PRAHA - Jako novinář psal Jakub Patočka o sociální demokracii. Přitom byl jejím členem a zároveň bral peníze z resortů, které spravovali jeho straničtí kolegové. Vydavatel Deníku Referendum byl ale v ČSSD „zaháčkován“ ještě víc. Jak LN zjistily, tři ze čtyř let mandátu dnes již minulé vlády byl zaměstnán přímo u­premiéra Bohuslava Sobotky jako jeho poradce.

Jakub Patočka. foto: Marie Stránská, MAFRA

„Náplní práce Jakuba Patočky byla příprava podkladů pro veřejná vystoupení předsedy vlády, zpracování mediálních analýz, týkajících se české a zahraniční politické scény, a spolupráce na komunikační strategii u témat z oblasti kultury, životního prostředí a sociální politiky,“ popsal LN ředitel právního a kontrolního odboru Úřadu vlády Jan Večeřa.

Ve Strakově akademii byl Patočka zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti na 15 hodin týdně se sazbou tři sta korun na hodinu. Dalších skoro 19 hodin týdně činil jiný jeho úvazek – tentokrát na České poště, která spadá pod ministerstvo vnitra. To v minulé vládě spravoval jiný člen sociální demokracie – Milan Chovanec.

„Pan Jakub Patočka poskytoval poradenské služby v oblasti občanského sektoru a trvale udržitelné společnosti, a to zejména s ­ohledem na ekologické aspekty,“ uvedla vedoucí odboru komunikace pošty Eva Krejčí.

Plat z „eráru“

Četnými úvazky ve státním sektoru řešil Patočka hlavně napjatý rozpočet svého webového deníku. Práci s platem „z eráru“ dokázal sehnat i svým podřízeným redaktorům, kterým by jinak jen obtížně platil z peněz Referenda.

Expremiérův spojenec

Patočka odmítá s LN komunikovat. K práci pro resorty spojené s­ ČSSD se ale vyjádřil v textu pro svůj internetový projekt. „Svých zkušeností využívám také k­ tomu, že poskytuji poradenství různým lidem či organizacím. Že těchto služeb využívají instituce spravované názorově spřízněnými lidmi, je logické, vytvářet z­ toho dojem nekalé praxe je ubohost,“ napsal.

Vydavatel Deníku Referendum je přítelem expremiéra Sobotky. Za bývalého předsedu ČSSD se postavil v době lánského puče. Sobotka se naopak zastal Patočky v ­půlce listopadu, kdy novináře z ­řad socialistů vyloučila brněnská buňka.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...