Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Patočka pracoval i pro Sobotku. Díky kontaktům v ČSSD čerpal peníze z Úřadu vlády

Česko

  5:00
PRAHA - Jako novinář psal Jakub Patočka o sociální demokracii. Přitom byl jejím členem a zároveň bral peníze z resortů, které spravovali jeho straničtí kolegové. Vydavatel Deníku Referendum byl ale v ČSSD „zaháčkován“ ještě víc. Jak LN zjistily, tři ze čtyř let mandátu dnes již minulé vlády byl zaměstnán přímo u­premiéra Bohuslava Sobotky jako jeho poradce.

Jakub Patočka. foto: Marie Stránská, MAFRA

„Náplní práce Jakuba Patočky byla příprava podkladů pro veřejná vystoupení předsedy vlády, zpracování mediálních analýz, týkajících se české a zahraniční politické scény, a spolupráce na komunikační strategii u témat z oblasti kultury, životního prostředí a sociální politiky,“ popsal LN ředitel právního a kontrolního odboru Úřadu vlády Jan Večeřa.

Ve Strakově akademii byl Patočka zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti na 15 hodin týdně se sazbou tři sta korun na hodinu. Dalších skoro 19 hodin týdně činil jiný jeho úvazek – tentokrát na České poště, která spadá pod ministerstvo vnitra. To v minulé vládě spravoval jiný člen sociální demokracie – Milan Chovanec.

„Pan Jakub Patočka poskytoval poradenské služby v oblasti občanského sektoru a trvale udržitelné společnosti, a to zejména s ­ohledem na ekologické aspekty,“ uvedla vedoucí odboru komunikace pošty Eva Krejčí.

Plat z „eráru“

Četnými úvazky ve státním sektoru řešil Patočka hlavně napjatý rozpočet svého webového deníku. Práci s platem „z eráru“ dokázal sehnat i svým podřízeným redaktorům, kterým by jinak jen obtížně platil z peněz Referenda.

Expremiérův spojenec

Patočka odmítá s LN komunikovat. K práci pro resorty spojené s­ ČSSD se ale vyjádřil v textu pro svůj internetový projekt. „Svých zkušeností využívám také k­ tomu, že poskytuji poradenství různým lidem či organizacím. Že těchto služeb využívají instituce spravované názorově spřízněnými lidmi, je logické, vytvářet z­ toho dojem nekalé praxe je ubohost,“ napsal.

Vydavatel Deníku Referendum je přítelem expremiéra Sobotky. Za bývalého předsedu ČSSD se postavil v době lánského puče. Sobotka se naopak zastal Patočky v ­půlce listopadu, kdy novináře z ­řad socialistů vyloučila brněnská buňka.