Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pátrají po kostech rudoarmějců

Česko

O sporném pomníku v Brně - Králově Poli rozhodnou radní až po vyjádření vědců

BRNO Hledejte hroby, ale ani jednou nekopněte do země. Takové zadání dal brněnský magistrát vědcům při prohledávání pohřebiště Rudé armády ve čtvrti Královo Pole. S kopáním tam nesouhlasí ruské úřady, které i pouhé úvahy o něm označují za rouhání.

Experti tak tento týden brázdí pohřebiště a jeho okolí s přístroji, které sledují odrazy radarových vln v podzemí, hledají kovové předměty a využívají další technologie.

Mají pomoci rozluštit, kde leží 326 těl vojáků Rudé armády. „Použijeme tady pět metod,“ popsal Viktor Valtr z jedné ze společností, které magistrát na místo pozval. Podle části názorů osvoboditelé Brna totiž mají své hroby i pod částí užívanou pro hry a venčení psů.

„Jde o nedestruktivní, odborníky uznávané geofyzikální měření,“ podotkl náměstek primátora Martin Ander. První měřili ve středu, geodeti další firmy Geotrend nastoupili včera navzdory tomu, že od rána mírně sněžilo. „Vzhledem k tomu, že počasí nám přece jen práci mírně zkomplikovalo, budeme pokračovat ještě v pátek,“ sdělil včera Václav Starý z Geotrendu. „Výsledky by měly být k dispozici zhruba do čtrnácti dnů,“ odhaduje.

Najmout si na měření dvě firmy namísto jedné rozhodli brněnští radní především proto, že kvůli nesouhlasu Rusů nesmí na mezinárodně chráněném vojenském pohřebišti použít klasické kopané či vrtané sondy. „I když v podstatě obě firmy dělají totéž mírně odlišným způsobem, určitě nejde o plýtvání. Zjištěné údaje bude možné porovnat, takže se navzájem potvrdí nebo vyvrátí,“ zdůvodnil Ander. Celkem magistrát zaplatí asi 120 tisíc korun.

Historik Pavel Paleček se domnívá, že potvrdí polohu hromadného hrobu mimo záhony, které dosud za pohřebiště všichni považovali. „V takovém případě je lepší ostatky přemístit na čestné pohřebiště Ústředního hřbitova k tisícům dalších padlých,“ míní. V Králově Poli by prostor zůstal pietně upravený - ovšem bez symbolů zkříženého srpu a kladiva na pomníku uprostřed pohřebiště. Právě jejich vybroušením v roce 2007 tehdejší místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) diskuse o pomníku vyvolal. Geofyzikální průzkumy, které si zadal, pak naznačily, že podzemí není deformované tak, aby pod záhony považovanými za hroby byla těla uložena.

Teprve poté, až odborníci určí, kde ostatky leží, bude následovat úprava okolí samotného pomníku. Pietní místo ohradí plůtek, takže už nebude možné, aby se na pohřebišti proháněli a venčili psi. Jména ruských vojáků pochovaných v Králově Poli se také nově objeví na deskách nad místem jejich posledního odpočinku. „I to je důvod, proč chceme přesně vědět, kde byli vojáci pohřbeni,“ podotkl Ander. Jména vojáků se podařilo najít v archivu při hledání dokumentů. Na podzim 1945, kdy je na nynější místo přemisťovali z provizorních hrobů, lidé většinu nápisů z nich pečlivě přepsali.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...