Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pátrání jako v detektivce. Kdo zabil medvěda v Beskydech?

Česko

  13:28
FRÝDEK-MÍSTEK - Policisté ve Frýdku-Místku řeší netradiční úkol: hledají člověka, který v Beskydech zabil medvěda hnědého. Mají zbytky těla huňáče, ale dalších stop se nedostává. A nepomohla ani vypsaná stotisícová odměna.
Medvěd hnědý - ilustrační foto.

Medvěd hnědý - ilustrační foto. foto: upload.wikimedia.org

Další důkazy pro "zvířecí" detektivy se snaží zajistit i ekologové a myslivci. Marně. Důvod, proč hledat pytláka, je podle nich jasný: Volně žijící medvědy lze v České republice spočítat na prstech jedné ruky. A všichni žijí v Beskydech. Kdo zabil jednoho, může zabíjet další, kvůli trofejím i masu. "Teď si ale dají větší pozor, už asi neudělají takovou chybu, že odhodí zbytky na veřejném místě," poznamenal Miroslav Kutal z Hnutí Duha, který se medvědům věnuje.

Podobným případem se policie už roky nezabývala. Policisté a zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy proto postupují skutečně jako v řádné detektivce. Objednali dokonce mimořádně pečlivé rozbory zbytků, které stály u začátku pátrání. Na konci dubna v řece Ostravici ve Frýdlantu náhodný kolemjdoucí našel čtyři tlapy stažené z kůže, krční obratle a svalovinu i s jazykem. Pracovníci Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR potvrdili, že zbytky patří samci medvěda hnědého. A podle dalších znaků potvrdili, že nešlo o žádného medvěda z cirkusu.

Ani to nestačí. Věrni tomu, že pachatel může čin zopakovat, kontrolují policisty porušování zákazu vjezdu do lesů, dobrovolníci nasadili zvířecí hlídky. Dobrovolníků, kteří je tvoří, jsou desítky. Mají i jiné úkoly, ale snaží se také zmapovat místa, kde se medvědi pohybují. Ve střehu zůstávají také policisté, kteří mají případ na starosti. "Nic nového ale není," potvrzuje Ivan Žurovec z frýdecko-místecké policie. Na případ už ale nepohlížejí jako na pytláctví, ale jako na trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za ten náleží i vyšší trest - pachateli hrozí až tři roky vězení.

Nemá váš soused čerstvou medvědí kůži?
Stejně jako při mediálně sledovaných vraždách mohou i v tomto případě získat svědkové stotisícovou odměnu. A nemusí jít jen o ty, kdo viděli pytláka, může pomoci i ten, kdo zjistí, že si jeho soused vyzdobil byt novou medvědí kůží. "Když jsme s odměnou začínali, byla dvacet tisíc korun. Teď je na sto tisících, nikdo však potřebné usvědčující informace nepřinesl," přiznal Kutal.

Zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy připomínají, že medvědi, kteří do Beskyd přišli ze Slovenska, nezpůsobili zatím výraznější škody – a ty by navíc postižení dostali nahrazené. Medvědi sami jsou navíc většinou plaší. Zooložka správy Dana Bartošová už v minulosti připomněla, že usmrcení jediného medvěda vážné následky pro celou populaci na moravsko-slovenském pomezí. V Beskydech přitom nežijí jen samci – svědectví z loňského roku potvrdila, že se na úbočí hory Smrk objevila medvědice s mládětem.

Strach před medvědy? Aktivisté nabízejí dokonce půjčení ohradníků
Místní zatím nemají kvůli medvědům strach o život, spíše se bojí o svůj majetek. Proto aktivisté letos zahájili kampaň zaměřenou na ochranu stád, včelínů a dalších míst před případnými útoky medvědů, ale i dalších ohrožených šelem – vlků a rysů. Podle Kutala nabízejí například zapůjčení elektrických ohradníků nebo pomoc se získáním dotací. Kampaň má nepřímo pomoci také s pytláky – ekologové naznačují, že právě škody, které šelmy čas od času způsobí, by mohly být jedním z důvodů, proč lidé častěji pytláky tolerují a jejich činy "přehlížejí".

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...