4. října 2018 10:54, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pasti nezabraly, pátrání po smrtelně jedovaté mambě pokračuje. Had je pravděpodobně mrtvý

Mamba zelená | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mamba zelená | foto: Wikipedia

PRAHA Mamba zelená, která unikla v úterý večer v pražských Hlupočepích, se nechytila do nastražených tepelných nástrah. Kriminalisté se specialisty na odchyt hadů pokračují v pátrání, podle nich je had stále v domě, s velkou pravděpodobností mrtvý.

Policisté na uniklou mambu zelenou ve středu nastražili tepelné návnady, které ji měly přilákat a chytit do pasti. Do těch se ale ani ve čtvrtek had nechytil. „V hledání budeme pokračovat,“ řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podle herpetologa Tomáše Bublíka, který je na místě, ale není pravděpodobné, že by plaz s ohledem na nízké venkovní teploty unikl ven. Předpokládá, že je stále v domě. „Jestli tam ta mamba je, tak je na 90 procent mrtvá,“ řekl médiím.

„Policie pátrá i v okolí, ale na 99 procent zůstala v tom domě,“ řekl pro server Lidovky.cz mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka. Podle odborníků, s nimiž městská část případ konzultovala, je mamba velmi teplomilná, a proto by se nedostala nikam daleko, i kdyby dům opustila. „Ten had ztuhne, když je deset stupňů a méně. To včera bylo,“ doplnil Večerka.

Dům v pražských Hlubočepech, z něhož měla mamba zelená uniknout.

Dům v pražských Hlubočepech, z něhož měla mamba zelená uniknout.

Podle informací městského úřadu zůstává dům v ulici V Bokách I. prázdný. „Obyvatelům objektu bylo nabídnuto náhradní bydlení, to ale nepřijali,“ uvedl Večerka. Z domu bylo evakuováno pět lidí včetně jednoho dítěte.

Městská část nechystá žádná zvláštní bezpečnostní opatření. „Po konzultaci s policií a s odborníky jsme došli k závěru, že nejsou potřeba. Občany však o situaci informujeme na webových stránkách, přes sociální sítě i na místě,“ řekl Večerka. K větší ostražitosti úřad také vyzval školy v okolí.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený. Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zůstává stav ženy, které bylo podáno antisérum, vážný. „Musíme počkat další dny, abychom věděli, jak to pokračuje,“ uvedl.

zufZuzana Formánková, ČTK