„Při své činnosti, kdy pročítám Přítomnost a Lidové noviny, jsem nalezl články Ferdinanda Peroutky, které jsou kontroverzní a byly kontroverzní i ve své době, což je dokládáno i tehdejšími výroky tehdejších představitelů z veřejného života,“ tvrdí Ovčáček. Jak poznamenal prezidentův mluvčí už na svém twitterovém účtu, Hrad začne „problematické“ články zveřejňovat od pondělí s uvedením historického kontextu a citacemi z odborné literatury.
Ovčáček však stále odmítá, že se jedná o cílenou kampaň proti Peroutkovi. A to i přes to, že na začátku byla pouze snaha dokázat existenci jednoho Peroutkova textu, kterou historici sborově popřeli. „Chceme seznámit veřejnost s určitým obdobím publikační činnosti pana Peroutky, která je evidentně opomíjena,“ vykrucuje se nyní hradní mluvčí Ovčáček.
Samotný článek s titulkem Hitler je gentleman, o kterém mluvil prezident Miloš Zeman na lednové konferenci „Let My People Live!“, však Ovčáček stále nenašel. „Pane redaktore, kdybyste sledoval tiskovou konferenci pana prezidenta, tak byste věděl, že uvedl, že budu v této činnosti pokračovat. A protože to dělám ve volném čase a toho věru není moc. Nejpozději do června výsledek řeknu,“ pronesl rozhořčeně Zemanův mluvčí.
Ovčáček také připomněl, že pokud se údajný Peroutkův text nenajde, je Zeman ochotný omluvit se.
Žaloba na Česko
S hradním kličkováním ovšem došla trpělivost Peroutkově vnučce Tereze Kaslové. V nejbližší dnech se chystá zažalovat Českou republiku za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího dědečka. „Prezident osočil člověka, který se nemůže bránit. Proto jsem se rozhodla k tomu kroku,“ říká Terezie Kaslová (více čtěte ZDE).
Podle Hradu by takový krok vedl k tomu, že by byl soud nucen hodnotit období druhé republiky a protektorátu. „Šlo by tedy ve své podstatě o soud nad českými dějinami,“ reagoval prezidentův mluvčí. „Soud by v takovém případě musel hodnotit například teze Ferdinanda Peroutky o antisemitismu nebo o loajalitě k nacistickému Německu,“ dodal Ovčáček.
Neúspěšné pátrání
Spor mezi Hradem a odbornou veřejností, která tvrdí, že zmiňovaný článek Peroutka nikdy nenapsal a není možné jej najít, začal na konci ledna. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘,“ pronesl tehdy Zeman před zahraničním publikem na pražském fóru k holokaustu. Chtěl tím poukázat na údajnou fascinaci intelektuálů zrůdným učením.
Proti tomuto Zemanovu výroku se ostře postavilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Článek nenašel ani vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský či projekt Demagog.cz. „Demagog.cz prošel online archiv časopisu Přítomnost za roky 1930-1939 a zmíněný text v tomto časopise nevyšel - od Peroutky ani od jiného autora,“ uvedl vedoucí serveru Jan Tvrdoň. Všem hledačům, kromě Ovčáčka, trvalo navíc projít Peroutkovy texty v Přítomnosti jen pár hodin.
Pořad Newsroom na ČT24 upozornil, že podle elektronického vyhledávače Národní knihovny Kramerius článek Hitler je gentleman existuje, ale autorem je geolog Walker Bergman. Text také nebyl publikován v Přítomnosti, ale vyšel 23. září 1942 v časopise Svět.