Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátrání po Michalce pokračuje. Prověřuje se polská stopa

Česko

  15:04
ÚSTÍ NAD LABEM - Ani pět dní od únosu tři týdny staré Michalky Janové není jasné, kdo ji má nyní v rukou a jaké s ní má úmysly. Ve hře jsou podle policie stále všechny tři vyšetřovací verze.

Policie pátrá po Michale Janové. foto: Policie ČR

"Pokračuje vyhodnocování kamerových systémů, šetření v místě spáchání únosu, výslechy...," řekl serveru Lidovky.cz Vladimír Danyluk, okresní ředitel policie v Ústí nad Labem. Zda policie přišla na nějakou novou stopu, však nechtěl vzhledem k vyšetřování uvést. Novorozence ve středu unesl neznámý muž z kočárku přímo na ulici v ústecké čtvrti Trmice.

O prodlouženém víkendu přišlo hned několik impulsů ze zahraničí, jednak zprávy polských médií, že auto únosců někdo viděl na cestě k běloruským hranicím, a také další záznamy z německého kamerového systému. "Prověřujeme informace, které zveřejnili Poláci," řekl k tomu Danyluk.

PSALI JSME:

Jak uvedla agentura ČTK, o únosu referovala většina německých deníků nebo jejich webů. Deník Bild situaci sleduje každý den a sháněl od českých novinářů i kontakty na rodinu. "Naši lidé mají oči pořád otevřené," citovala DPA mluvčího saské kriminálky.

Danyluk z ústecké policie serveru Lidovky.cz potvrdil, že kriminalisté i nadále pracují se všemi třemi vyšetřovacími verzemi:

  • Vyřizování účtů v rámci komunity

Zda nějaké nevyřešené spory v místní komunitě panují, případně  o co konkrétně v nich jde, policie neupřesnila. Zatím se spekuluje pouze o problémech, které si nadělal otec novorozeněte. Ten se údajně skrývá před nástupem do vězení kvůli podvodům s auty. Momentálně pobývá podle některých informací v Německu. Podle příbuzných by tak mohlo jít o pomstu někoho, komu otec Michalky dluží peníze.

  • Náhodný únos neznámým pachatelem

Mezi vyšetřovací varianty patří i možnost, že matka byla s dítětem jednoduše v nesprávnou dobu na nesprávném místě a tedy že pachatel vzal první dítě, které mu v ten okamžik přišlo do cesty. Proti této variantě však mluví slova samotné matky dítěte. Uvedla, že se muž nejprve dotazem ujistil, zda je dítě její, a poté ho teprve vzal a unesl.

  • Předem naplánovaný a zorganizovaný únos

Policie nevylučuje ani možnost, že byla celá událost zfingovaná. Matka mohla únosce znát a z nějakého zatím nevyřčeného důvodu má zájem na tom, aby bylo dítě považováno za unesené. Vzhledem k citlivosti této varianty však policie podrobnosti nepodává.

Jak uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová, kriminalisté v uplynulých dnech využili při pátrání i vrtulník s termovizí a požádali o pomoc i německou policii a německé sdělovací prostředky. "Byl propátrán příhraniční prostor i místo a okolí události, bohužel s negativním výsledkem," uvedla Hyšplerová.

Dodala, že policie i nadále vítá jakékoli informace, které by mohly pomoct s vypátráním Michalky či jejích únosců.

Pátrání po novorozenci

K únosu Michaly Janové došlo ve středu odpoledne v Ústí nad Labem. Dítě mělo na sobě šedé tričko s dlouhým rukávem s modrými pruhy, šedé tepláčky s červeným pruhem, na nohou růžové látkové botičky. Pod oblečením mělo body bílé barvy s obrázkem krokodýla na hrudi.

Policie pátrá po novorozené holčičce Michale Janové, která se narodila letos 16. června

Únosce byl podle policie asi 180 až 190 centimetrů vysoký s krátkými rovnými hnědými vlasy. Za volantem vozu, kterým odjel, údajně seděla žena. Jednalo se o černý volkswagen Tiguan s českou značkou 3U1 4474 odcizenou z jiného vozidla.

Jakékoliv informace týkající se pohřešovaného dítěte můžete nahlásit na nejbližší policejní služebně nebo na lince 158. 

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat