Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku: Paumer je vrah, hlásaly plakáty v Poděbradech. V den jeho pohřbu

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 173
  • Poslední: 9.8.2010 12:05
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Komárek 7.8.2010 9:40

pokud někdo označí Mašíny za vrahy

a odvolává se na desatero ři na humánní důvody (a takový argument respektuji), měl by šmahem stejně odsoudit vraždící pohraničníky, střílející do zad bezbranným spoluobčanům. Jak je možné, že jsem ale takový názor nikde neviděl, neslyšel? Není to náhodou tím, že odpůrci mašínů jsou především komunisté či jejich zakuklení přátelé socialisté?

Já plně respektuji právo Mašínů a Paumera na svobodu a útěk ze socialismu, ve svých metodách zřejmě (?) překročili adekvátní míru. To, že to jsou radikální fundamentalisté, tedy lidé mě ne příliš mentálně blízcí, svědčí i  jejich odmítání návštěvy rodné země i vyjadřování se o naší demokracii (žijí snad v lepší?). Nemám na ně černobílý názor, a kdo má, tak je to názor postavený na ideologické bázi ..

M. Anklewicz 7.8.2010 9:22

Ještě jiný úhel pohledu.

Pokud tisk nelže, byla jejich matka komunistka. Proč ji nezabili?

M. Anklewicz 7.8.2010 9:51

Re: Ještě jiný úhel pohledu.

Mimochodem, jejich strýc také.

P. Kuchař 7.8.2010 2:22

Paumer a bří Mašínové

Proč nikomu nevadí že komunistická chátra v čele s Filipem ,Grebeníčkem (synem toho špinavého estébáka a dozorce v komunistickém kriminále) a dalšími ksindly stále sedí v parlamentu? Možná se nám to kecá,když nás drtivá většina neprožila terno 5O.let. Na druhou stranu jsme nezažili větší část historie a umíme jí ocenit.  Paumery,Mašíny a další jím podobné by jsme si měli vážit. Oni alespoň něco dokázali a věřím ,že jednou budou doceněni. Ale asi v době,kdy komunistický póvl už nebude na světě.

D. Lexa 5.8.2010 8:11

To se nám to kecá:(

Myslím,že bychom při takových to kritikách měli mít na paměti,kdy to posuzujeme!A posuzujeme to většinou "ex post".Když si uvědomíme,že v roce '42 byla německá říše na vrcholu své moci a ovládala celou Evropu,může nám atentát na zastupujícího říšského protektora také přijít jako čiré šílenství ale mělo to svůj smysl.Postavit se tyranům!A nikdo tehdy nevěděl kdy válka skončí a jak,proto každý akt odporu byl morálně vysoce oceňován a historie po vítězném konci zařadila atentátníky mezi hrdiny.Podobně je tomu i s Mašíny ale s tím,že vítězové byli komunisté a jak je vidět i dnes jsou jimi stále,trochu smutné.S pokorou Daniel.

O. Kadlec 5.8.2010 12:10

Re: To se nám to kecá:(

Však nám taky ve škole po válce tvrdili, že to bylo šílenství. Je to věc názoru. A názory někdy prozrazují, co je člověk zač. Jeden z parašutistů, který měl v Lidicích rodiče, zemřel dlouho po válce tady u nás. Když se objevil po válce na pietním aktu v Lidicích, lidi se tam do něj pustili, že je to on, kdo za všechno může, a vyhnali ho. Jsou názory, za které by se měli lidé stydět.

S bratry Mašíny bylo jen málo věcí "podobně". Ale o ně tu přece nejde. Jde o český národ. Například o nás dva. Ono se to tak hezky řekne, že ti lidé povstali se zbraní v ruce proti tyranii...je to hezké, že? Podrobnějším pohledem do dějin však zjistíte, že skoro všichni povstalci všech dob byli odsouzeníhodná verbež, sprostí vrazi. Není divu, že je věšeli. To je podrobnějším pohledem, zdálky se zdá, že povstali se zbraní v ruce proti tyranii. Takže záleží na tom, z jaké dálky se kdo chce dívat. podle toho potom vidí.

Před tisíci lety vznikala první evropská kultura, říká se jí rytířská. Měla ideál: "rytíř má právo nosit meč a bránit spravedlnost, a slouží svému králi." Sice to málokdo dělal, většina nositelů meče si jím klestila cestu podle své vůle, ale ta maxima tu byla a někteří lidé ji uznávali. Ta maxima platí dodnes v tzv. civilizované společnosti: především tu musí být nějaká "král", jemuž sloužíte. A pak, vytáhnete-li meč, musí to být na obranu spravedlnosti, není-li to ve válce proti nepříteli, po boku krále. A s tím právem se nerodíte, někdo vám ho musí dát. Nemůžete si ho vzít sám, jinak jste povstalec, zbojník. Civilizovaná společnost to uznává dodnes a žije podle toho, připomeňte si, jakou úctu a výlučnost má třeba v USA důstojnická uniforma. A proti tomu - jakou asi "úctu" mají ve společnosti kansasští povstalci z války Severu proti Jihu.

D. Lexa 6.8.2010 8:30

Re: To se nám to kecá:(

Problém je právě v tom,kdo a podle jakých priorit má definovat onu spravedlnost pro všechny!Právě historická zkušenost nám může býti nápomocna ale nezaručuje onu spravedlnost..Zkušenost s komunistickým systémem ale opravňuje k ozbrojenému boji.Jestli pochybujete,stačí si přečíst Internacionálu či podobné poklesky lidského ducha.Já osobně Mašínům věřím,věřím jejich smyslu pro spravedlnost,která jim byla vštípena rodinou.S pokorou Daniel.

J. Kotalík 4.8.2010 21:58

Spekulace

Mám takový nápad. Zkuste se se mnou vydat do světa fantazie - představte si, že jste velitelem třicetičlenné partyzánské jednotky v horách. Bojujete proti režimu, protože přitáhli okupanti, znásilnili vám dceru a umučili otce. A teď nemáte nic, tak se s ostatními skrýváte v lese a v noci vyrážíte na sabotážní akce.

Jednoho dne do vašeho tajného tábora nevědomky dorazí dvacetičlenná smíšená skupina, které si naštěstí včas všimnete a obklíčíte je. Vzdají se vám a vy zjišťujete, že jde o dvacet lidí, směs vojáků a civilních pracovníků, co mají za úkol vybudovat poblíž vaší pozice řekněme třeba rádiový vysílač pro zlepšení signálu. Jde o jednotku osmi vojáků, šesti dělníků, dvou evidenčních pracovnic a čtyř inženýrů. Všichni očividně spolupracují s režimem. Nestačili nikoho informovat.

A teď otázka - co s nimi uděláte?

Propustit je nemůžete, neboť je téměř jisté, že by nahlásili vaši pozici a vy byste měli na krku letecký nálet a čelili byste vyhlazení vaší jednotky. Zajmout je také nemůžete, protože nemáte dostatek zásob ani lidí, abyste si to mohli dovolit. Nechat je někde přivázané je nebezpečné, mohli by upoutat něčí pozornost nebo nějak kontaktovat své lidi, kromě toho sbalení základny trvá moc dlouho a vy si nemůžete dovolit jim dát ani oběd. Vyjednávat není s kým. Co zbývá? Ano. Jediná možnost je nechat je napsat dopisy na rozloučenou, nechat je vykouřit si poslední cigaretu a pak je do jednoho postřílet a zakopat je tak, aby je pokud možno nikdo nenašel. Jedině tak máte totiž možnost přežít, přesunout základnu a pokračovat v odboji. Že je to drsné? Ale to je válka. Připadáte si jako vrazi? Ne, bylo to nutné.

Co jsem se tím snažil naznačit? Ano, Mašínové a Paumer byli v podobné situaci. Nevím, jestli si zasluhují za své činy vyznamenání, ale vrazi? To těžko. Jen odpor. To zabíjení k tomu prostě patří, protože někdy se ne vlastní vinou dostanete do situace, kdy nemáte jinou možnost, přestože zabíjet nechcete.

O. Kadlec 4.8.2010 22:15

Re: Spekulace

Pane Kotalík, já vás chápu. Ale nic jste tím nenaznačil, ježto tohle je příběh z balkánu, ne z Československa. Mašínovi nic takového neprožili. Ne že by neprožili nic zlého, ale prostě to byl jiný příběh. Proč se lidi nesnaží pochopit JEJICH příběh, a neustále do toho tahají jeden partyzány, druhý dokonce Gabčíka, třetí SS....

Víte jaké jsou zákonitosti používání jazyka? Někdo třeba napíše, že SNB byla SS. Proč to napíše? protože to není pravda. Protože kdyby to pravda byla, každý by to věděl. Nebylo by to třeba psát - lidi lžou tak lehce, tak průhledně - proč? protože je jim jedno, co si o tom kdo myslí. Za lež a podvod se nestydí.

Kdyby někdo napsal, že SS byla jako SNB, tak by to mělo aspoň logiku, když už to není pravda: SS totiž skoro nikdo z nás neviděl, takže je logické snažit se to připodobnit k tomu, co my starší známe. Ale připodobňovat to, co dobře známe, k tomu, co jsme neviděli..proč se to asi dělá?

A tak je to i s tím vaším příběhem. Nikdo z čtenářů nezažil nic ani vzdáleně podobného, aby si uměl představit co by dělal. Tak proč příběh cizí, vzdálený naší zkušenosti, totiž příběh Mašínů, přirovnáváte k něčemu ještě mnohem fantastičtějšímu?

J. Kotalík 4.8.2010 22:32

Re: Spekulace

Jednoduše proto, že když jsem si to připodobnil k tomuhle, tak jsem jejich chování pochopil. Snažím se tím říct to, co není v jejich případě tak jasné jako v tomhle příběhu - totiž že nezabíjeli, pokud nemuseli. Ano, někoho zabili a byl to člověk. Ovšem jsou situace, kdy to z vás nedělá vrahy. A proto mi přijde nemístné jim tak říkat.

J. Václavíková 4.8.2010 22:51

Re: Spekulace

Pane Kotalíku, lidem spokojeným s vládou KSČ je marné cokoliv vysvětlovat. Jim to přece vyhovovala, tak proč teď někdo chce rušit jejich kruhy?

I. Hil 4.8.2010 23:59

Re: Spekulace

No vidíte, já jsem spokojený s vládou KSČ nebyl, dokonce jsem pro to i něco málo dělal. A přesto vražda zůstane vraždou.

J. Hochová 7.8.2010 15:25

Re: Spekulace

Souhlasím.Také jsem nebyla spokojená, dnes jsem až nešťastná,když vidím bezdomovce, feťáky,lidi,kteří pracovat nechtějí a jsou živeni z našich dani a také lidi, kteří pracovat chtějí a práci neseženou.

O. Kadlec 4.8.2010 23:05

Re: Spekulace

No když myslíte...dějiny kriminalistiky jsou přecpané vrahý, kteří zabít museli. Původně měli na mysli něco menšího...dokonce ušlechtilého...teď zrovna běží v televizi detektivka o vrahovi, který chtěl jen přemluvit manželku, aby mu neutekla i s dítětem. A skončilo to vraždou. Je to jen detektivka, vrah je jakýsi francouzský radek john, který rozhodně hodinu před tím neuvažoval o tom, že bude zabíjet, a přece vraždil.

Mašínovi o tom bohužel uvažovali zcela reálně. A to nepřinesla detektivka, ani vaše fantazie, ale život. Moc si to malujete.

Ve skutečnosti jsme tu na internetu obklopeni lidmi, kteří mají za to, že komunisti se musejí zabíjet. Protože jsou komunisti. S nimi jsem ve sporu, ne s panem Paumerem. Tomu já do svědomí sahat nebudu.

L. Papazian, Ing. 5.8.2010 10:43

Re: Spekulace

Myslím, že jste to moc nepochopil, když si to musíte připodobňovat takovými nesmysly. Spíše to dokazuje opak, jste vedle jak ta jedle. Ze špatných předpokladů nelze očekávat správné závěry.

L. Papazian, Ing. 5.8.2010 10:42

Re: Spekulace

Docela jste to hezky napsal, řekl bych, že máte zcela pravdu.

I. Hil 4.8.2010 23:53

Re: Spekulace

Hezká pohádka. V okamžiku kdy je pozabíjíte, ztrácíte právo na status partyzána. Jste prostě vrazi. Zvláště v mírovém stavu.

J. Kotalík 6.8.2010 10:45

Re: Spekulace

Vy byste je tedy vést nemohl. Nepochopil jste, co jsem se tím snažil říct. Že na začátku byly jen ideály a sice ozbrojená cesta k jejich obhajobě, ale se snahou zabíjet co nejméně. Někdy ale zkrátka nemáte na vybranou.

J. Hochová 7.8.2010 15:23

Re: Spekulace

Zabití pokladníka svázaného do kozelce jsem ve vaší spekulaci postrádal.A to ještě kvůli penězům.Loupežná vražda není hodna  slušného člověka.

J. Kotalík 9.8.2010 12:05

Re: Spekulace

Promiňte, ale máte zřejmě špatné informace. Dnešní fakta tvrdí, že pokladník byl zastřelen v potyčce s jedním z Mašínů svou vlastní zbraní, kterou na ně vytáhl. Zmíněný z bratrů mimochodem zbraň neměl.

M. Dubanová 4.8.2010 21:19

CO BYL ROK 1948?

Komunisté vyprovokovali únorové události a provedli učebnicový státní převrat

- proti kterému, přestože byl dlouho očekáván - se demokracie neubránila!!!!§Chcete si to zopakovat - rusáci čekají, může někdo někomu dát záruku, že se něco podobného už nemůže opakovat?????

I. Hil 5.8.2010 0:00

Re: CO BYL ROK 1948?

A můžete dát záruku, že sem nenapochodují číňani a neuplácají nás čepicema?

M. Dubanová 4.8.2010 21:14

40 let byl v této české kotlince státní terorizmus

a to koho nepohoršovalo, komunistické gestapo kriminalizovalo a popravovalo lidi, kteří se provinili jen tím, že měli jiný názor..od XI.1948 do roku 1952 - bylo popraveno 180 lidí - 233 lidí, bylo odsouzeno k trestu smrti - na české západní hranici bylo zavražděno - cca 150 lidí, snažících se uprchnout z komunistického tábora na svobodu - cca 200 lidí zahynulo na drátech el. napětí, nebo je roztrhali psi. - Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu!!!!!a to nebyli vrazi????????, - když ne, tak CO TO BYLO?

O. Kadlec 4.8.2010 22:05

Re: 40 let byl v této české kotlince státní terorizmus

No právě...

Už dlouho se nikdo nepokusil hájit komunistické zločiny. Ale to se možná vrátí, protože když mohou být Mašínovi hrdinové, tak proč ne komunisti. Přece taky za něco bojovali, že? Proti zotročení pracujících a tak...Však oni vám tuhle nepředloženost vrátí. Ale ti už nejsou nebezpeční, jsou jaloví jako ti platoničtí komunistobijci na internetu. Horší to bude s těmi pitomci, co hází hořící lahve Romům do baráku. Ti pozdvihnou své holé a duté lebky a řeknou si: dneska jsme před soudem, ale jednou nás budou oslavovat jako hrdiny, že jsme tuhle zemi čistili za ně...

Jsou to veselé časy - vrahové si zajistí na internetu podporu a půjdou na věc. Hlavně že je ideologická, musiš zvolit správnou linii - a pal!

R. Buršík 4.8.2010 18:43

a co ti občané mlčící k popravám jinak myslícím

vražda na tyranu není zločinem, mlčoch před gaunery a obdivovatele doby rudého teroru je srabárna.

O. Kadlec 4.8.2010 18:47

Re: a co ti občané mlčící k popravám jinak myslícím

Ale oni nezavraždili tyrana, pane. A obdivovat jakýkoli teror, nejen rudý, je srabárna. Zdejší obdivovatelé Mašínů jsou srabi, protože sami na nic nezmohli. Hlavně že obdivují toho, kdo vraždí za ně! Chtěli by si píchnout do komunisty...ale báli se.

R. Buršík 4.8.2010 18:52

Re: a co ti občané mlčící k popravám jinak myslícím

už je vás pár, milujete nákupy v supermarketech a nikdo vám nebude vystavovat co jste dělal když naši třeba angličtí letci šli jako odměnu za válku do uranových dolů či do kriminálu. Fuj fuj fuj na vaši generaci. Váš svět jste budovali na zlodějně a lži pardon znárodnění!!!!

M. Trhlík 4.8.2010 19:21

Re: a co ti občané mlčící k popravám jinak myslícím

Pane Buršíku pomíjím názor na bratry Mašínovy.Jenom nechápu proč fuj naší generaci.Ta generace byli prarodiče a rodiče dnešní vládnoucí garnitury.A nevím zda jste přesvědčen,že každý z našich politiků měl všechny příbuzné zapřisáhlé nepřátele komunistů.Jen nechápu,proč najednou takový zájem o třetí odboj,když většina lidí se probrala až po smrti Paummera.Nepochybně doba byla špatná a pro někoho i hrozivá.Dnes mi však připadá,že řada lidí bojuje proti neviditelnému nepříteli-komunistům.Čísla,která prezentuje řada diskutujících jsou jen nepodložená.Rozdělte skutečné politické vězně a kriminálníky,kteří se hrdě po roce 1989 hlásí k politickým vězňům.Nechejte mluvit historiky.Argument,který jsem jednou slyšel,že kdo nebyl v KSČ byl popravený,nebo zavřený,ukazuje,že spousta lidí neví jaká doba skutečně byla.Tu dobu jsem prožil,bez udávání a dokážu jí pochopit,protože jsem zažil,kdy mé strýce "přemlouvali "do JZD,opravdu radikálně.Bohužel zase to byli jejich sousedé.Opravdových pamětníků ubývá a zdá se,že není daleko doba,kdy budou zase dějiny upravovány spisovateli a ne historiky.

R. Buršík 4.8.2010 19:35

Re: a co ti občané mlčící k popravám jinak myslícím

možná tonevít batři M8šinové jsou synové českého generála popraveného za války v Praze vychování v duchu republiky dostali po válce od prezidenta Beneše vyznamenání za boj proti fašismu jako děti!!! Pozor nejsou z dělnických poměrů, já sem původem tedy části po sudetských Němcích, fašistech jen se nepíše první kdo vystoupil proti nástupu Hiltelra k moci byli právě sudetští Němci v demonstraci v Praze!!! O tom, že museli naši předci koalaborovat s tím svinstvem pro klidnější život nejen sebe, jak si připadnete dnes při vzpomínce na mávání mávátkem na 1 máj bylo volno tři dny. Spartakiády???? Převzali myšlenku ze sokolských sletů a sokol, orel zrušili, to co mne štve, jak se stále nenazývá skutky podle pravdy. Vraždy Mášínů? Nebyla t trochu o stupidní práce pseudo bezpečnostních jednotek. K zastřeleném,pošťáku on byl vybaven revolverem.

O. Kadlec 4.8.2010 20:17

Re: a co ti občané mlčící k popravám jinak myslícím

:-)

Straší ti ve věži?

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...