130 let

Milan Paumer | foto: Vojtěch Vlk pro Nadaci Langhans GalerieReprofoto

Paumer pomůže archivářům

Česko
  •   7:36
PRAHA - Jak zacházet s dokumenty bývalé StB radí ministerstvu vnitra i bývalý člen odbojové skupiny bratří Mašínů. Jde o Milana Paumera, který se nedávno stal členem poradního sboru Pavla Žáčka, ředitele Archivu bezpečnostních sil.
Poradní sbor je podle materiálu, který včera představil ministr vnitra Ivan Langer, složený „z význačných představitelů politických vězňů padesátých až osmdesátých let minulého století, disidentů a akademiků“.

Kromě Paumera jsou jeho členy například Kamila Bendová, vdova po disidentovi Václavu Bendovi, Jiří Gruntorád, šéf knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti nebo Jiří Stránský, politický vězeň a spisovatel. Za historiky ve sboru zasedá například Zdeněk Vašíček nebo Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.

Milanu Paumerovi se podobně Jako Ctiradu a Josefu Mašínům podařilo v roce 1953 prostřílet z komunistického Československa na Západ. Během jejich sabotáží a také při jejich útěku zemřelo celkem šest lidí. A právě to dnes rozděluje českou společnost. Část lidí považuje Mašíny s Paumerem za hrdiny, druhá za vrahy. Dobře to dokládá průzkum agentury STEM z roku 2003, ve kterém Mašíny za hrdiny označilo 30 a za vrahy 55 procent lidí.

Spisovatel Stránský si ovšem Paumerovu přítomnost ve sboru pochvaluje. „Na rozdíl od mnoha jiných je to velmi tolerantní člověkem,“ řekl LN Stránský.
Autor: Václav Drchal
  • Vybrali jsme pro Vás