Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Paušál, nebo účtenky?

Česko

Podnikatelé budou oproti jiným navíc vyplňovat přílohu číslo 1. Je čas definitivně se rozhodnout, jak uplatnit výdaje.

Máte-li příjmy z podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti, budete muset vyplnit kromě standardního přiznání také přílohu. Co všechno patří mezi příjmy z podnikání?

Kromě příjmů ze živnosti také příjmy ze zemědělské výroby a příjmy z podnikání podle zvláštního zákona, například příjmy lékařů a advokátů. Vedle toho existuje také samostatná výdělečná činnost, která není podnikáním ani k ní není třeba mít zvláštní oprávnění. Do této kategorie patří například autorské honoráře.

První strana formuláře Před vyplněním nezapomeňte napsat do pravého horního rohu rodné číslo. Na začátku přílohy označte způsob, kterým uplatňujete výdaje. Vybrat si můžete vedení daňové evidence, účetnictví nebo paušál. Pro všechny příjmy, které uvedete do přílohy, je možné použít pouze jeden způsob.

Do řádků 101 a 102 vyplníte veškeré příjmy z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti a také výdaje. Pro paušál platí 80 % pro zemědělce, 60 % pro řemeslníky, 50 % z příjmů z ostatních živností a 40 % z ostatních příjmů.

Následuje odečtení těchto dvou čísel od sebe. Hlídají se také nepeněžní příjmy typu protislužby. Podkladem jsou ovšem údaje z daňové evidence, případně účetnictví.

Do formuláře se dají třeba zahrnout daňové úpravy a výdaje, které snižují daňový základ. Do této skupiny lze zařadit například odpisy hmotného majetku nebo tvorbu rezerv.

Velký prostor je také věnován spolupracující osobě, pokud ji využijete.

Druhá strana -doplňující údaje Pokud vedete účetnictví nebo daňovou evidenci, vyplníte v příloze údaje o svém obratu a odpisech.

Dále je třeba vyplnit údaje o hlavní převažující činnosti, tedy činnosti, ze které jste měli největší příjmy.

Daňovou evidencí se podrobněji zabývá tabulka D. K vyplnění jednotlivých řádků tabulky slouží jako podklad například peněžní deník a jiné účetní dokumenty.

Tato tabulka slouží jako přehled závěrky daňové evidence, kterou tak není potřeba přikládat zvlášť. Do prvního sloupce opíšete údaje z konce předchozího roku (naleznete je v minulém daňovém přiznání), do druhého sloupce zanesete současný stav podle své evidence.

Dále se v tabulce vyplňují údaje o hmotném majetku, tedy o dlouhodobém majetku, který budete evidovat a odpisovat jeho hodnotu. Mezi takový majetek můžete v podstatě počítat věc, kterou jste koupili za více než 40 000 korun. Vyplňují se také údaje o zásobách, například materiálu nakoupeném předem.

Zanést je třeba i částky, které jste někomu půjčili nebo které by měl někdo za vaše služby zaplatit a dosud tak neudělal.

Vyplňují se i údaje o závazcích, tedy částkách, které máte někomu zaplatit vy a dosud jste tak neučinili. Stejně tak pokud peníze dlužíte třeba bance, uvedete dlužnou částku do této tabulky.

V neposlední řadě do tabulky patří informace o rezervách, které tvoříte (v případě, že neuplatňujete výdaje paušálně) na budoucí opravu podnikatelského majetku. Částku, kterou podle plánu každý rok šetříte, nemusíte danit. Kdybyste opravu neprovedli, budete vše muset zdanit zpětně. Kdo má spolupracující osobu nebo je sám takovou osobou, vyplní další údaje do poslední části formuláře.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...